Працівників, які виступають проти зловживань посадовців, звільняють – нахабно та незаконно

715

Судячи з того, що останнім часом відбувається в ВП Держенергонагляд у Західному регіоні, в енергетичному господарстві Львівщини з часів режиму Януковича мало що змінилося. Керівні посади дістаються особам, замішеним в зухвалих корупційних схемах. Працівників, які виступають проти зловживань посадовців, звільняють – нахабно та незаконно.

Скандальне призначення, що обурило громадських активістів

Про скандал навколо призначення керівником Держенергонагляду у Західному регіоні колишнього члена Партії регіонів Євгена Бентковського Гал-інфо писало в травні минулого року.

Нагадаємо, що на цю посаду бувалого «регіонала-господарника» — колишнього начальника управління житлово-комунального господарства Львівської ОДА Євгена Бентковського призначив директор ВП «Головдерженергонагляд» (загальноукраїнська організація) ДП НЕК Укренерго Володимир Рубанка. Проти цього рішення виступили ряд громадських організацій Львова. Активісти завітали до Євгена Бентковського та вимагали підписати заяву про звільнення, підготували звернення до директора ВП «Головдерженергонагляд» – з вимогою офіційно перервати відрядження «екс-регіонала» до Львова.

Однак Бентковський, попри громадський спротив, лишився «при посаді» – виконуючим обов’язки начальника у контролюючій «енергетичній» структурі. І, як й попереджало в минулоріч Гал-інфо, дуже швидко «на контролював»…

Майже 10 мільйонів бюджетних коштів на …трансформаторах

Щоб отримати загальні відомості про хід розслідування цієї справи, в прокуратуру Львівської області автор цих рядків скерував три запити на публічну інформацію. І вперше за тривалу журналістську практику у відповідь отримав суцільні відписки. Не вдалося навіть з’ясувати прізвища слідчого і прокурора — процесуального керівника по справі. Отаке вельми «старанне» забезпечення «таємниці слідства»…

Від львівських правоохоронців офіційно вдалося дізнатися лише те, що 27.11.2015 року у Залізничний відділ поліції обласного ГУНП «надійшло звернення гр. Брень А.Я. щодо неправомірних дій працівників Держенергонагляду у Львівській області». І що було відкрито кримінальне провадження №12015140060003342, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 України — «про те, що службовою особою інспекції Держенергонагляду у Львівській області внесено завідомо неправдиві відомості в інвестпрограму ПАТ «Львівобленерго».

Насправді ідеться про внесення неправдивих відомостей в документи погодження цієї програми

Що за цією скупою інформацією криється? Схоже на те, що зухвалі енергетичні оборудки, через які було безпідставно витрачено мільйони державних коштів. До речі, це і наші з вами кошти, які ми, попри непомірні тарифи, сплачуємо за спожиту електроенергію.

Із звернення до редакції Андрія Бреня – заступника начальника інспекції Держенергонагляду у Львівській області (далі – ІДЕН) — Гал-інфо стало відомо про такі факти.

Справа, яку у даний час розслідує Залізничний відділ поліції, стосується службових зловживань начальника ІДЕН у Львівській області Ігоря Лавровського. В 2013 році Лавровським було погоджено інвестиційну програму ПАТ «Львівобленерго» на 2014 рік. У результаті «туди» потрапили об’єкти, у ході перевірки яких інспекторами ІДЕН були встановлено недоцільність їх внесення до інвестпрограми.

Дані два об’єкта не могли переоснащатися за рахунок коштів, призначених для фінансування цієї інвестпрограми, оскільки один із них взагалі не належав ПАТ «Львівобленерго», а по другому був відсутній експертний висновок про необхідність заміни відповідного електроенергетичного обладнання.

Ідеться про об’єкт на вул. Театральна, 17 у Львові – трансформаторну підстанцію та підстанцію шахтного РЕМ «Межиріччя» №216, що в Мостиському районі, на яких завдяки «сприянню» Лавровського було замінено трансформатори. Незаконні дії посадовця призвели до безпідставної витрати коштів на суму близько 10 млн. грн. У 2013 році це складало 1,2 млн. доларів.

Службові зловживання як норма

«В червні 2015 року за ініціативою Лавровського І.Є. ПАТ «Львівобленерго» було перевірено на предмет виконання енергопостачальником вимог чинного законодавства стосовно забезпечення якісного електропостачання. – зазначає у зверненні до редакції Андрій Брень. – Під час перевірки було виявлено багато порушень, які постачальник електроенергії зобов’язаний був усунути на підставі виданих інспекцією Держенергонагляду у Львівській області приписів. Внаслідок цього ПАТ «Львівобленерго» неодноразово зверталося до Лавровського І.Є. з питанням скасування частини приписів, але отримувало відмову. Однак після проведення переговорів з ПАТ «Львівобленерго», після цих всіх відмов Лавровський І.Є. раптово, незважаючи на попередні наполягання на виконанні вимог приписів, відкликав один з приписів. А пояснення виявилося простим, адже для виконання відкликаного припису ПАТ «Львівобленерго» необхідно було потратити сотні тисяч гривень, оскільки необхідно було замінити аварійні опори та усунути інші технічні порушення. Крім того, в разі виявлення невиконання вимог відкликаного припису під час його перевірки, можна було б ще отримати солідний штраф».

Керівник Держенергонагляду у Західному регіоні Євген Бентковський очевидно протиправні дії Лавровського «чомусь» не помічає. Це попри те, що вони повторюються з «дивною» регулярністю.

У серпні 2015 року ПАТ «Львівобленерго» перевіряють на предмет підготовки його обладнання до роботи в осінньо-зимовий період. Інспектори ІДЕН знову виявляють багато порушень, які були відображені в акті перевірки. Однак все закінчується так само, як у попередньому випадку. Лавровський за мовчазної згоди Бентковського після переговорів з ПАТ «Львівобленерго» не вносить у припис «окремі вимоги» (хоча у акті вони є), виконання яких передбачає витрачання мільйонів гривень.

Те, що трапилося далі, є найбільш показовим фактом. З контролюючої структури починають звільняти «не своїх» людей. Потрапляє під цей «каток» і Андрій Брень, який насмілюється виступити проти протиправних дій Ігоря Лавровського.

«Темна» справа «Львівсвітла»

Аби краще зрозуміти процеси, що відбувають останнім часом в «західному» Держенергонагляді, насамперед, вочевидь, слід звернути увагу на те, а кому ж довірили відстоювати інтереси держави в енергетичній сфері у Західному регіоні. Почнемо з колишнього члена Партії регіонів Бентковського Євгена Ромуальдовича…

До того, як обійняти посаду начальника управління житлово-комунального господарства Львівської ОДА пан Бентковський, як відомо, був директором ЛКП «Львівсвітло». Найгучніша «темна» справа, пов’язана з цим періодом, стосується правомірності отримання «Львівсвітлом» кредиту на впровадження та реалізацію інвестиційного проекту «Реконструкція зовнішнього освітлення м. Львова з використанням сучасних енергозберігаючих технологій» в сумі 22 млн. грн. Ще одне питання, яке у той час цікавило правоохоронців, стосувалося законності використання даних кредитних коштів. Зокрема того, навіщо було ЛКП «Львівсвітло» залучати до розробки робочого проекту ТзОВ НВП «Західсвітло», якщо підприємство могло самостійно освоювати бюджетні кошти у розмірі 22 млн грн, отримані від Української державної інноваційної компанії.

Віднайти вичерпну інформацію про цю оборудку не вдалося. Скоріше за все, правоохоронні органи її серйозно не розслідували, а матеріали ревізії фінансово-господарської діяльності «Львівсвітла», яку проводило обласне КРУ, десь «загубилися». З того, що потрапило в ЗМІ, відомо небагато. Зокрема, те, що службові особи ЛКП Львівсвітло» у підконтрольній їм комерційній структурі – ТзОВ «Західсвітло» замовляли два проекти: по суті, протилежні один одному як щодо технічних характеристиках, так і щодо вартісних показників. Вартість «другого» виготовленого проекту була погашена сторонами («Львівсвітлом» та «Західсвітлом») в сумі 1,1 млн грн, які комерційна структура отримала відразу після укладання договору. При цьому на сьогодні проектні роботи досі не виконані.

Індульгенція «по судовій лінії»?

Відомості про цю кримінальну справу є у реєстрі судових рішень. 24.12.2009 року. Галицький райсуд Львова розглянув скаргу на постанову про порушення кримінальної справи від начальника управління житлово-комунального господарства ЛОДА.

Посадова особа, відносно якої кримінальна справа була порушена за ознаками злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем – в особливо великих розмірах або організованою групою) та ч. 2 ст. 366 КК України (службове підроблення, якщо воно спричинило тяжкі наслідки), скаржилася на те, що постанова слідчого винесена «без достатніх для цього приводів та підстав, з порушенням норм кримінально-процесуального права».

Даним посадовцем, як вдалося з’ясувати у ході журналістського розслідування, був Євген Бентковський, якого правоохоронці підозрювали в заволодінні бюджетними коштами в сумі 423,6 тис. гривен – шляхом вчинення службових підробок, за попередньою змовою з групою осіб.

Що ж це за спільники? В постанові суду згадуються посадові особи ТзОВ НВП «Теплокомуненерго». Ідеться про комерційну фірму, зареєстровану в серпні 2008 року, на яку пізніше, за президентства Віктора Федоровича, як сніг на голову посипались мільйонні тендерні замовлення. У тому числі величезні замовлення без конкурсу. І все це — здебільшого від управління житлово-комунального господарства ЛОДА…

Стосовно рішення, винесеного Галицьким райсудом. Суд постановив скаргу задовольнити, постанову слідчого про порушення кримінальної справи відносно начальника управління житлово-комунального господарства ЛОДА скасувати. Хоча «достатніх даних та підстав» для цього не було (якщо судити за фактам, викладеним в постанові).

Окрім того, невідомо, чи дана постанова оскаржувалась в апеляційному порядку. В реєстрі судових рішень відомості про це відсутні.

Чому правоохоронці не помічають очевидного?

Серед засновників (учасників) ТзОВ «Науково-виробниче підприємство «Теплокомуненерго», згідно з даними реєстру, – Бредєлєва Валерія Едмундівна і … ТзОВ «Науково-виробниче підприємство «Теплокомуненерго».

Місцезнаходженням товариства вказано Франківський район, вул. Наукова, будинок 7, корпус, 10. Керівник – Лацик Зіновій Львович (з 24.09.2012 р.).

Відомості про здійснення зв’язку з юридичною особою відсутні.

Водночас у відкритих джерелах лишилася інформація про те, що попереднім керівником та бухгалтером ТзОВ «Науково-виробниче підприємство «Теплокомуненерго» був Борис Олег Васильович, з яким можна було зв’язатися за телефоном (0322) 2244743.

Телефонуємо за вказаним номером. Потрапляємо до ТзОВ «ЛІХТ ФОРУМ», фактична адреса якого вул. Наукова, 7а. Про НВП «Теплокомуненерго» «там» нічого не знають. Так само, як про корпус №10, у якому воно нібито розміщувалось (рорзміщується). Оскільки такого корпуса нема.

Зате збереглася інформація з «Вісника держзакупівель», згідно з якою протягом 2010-2012 років ТзОВ НВП «Теплокомуненерго» отримало шість замовлень на загальну суму 25,57 мільйонів гривень (найбільше замовлення – на 18,25 млн грн – стосувалося реконструкції очисних споруд міста Турки). Всі ці замовлення оплачувало управління житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації. При цьому замовником під час засідання комітету конкурсних торгів неодноразово приймалися рішення про застосування процедури «закупівлі в одного учасника» — у ТзОВ НВП «Теплокомуненерго».

Ще одна інформація «для роздумів» і для правоохоронних органів. В 2013 році ЛКП «Львівсвітло» за результатами відкритих торгів замовило проводи, стрічки затискачі на 1,360 млн грн у ТзОВ «Захід-Енерго Інвест». Окрім цього товариства, продукцію пропонувало ТзОВ «ТФ-К» та ТзОВ «Львівська ізоляція» – на 425 тис. грн дешевше, однак договір був підписаний із «Захід-Енерго Інвест».

Що це за товариство? Зареєстровано воно було наприкінці 2012 року у Городку. У числі його засновників та власників – «знайомий» по ТзОВ НВП «Теплокомуненерго» Борис Олег Васильович. Єдиний на той час досвід фірми у тендерах – це одночасна перемога в ще одному тендері «Львівсвітла» на постачання ламп на 492,5 тис. грн. У цьому випадку дешевший (на понад 200 тис. грн) товар пропонувало ТзОВ «Союз-Світло-Україна». Однак ЛКП «Львівсвітло», яке раніше очолював Євген Бентковський, підписало договір з ТзОВ «Захід-Енерго Інвест», засновником якого є Олег Борис – особа, яка раніше керувала ТзОВ НВП «Теплокомуненерго», яке за часів Януковича та у період перебування на керівних посадах в управлінні ЖКГ ЛОДА Євгена Бентковського, існуючи, вочевидь, лише на папері, отримувало мільйонні тендерні замовлення.

Автор материала: Віктор Пасічник