Прокуратуру більше контролюватимуть та перейменують

661

Сьогодні відбулася прес-конференція, на якій експерт політико-правових реформ пояснив, як просуваються змінити у системі прокуратури та що очікує Україну найближчим часом в цій царині.

Процес підготовки реформи прокуратури ще не розпочався, фактично живемо по Конституції 96 року. Новий закон, який був ухвалений у 2014 році, готувався ще з 2011. Віталій Касько тоді був в громадській групі, адвокатом працював над цим законом. Тоді всі розуміли, що цей закон про очищення і оновлення прокуратури не буде діяти, максимум, на що розраховували —  це підігнати законодавство під Європейські стандарти.

«Якщо ми хочемо змінити прокуратуру, потрібно відмовитися від самого терміну совкового, хоча він існує ще з часів Петра І, який скопіював його з Прусської судової системи. У нас найкраще було б назвати цей орган державного чи публічного обвинувачення», — розповів експерт по адміністративно-делікатному праву і кримінальній юстиції, член правління Центру політико-правових реформ Олександр Банчук.

Які вже відбулися зміни: наразі прокуратура відмовилася від функції загального нагляду. Прокурори не зможуть прийти з перевіркою до представників держави, бізнесу. Також більше не буде слідчих підрозділів у прокуратури. Як і в будь-якій Європейській країні тепер в цій структурі лишатись тільки прокурори, без власних слідчих. Будуть створені спеціальні державні органи, які здійснюватимуть слідство під процесуальним контролем прокуратури.

«Ми не отримали нових людей в систему на рядові і керівні посади. Але відбулося скорочення на 20% на місцевому рівні, через об’єднання в місцеві прокуратури. З 15 квітня цього року повинна вже діяти дисциплінарно-кваліфікаційна комісія щодо прокурорів. Ця комісія буде приймати на службу прокурорів, просувати їх по службі, звільняти, а також буде уповноважена порушувати кримінальні провадження чи робити дисциплінарні притягнення, в тому числі і Генерального прокурора. Пропонується заповнити місця членів комісії громадянами інших країн Європейського союзу. Тоді буде забезпечена незалежна та об’єктивна діяльності цієї комісії», — додав Олександр Банчук.