Розвал Шенгену ніяк не вплине на безвізовий режим для України

307

Навіть якщо Шенген перестане існувати, безвізовий режим для України не буде скасований. Він просто діятиме з кожною країною окремо.

Є три держави ЄС, які не підкоряються спільним рішенням у сфері міграційної політики. Це Велика Британія, Ірландія та Данія. Про цей «привілей» вони домовилися з Брюсселем ще в минулому столітті, під час підписання Договору про ЄС (так само деякі країни мають відступи від спільної європейської політики в інших сферах).

І це означає, що з Данією – попри те, що вона входить в Шенген – Україні ще доведеться окремо домовлятися про безвізовий режим. Бо європейське рішення на неї не поширюється. Жодна інша держава не може односторонньо зупинити «безвізове» рішення ЄС після його ухвалення. Незалежно від того, йдеться про шенгенську країну ЄС, чи про країну з власними візами.

Теоретично, звісно, ЄС згодом може скасувати власне рішення про надання Україні безвізового, але це – вкрай складно зробити. І для запровадження безвізового, і для його скасування потрібна одноголосна підтримка країн-членів ЄС. Чи уявляєте ви, що і Польща, і балтійські країни без реальних на те підстав проголосують за повернення візового режиму для Києва? Питання риторичне.

Зникнення Шенгену – такий же міф. Це неможливо суто теоретично, адже низка країн Західної Європи просто не мають кордону, який можливо контролювати: «Як ви поставите прикордонника на бельгійсько-нідерландському кордоні в кав’ярнях міста Барле?».

«Немає жодного зв’язку між дискусіями та законодавчими пропозиціями щодо Шенгенської зони та процесом візової лібералізації з Україною», – йдеться в офіційній відповіді зовнішньополітичної служби ЄС.

Водночас видання зазначає, що чим довше відтягується дата ухвалення Євросоюзом рішення про безвізовий – тим більше шансів, що Європа відкине цю ідею надовго. І особливо ці шанси зростають, якщо Рада ігноруватиме реформи у сфері боротьби з корупцією – ті, про які йдеться, коли згадують про «безвізові закони».