Право на захист персональних даних – невід’ємна частина Євроінтеграції

454

Наразі актуальним є питання оновлення механізму захисту персональних даних в Україні.

Концепція захисту права на приватність – це важливий напрямок роботи, бо це питання є важливим з точки зору Європейської інтеграції. Однією з вимог ЄС стало те, що питаннями захисту прав людини під час обробки персональних даних займався незалежний орган.

«Питання захисту персональних даних є важливим в рамках роботи кримінальної юстиції. Організації, які займаються в кримінальному аспекті, Європол та Євроюст, не будуть співпрацювати з тією країною, в якій немає належного захисту в частині персональних даних. Наші громадяни часто не знають, яким чином захистити свої персональні дані і не знають, чому втручаються державні органи в питання захисту даних», — сказала Уповноважена ВРУ по правах людини, Валерія Лутковська.

Нещодавно Міністерство оборони почало збирати інформацію про призовників. Серед тієї інформації, яка збиралась вимагались відомості про фінансовий стан родини, про забезпеченість квадратними метрами – що це була переобтяжена інформація. Зараз Міноборони надмірні персональні дані не збирають.

Така ж ситуація була в Міністерстві освіти і науки, коли у вищих навчальних закладах не видавали диплом студентам, які з різних причин не надавали згоду на обробку персональних даних. Нині ситуацію виправили.

«На сьогодні є актуальним питання поширення персональних даних у мережі Інтернет. Поширюється інформація, за якою можна ідентифікувати особу, дізнатися дату її народження, місце проживання, номер телефону. Зазвичай такі сайти не мають зворотного зв’язку. Особа не може реалізувати своє право заборони обробки персональних даних.

Цю проблему складно вирішити, бо такі сайти реєструються на серверах, які розташовані за межами України», — розповіла представник Уповноваженого з питань захисту персональних даних Людмила Шевчук.

Забороняється законодавством України обробка чутливих даних: стан здоров’я, національність, релігійні переконання.

«Що стосується надання субсидій, то вимагались відомості про склад родини, майнові права, доходи та пункт про оприлюднення призначень субсидії. Такий підхід порушує принцип добровільності згоди. На органи соціальної політики і так покладена відповідальність за отримання персональних даних», — додала Людмила Шевчук.

Актуальною є проблема невидачі атестатів школярам, які не дали згоду на обробку персональних даних. Адміністрації шкіл апелюють тим, що потрібно вносити дані у єдиний державну електронну базу з питань освіти. Надання атестату – це логічне завершення навчального процесу і відмова у наданні його через відмову внесення відомостей є неприпустимою.