Придбані в Україні винищувачі стали приводом корупційного скандалу в Хорватії

516

Військова поліція Хорватії розпочала розслідування дій чиновників Міноборони країни, які організували конкурс на придбання і модернізацію радянських військових літаків Міг-21. Як виявилося, українська компанія передала Міністерству оборони Хорватії 12 таких винищувачів, 5 з яких невдовзі вийшли з ладу.

Угода про купівлю літаків була підписана хорватським Міністерством оборони та українським державним концерном «Укрспецекспорт» у липні 2013 року. В рамках цієї угоди Хорватія заплатила понад €13 млн за капітальний ремонт семи МіГ-21 в Україні, а також на ці гроші країна купила ще п’ять літаків такого типу.

Українська компанія повинна була модернізувати винищувачі радянського зразка, які раніше використовували в Йорданії. 12 літаків передали Хорватії у липні 2015 року, але п’ять із них згодом вивели з експлуатації з технічних причин.

Слідчі підозрюють хорватських чиновників Міноборони у хабарництві і стверджують, що поставлені літаки були непридатними для експлуатації. Розслідування військової поліції показало, що у модернізованих винищувачів були старі запчастини з Болгарії, Алжиру і колишнього Радянського Союзу, що не відповідає технічній документації, наданій українською компанією.

Крім того, військово-повітряні сили Ємену стверджували, що п’ять із закуплених винищувачів були насправді власністю цієї країни.

Також стало відомо, що Ізраїль пропонував хорватській стороні Міг-21 випущені на десять років пізніше за ті, які пропонувала Україна, але пропозиція була відхилена ще до проведення конкурсу, в якому в результаті брали участь дві компанії з України та Румунії.

Між тим, уряд Хорватії розглядає можливість покупки нових винищувачів, щоб замінити застарілі літаки. Двома головними претендентами на угоду є американські F-16 та шведські JAS-39 Gripen. Однак, також розглядаються французькі Mirage, ізраїльські Kfir і варіант південнокорейського Т-50.