Прощальне доїння «Центренерго»

296

Підготовка корови до святкового ярмарку проходить у режимі «вичавити вим’я досуха».

Деколи у журналістиці буває таке: маєш дві новини, і кожна з яких – просто новина. А зведеш їх докупи – і отримаєш повнобарвну картину.

Дві новини, які стосуються одного з найбільших державних енергетичних підприємств – «Центренерго» – звучать так:

Перша. Приватизацію відклали, директора звільнити не можуть.

Друга. Поки всі свої на місцях – компанія оголосила тендерів на 670 млн грн. Із, м’яко кажучи, малоринковими очікуваними цінами.

Тепер деталі.

Минулої п’ятниці суд заборонив обирати нового директора «Центренерго». Сталось це за кілька годин до конкурсу за позовом якогось власника мізерної сотні акцій держкомпанії.

Паралельно стало відомо, що приватизація «Центренерго» знову відкладається аж до кінця листопада. На думку колишнього члена НКРЕКП Андрія Геруса, це означає, що новий власник отримає доступ до компанії лише в середині зими, відтак важко уявити, що це буде «білий і пухнастий» інвестор.

«І якщо у листопаді запасів вугілля не буде, то західному інвестору, який не звик працювати із кешем у чемоданах, ДНР-Захарченком і зоною АТО, може бути складно виправити ситуацію. Як мінімум, це відобразиться на пропонованій ціні, а як максимум, деякі потенційні учасники взагалі відмовляться», – із сумом констатував Герус.

Чим закінчиться приватизація – побачимо згодом, але теперішня ситуація у будь-якому разі означає, що закупівлями вугілля на новий опалювальний сезон розпоряджатиметься старий менеджмент ще державної компанії. Який, нагадаємо, вміє обирати собі контрагентів. Ось їхній список у четвертому кварталі 2015 року (донька російського сенатора, мешканці ОРДЛО), третьому кварталі 2015 року (Росія, Королевська, екс-менеджер Ахметова), у першому півріччі 2015 року (помічник Єфремова, офшори, державні «прокладки»).

Але і окрім закупівель вугілля «Центренерго» тендерить цілком достойні суми. Ось зі свіжих результатів: «Центренерго» за 19 мільйонів накупило хімії на чверть дорожче, ніж Ахметов, Партнери розпиляли 58 мільйонів «Центренерго» на труби по вдвічі завищеним цінам

А просто зараз держкомпанія веде тендери на очікувану суму 671 млн грн. Декілька з них, також могли б мотивувати безіменного, але впливового акціонера на збереження нинішнього менеджменту задля правильної організації торгів.

Закупівля 15 тис тонн мазуту М-100 на очікувану суму 112 млн грн. «Центренерго» готове платити за паливо близько 7 500 грн/т.

Це на 50% дорожче ринкової ціни, яка коливається в районі 5 000 грн/т.

Розкриття пропозицій від десятка фірм по цьому тендеру відбулось ще в середині березня. Однак досі немає жодних даних про акцепт. Дехто може завважити, що майже місячне затягування відбувається через заявку однієї фірми по майже ринковій ціні 5 800 грн/т, яка гострим перпендикуляром стирчить посеред інших пропозицій на рівні від 7 000 грн/т. Однак не будемо гадати, почекаємо хто кого.

Закупівля трифазового олійного автотрансформатора потужністю 125 МегаВольт*Ампер на очікувану суму 48 млн грн. «Центренерго» готове платити по $15 тис за МВА.

Це принаймні на чверть дорожче від того, що вдалось отримати на тендері «Укренерго» при закупівлі у виробника «Запоріжтрансформатора» за трансформатори АТДТН-125000/330/110-У1 – від 9,9 до 12,4 тис доларів за МВА.

Закупівля гарячекатаного листа зі сталі Ст3сп на 12 млн грн. «Центренерго» готове платити до 21 700 грн/т.

Це у півтора рази дорожче від ринкових цін. І це більше ніж вдвічі дорожче від ціни, по якій «ДТЕК-Дніпроенерго» восени 2015 року купувало такий же прокат у «Метінвесту». Тоді курс гривні був трохи вищий (23 проти нинішніх 26). Але він ніяк не пояснює, чому «Центренерго» планує купувати лист Б-ПН-О-5 Ст3сп по 21 700 грн, а ахметівці купують по 10 000 грн/т.

Можливо, таку різницю можна пояснити тим, що керівники державної компанії з зарплатою на рівні президента України Петра Порошенка (10 тис грн.) або замголови фракції БПП Ігоря Кононенка (6,5 тис грн.) навряд чи зацікавлені в економії мільйонів на закупівлях ввіреної їм структури з мільярдним оборотом. А, можливо, це означає і щось інше. Зрештою, кожен може додумати свій варіант сам.

Автор материала: Юрій Ніколов