Постачання США зброї Україні: перспективи і наслідки

411

На брифінгу аналітик Інституту світової політики Іван Мединський розповів про перспективи і наслідки постачання США зброї Україні.

Досі немає рішення щодо поставки в Україну летального озброєння, але Україна одна із найбільших реципієнтів зовнішньої допомоги США.

«Постачання зброї в тому об’ємі, який передбачено в бюджеті Сполучених Штатів на 2016 рік – це 50 мільйонів доларів. Це не змінить кардинально ситуацію в регіоні, проте це буде політичним сигналом не тільки Росії, а й українському народу, що Америка готова підтримувати не тільки економічно, а й в оборонній сфері», — розповів Іван Мединський.

Хоча раніше говорилось, що в бюджеті Штатів на 2016 рік, закладено витрати для України в розмірі 650 мільйонів доларів. З 2014 р загальна сума, яку отримала Україна 658 мільйонів доларів, з яких 65 мільйонів було витрачено на військові тренування та летальну допомогу.

«Окремим пунктом в контракті вказано, що 50 мільйонів Україна має витратити на летальне озброєння, протитанкові ракети, гранатомети, міномети та стрілецьке обладнання.

Варто пам’ятати, що асигнування не означає, що президент використає ці гроші», — вважає експерт.

У 2016 році було підписані 3 контракти, сума яких перевищує 7 мільйонів доларів на поставку різного обладнання з Америки.

«Існує 2 механізми, за якими можемо купувати зброю в Сполучених Штатів: прямі комерційні поставки, коли уряди країн на пряму контактують з американським виробником, або програми озброєння іноземних держав, це коли на рівні міністерств обговорюються контракти. Коли угода здійснюється на рівні міністерств – США ці контракти опубліковує, а коли комерційні — то таку інформацію важко знайти, інколи вона оприлюднюється через рік», — розповів Мединський.

В українських ЗМІ часто говорять про протитанкові системі «Джавелін»: зокрема, скільки Україна їх має отримати. Оприлюднювалась символічна цифра 1024 . Але система «Джавелін» є досить коштовною, адже запуск однієї системи обходиться в 150 тисяч доларів.

Що може вплинути на рішення президента США, Б.Обами, щодо поставки зброї Україні? В першу чергу, це ескалація конфлікту на Сході країни, якщо вона відбуватиметься – зростатимуть шанси отримання летальної зброї. Другим важливим фактором є пресинг з боку Конгресу, адже він виступав за доставку в Україну летальної зброї. Важливим також є рекомендації лідерів думок та високо посадовців Сполучених Штатів.

«Має бути врахована, при наданні Україні зброї, ціна війни (падіння цін на нафту, кампанія в Сирії, економічний занепад та санкції) – впливають на можливість ще однієї російської військової авантюри, знижує її вірогідність. Якщо США передасть летальну зброю – це підвищить вартість вирішення конфлікту військовим шляхом», — розповів Іван Мединський.

За власними даними соцопитування Інституту світової політики: якщо США передасть Україні летальну зброю – це не лише покращить імідж її Уряду, а й підтвердить Будапештський меморандум (щодо захисту Америкою українського суверенітету). Постачання зброї українці прирівнюють до безвізового режиму та зони вільної торгівлі з ЄС.