Порохнява коаліція на двох?

351

Майже півтора місяці минуло від ганебного голосування за відставку уряду. Попри те що коаліція розпалася, прем’єр Арсеній Яценюк, натхненний депутатською безпорадністю (чи навпаки), так і не знайшов у собі сили й мужності піти. Ми ж стали свідками однієї із найзапекліших коаліціад в історії незалежної України.

«Безальтернативний»

Хоч парламент «дивним чином» і не зміг відправити уряд Яценюка у відставку, все ж роботу Кабміну визнали незадовільною. Та це нітрохи не бентежить очільника уряду. Навпаки, нещодавно Яценюк самовпевнено заявив, мовляв, реальної альтернативи програмі нинішнього уряду немає. Чи означає це, що в українців теж немає альтернативи тотальному зубожінню? Певне, так. У нас же реформи…

Також вкотре прем’єр зазначив, що готовий розмовляти з будь-ким із коаліційних партнерів у будь-якому форматі та прийме будь-яке законне рішення Ради. Наразі Арсеній Петрович розглядає усі можливі варіанти: поповнення уряду новими членами, формування нової коаліції у конституційний спосіб, новий прем’єр-міністр, кандидатуру якого внесе президент, або ж новий уряд і нова програма. Та, звісно, знову-таки самовпевнено сподівається лишень на переформатування. Пізно. Адже ім’я потенційного прем’єра вже відоме.

Водночас Яценюк вважає, що нині парламент мусить схвалити акт про принципи відносин у владі. «Співавторами такого закону бачу всіх членів нашої європейської коаліції. Поява такого акта означатиме, що політичний клас готовий до роботи на тривалу перспективу (тобто без папірця не готовий? -Прим. авт.). Жодних дострокових виборів! Жодних «темних» домовленостей!» — проголошує Арсеній Петрович.

Ще б пак, результати останніх соціологічних досліджень неабияк налякали голову Кабміну, бо рейтинг його політичної сили вже менший за статистичну похибку.

Позиції та хованки

Колишня коаліція налічувала п’ять фракцій політичних партій. Тож цілком логічно, що саме на цій базі, проте за новими принципами мусить формуватися і нова більшість. Одначе дві менші з коаліційних фракцій фактично відмовилися брати участь у процесі.

Так, фракція «Самопоміч» вирішила перейти в опозицію. «Не бачу перспектив і необхідності міняти це рішення… Оскільки ми не поділяємо тих цінностей, які сповідує фактично коаліція у парламенті, ми будемо залишатися в опозиції», — зазначила віце-спікер Оксана Сироїд.

Разом з тим вона підкреслила, що фракція готова підтримувати уряд, який буде сповідувати реформи, і рішення, які будуть спрямовані на захист інтересів людей. Проте «Самопоміч» висуває дві вимоги: ухвалення нового закону про вибори на пропорційній основі з відкритими списками і формування нового складу ЦВК.

До речі, згодом у фракції зазначили, мовляв, «Самопоміч» може розглянути варіант підписання договору з коаліціянтами щодо підтримки тих чи інших рішень. Це як наче бути трошки вагітною. Цікаву позицію зайняли «радикали». «У нас є вимоги до коаліційної угоди. Гройсман — це продукт цієї «коаліції тушок». Ми за нього не голосуватимемо… Ми вимагаємо, щоб наш антикризовий економічний план був внесений у програму діяльності нового уряду. Якщо план буде виконано, ми готові брати участь у коаліції і в голосуванні за прем’єра», — заявив голова фракції Олег Ляшко.

Начебто все зрозуміло. Але ж «радикали» фактично самоусунулися від перемовин. Можливо, Олег Валерійович просто образився, що йому не запропонували посаду спікера чи голови Кабміну? Згадайте лишень, як на одному з політичних телешоу Ляшко заявив, що готовий очолити уряд.

Лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко в ефірі одного з телеканалів зазначила, що в принципі було би зручно залишитися в опозиції. Проте є шанс зсередини змінити курс країни, спробувати відродити правильний розвиток держави. Тому фракція «Батьківщина» продовжила дискусію щодо створення коаліції, висунувши п’ять вимог. Їх озвучила лідер партії Юлія Тимошенко: «Ми категорично не поділяємо ту стратегію управління країною, яка впроваджувалася урядом Яценюка. Як тільки почалися дискусії щодо створення нової коаліції, ми абсолютно зрозуміло для наших партнерів оголосили п’ять вимог, на базі яких можемо розглянути питання про входження у більшість.

Перше: розірвати зв’язок між політиками і кланами. Ми будемо перевіряти кожну кандидатуру на посаду міністра і говорити, пов’язана ця людина з кланами чи ні. До речі, «Батьківщина» заявила, що не претендує на жодну посаду в уряді!

Друга позиція: ми наполягаємо на докорінному реформуванні економічного курсу держави. Саме для того ми зустрілися із українським бізнес-форумом, де представлені сотні асоціацій підприємців, і вони передали нам стратегічний детальний план щодо реформування економіки. І наша друга вимога — взяти його за основу для підняття економіки.

Третє: ми вимагаємо повністю змінити політику стосовно аграріїв, фермерських господарств, малого та середнього аграрного бізнесу. Це ключова для нас річ. І цей блок містить: продовження мораторію до 1 січня 2019 року на продаж сільськогосподарської землі; переведення аграріїв на єдиний податок на землю; створення спеціальної стратегії держаного розвитку фермерського господарства і сімейного фермерства; виділення не менше як одного мільярду гривень на підтримку фермерських господарств.

Четверте: зниження тарифів. Ми послідовно боремося за це останні два роки.

І п’яте — це індексація пенсій та заробітних плат, скасування податку на пенсії».

Тимошенко пояснює, мовляв, якщо у нової коаліції є щире бажання докорінно змінити соціально-економічну стратегію розвитку держави, то треба робити це зараз. Тобто спершу голосувати закони, демонструвати реально нову якість, а після того створювати коаліцію. Інакше ми знову повторюватимемо старі помилки. І залишаться та сама хибна політика, корупція та байдуже ставлення до людей і держави. Якщо ж стратегічний курс розвитку країни не зміниться, то сенсу йти в таку коаліцію немає.

Також лідер фракції зазначила, що інформація, поширена багатьма ЗМІ, начебто «Батьківщина» переписала умови, — це провокація колишніх партнерів.

Перевірте всі мої публічні виступи за останні тижні. Наша фракція не відійшла від п’яти вимог. Наша позиція є незмінною, вона публічна, і жодних інших кулуарних вимог ми не висуваємо. Інша справа, що коаліція сьогодні не хоче змінювати хибну та руйнівну для України стратегію управління країною», — розповіла політик.

Окрім того, Тимошенко спростувала інформацію про те, що пропозиції «Батьківщини» суперечать вимогам МВФ. «Це категорично не відповідає дійсності. Ми абсолютно свідомі того, що сьогодні співпраця України із МВФ потрібна. Але великий фол уряду Яценюка в тому, що робота з МВФ побудована безграмотно, некомпетентно і провально. І цю роботу треба будувати по-іншому. МВФ — це інструмент, який дає можливість Україні долати фінансову та економічну кризу. Але якщо цим інструментом користується нездара, то відбувається так, як з урядом Яценюка, — провалена політика управління державою», — констатувала Юлія Тимошенко.

Гра на пару?

Поки «Батьківщина» намагалася підійти до створення нової коаліції на абсолютно нових принципах, ми мали змогу спостерігати за цікавим процесом міграції депутатів. Так, до фракції БПП увійшли кілька парламентарів. Подейкують, що незабаром і до «Народного фронту» приєднаються кілька нардепів. Голова фракції БПП Юрій Луценко дав зрозуміти, що до жаданих 226 голосів, тобто більшості, буквально рукою подати. Що це: своєрідний психологічний тиск на партнерів по майбутній коаліції — мовляв, і без вас впораємося — чи дійсно бажання створити коаліцію «на двох»?

Політолог Олексій Шевченко зазначає, що в цій ситуації «Батьківщина» проявила моральну стійкість і чітке розуміння ситуації, адже не готова входити до коаліції просто так, без усвідомлення можливості вирішення разом із партнерами соціально важливих завдань: «Дуже важливі пропозиції висунуті, але вони нездійсненні для влади. Ці вимоги не можуть виконати люди, які звикли ділити фінансові потоки. Зараз проти Тимошенко розпочалася чергова хвиля в ЗМІ: пишуть і говорять про те, що саме вона зриває формування коаліції, що вона все завалила і в усьому винна. Проте це лише свідчить, що лідер «Батьківщини» робить абсолютно правильні речі».

Політичний експерт не виключає можливості, що коаліція на двох таки буде сформована.

«Вони зважаться на такий крок. Коли влада йде ва-банк, коли цинізму немає межі, немає межі й можливим формам порушення. Немає червоних ліній, які б ця влада не перейшла. Адже наразі головною небезпекою для неї є дочасні вибори. Тож їм за будь-яку ціну потрібно створити більшість. Уже зараз вони закликають до себе усіх охочих…».

Політолог, директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко також вважає, що «НФ» та БПП удвох можуть створити коаліцію. Проте це не буде швидким процесом: «Відсутність президента у ВР лише ускладнює життя усім депутатам. А вигнання із фракції БПП двох народних обранців зменшує її привабливість для інших. Тому говорити про те, що коаліція ось-ось буде створена, не доводиться.

Більше того, АП намагається обдурити парламент. Вони хочуть, зокрема, й «Батьківщину» примусити нести політичну відповідальність за антинародні закони. Проте потенційна угода може бути підписана з одними учасниками коаліції, а голосування буде з «Опоблоком», «Відродженням», «Волею народу»… Так що керівники фракцій, які узгоджують свою участь у більшості, насправді не розглядаються АП як політичні партнери».

Згідно з Конституцією, якщо парламент упродовж тридцяти днів не може сформувати більшість, президент має право (а не зобов’язаний) оголосити дочасні вибори до Верховної Ради. Та чи станеться це? «Дані соціологічних досліджень демонструють, що в БПП дуже погані рейтинги, зокрема, на нього перейшло й падіння популярності «НФ». Тому президент буде тягнути доти, допоки не отримає контроль над прокуратурою і поліцією, бо в такий спосіб, завдяки адмінресурсу, можна буде «намалювати» будь-який результат на дострокових парламентських виборах», — коментує ситуацію Віктор Небоженко.

Своєю чергою політолог Олексій Шевченко зазначає, що це насправді гарна шпарина, коли президент не зобов’язаний оголошувати дострокові вибори, а тільки має право на це. «Тому я вважаю, що він тягнутиме до останнього, адже за нинішніх умов народне волевиявлення обернеться для БПП катастрофою», — каже експерт.

Тож коаліціада може тривати ще довго, адже тепер взаємні вимоги починають висувати основні гравці — «НФ» і БПП. Водночас у ЗМІ вже давно опублікований список потенційних міністрів (про кандидатуру прем’єра ми знаємо офіційно). Але ж коаліція має будуватися за абсолютно новими принципами. Та схоже на те, що розподіл портфелів і страх перед дочасними виборами є ключовими моментами цього коаліційного серіалу.

Поки торги тривають. Але навіть якщо коаліція на двох захоче з’явитися на світ, то вона перетвориться на порох у перші ж дні свого існування…

Автор материала: Микола Биков