Путін тричі збирався анексувати Крим

437

Як стало відомо, Володимир Путін планував кілька разів захопити АР Крим.

Про це заявив російський економіст, колишній радник Путіна (у 2000-2005 роках) Андрій Ілларіонов в інтерв’ю редакції.

«Було кілька спроб реалізації цього плану (зокрема, щодо анексії Криму, — ред..). Перша спроба припадає на час Помаранчевої революції наприкінці 2004-початку 2005 років. Невисокий рівень підготовки цієї операції змусив Кремль відкласти її», — сказав він.

«Потім цей план хотіли здійснити в 2010 році, під час президентських виборів в Україні – у тому випадку, якщо Юлія Тимошенко набрала б більше голосів виборців, ніж Віктор Янукович. Тоді можна було б використати легенду про захоплення влади в Києві «жидобандерівцями» й «фашистами» для того, щоб «захистити» від них кримчан.

Оскільки на виборах перемогу здобув Янукович, то план анексії знову довелося відкласти», — заявив Ілларіонов.

«Наступна спроба була запланована на президентські вибори 2015 року. У тому випадку, якщо Янукович не набрав би більше половини голосів, а в Києві почався б новий Майдан. Тоді, прикриваючись «жидобандерівською загрозою», Москва могла б здійснити свій план. Однак Майдан почався раніше, коли його не дуже очікували ні в Києві, ні в Москві. Тому Путіну довелося переглядати свої плани й проводити анексію в 2014 році», — сказав він.

Ілларіонов також припустив, що Росія вже розмістила в Криму ядерну зброю: «Не виключене, що це вже зроблено».

«Це не становить проблеми. Звісно, це не обов’язково офіційно підтверджувати. Але з технічної й інфраструктурної точок зору ніщо не заважає російським владі й Генштабу розмістити ядерні боєголовки на території півострова», — зазначив він.

«Більше того, навіть якщо їх там не буде, Москва може спеціально робити такого роду заяви, щоб тиснути на Україну й Захід. І відлякувати від можливих спроб повернення Криму під контроль Києва силовим способом», — сказав експерт.

На думку Ілларіонова, повернення Криму до складу України неминуче: «Скоро чи нескоро – це невідомо. Але іншої відповіді на анексію бути не може».

Говорячи про Донбас, він висловив думку, що створення так званої «Новоросії» – це «не питання сьогодення».

«Зараз увага зосереджена на проектах ДНР і ЛНР, які дозволяють через Мінськ-2 установити контроль над усією Україною», — вважає Ілларіонов.

«У нинішній ситуації, коли завдяки Мінську-2 з’явилася можливість установлення контролю над усією Україною, навіщо обмежуватися лише однієї її половиною? Донецьк і Луганськ не були й не є жаданими цілями Кремля. Путіну була потрібна вся Україна, зараз такий шанс з’явився. Наприклад, контроль над адміністрацією Януковича був важливішим (колись) за контроль над однією чи декількома областями України», — сказав він.

Ілларіонов також вважає, що «Янукович продовжує залишатися одним із козирів у колоді, яким у певний момент може скористатися Кремль».