Ще трохи таємного про мільярдера Ахметова

393

Один із ватажків сепаратистів запевняє, що на окупованих територіях Донбасу реальну владу здійснює права рука Ахметова

Оприлюднив цю інформацію Олександр Ходаковський, колишній керівник спецпідрозділу СБУ «Альфа», що перекинувся на бік сепаратистів, пишуть ЗМІ.

Він також уперше назвав публічно прізвище цієї людини — Максим Лещенко. Ходаковський стверджує, що це — прямий ставленник мільярдера, і називає Лещенка тіньовим лідером “ДНР”.

“Жоден місцевий чиновник не виконає жодної вказівки Захарченка, доки не проконсультується з Лещенком”, — каже він.

Які докази причетності Ахметова до керівників сепаратистів наводить Ходаковський? “Ми з Лещенком на одних інструктажах у Рината сиділи», — запевняє він.

За прогнозами Ходаковського, Захарченка незабаром можуть усунути. А на чолі тимчасово окупованих районів Донбасу стануть відомі представники режиму Януковича, котрі нині переховуються у Москві.

Дуже цікаві заяви, якщо зважити на те, що Ходаковський — справді людина, яка багато років працювала на Ахметова. І те, що він почав говорити публічно, — це, мабуть, наслідок якоїсь образи на Ахметова.

Втім, навіть сказаного досить, щоб зрозуміти, що Ахметов, якого давно підозрювали у впливі на події на Донбасі, дійсно має важелі впливу на ситуацію, але веде свою гру.

Згоден із такою оцінкою і керівник військово-цивільної адміністрації на Луганщині Георгій Тука. Він вважає, що Ахметов має серйозний вплив на все, що відбувається на Донбасі. І може таємно виношувати план створення на цій території такого собі квазідержавного анклаву — зі своєю владою і законами.

Але тоді не зрозуміло, чому силові органи України не ставлять прямих запитань мільярдерові?

Говоримо про це з депутатами, що прийшли в нинiшнiй склад парламенту з громадського сектору, — членом комiтету ВР з питань запобiгання i протидiї корупцiї Iгорем Луценком та членом комiтету ВР з питань нацiональної безпеки i оборони Дмитром Тимчуком.

Чи варто довiряти словам ватажкiв «ДНР» про те, що їхнiм «iнструктором» є Ринат Ахметов?

I. Луценко: Вважаю, що до цiєї iнформацiї треба ставитися серйозно. Те, що Ахметов пов’язаний з верхiвкою «ДНР», нiхто в цiй верхiвцi не заперечує. Єдине — хтось вважає для себе прийнятним говорити вiдкрито про спiвпрацю з Ахметовим, а хтось — неприйнятним. Однак вони наввипередки викривають одне одного.

Д. Тимчук: Я згоден, що iнформацiї про спiвпрацю ватажкiв «ДНР» з Ахметовим варто довiряти. Ще рiк тому «Iнформацiйний спротив» (громадська група, яку координує Тимчук. — Ред.) повiдомляв про те, що люди Ахметова є в рiзних структурах «ДНР» i впливають на рiшення цiєї терористичної органiзацiї.

Тодi виникало справедливе питання: якщо так, то чому Ахметов не тисне на Москву, щоб цi люди були не якимись радниками чи кураторами, а обiйняли ключовi посади? Ми пояснювали: Ахметов не хотiв засвiтитися, що якимось чином присутнiй у так званих структурах управлiння «ДНР». Але те, що вiн прямо впливає на рiшення в самопроголошенiй республiцi, було вiдомо ще задовго до iнформацiї, яку виклали ватажки бойовикiв.

Якщо це так, тодi як можна пояснити те, що Служба безпеки України не розслiдує дiяльностi Ахметова?

I. Луценко: Ахметов мав домовленiсть iз владою ще до Порошенка, зокрема, контактував з Аваковим i ставив своїх людей на ключовi пости в тамтешнiй мiлiцiї. За його рекомендацiєю, пiсля перемоги Майдану на посаду начальника мiлiцiї в Донецькiй областi призначили Костянтина Пожидаєва. Це той генерал, який, виконуючи вказiвку свого боса Ахметова, роззброїв донецьку мiлiцiю й вiддав область на поталу сепаратистам. Тепер, я так розумiю, Ахметов домовився на певних умовах безпосередньо з Порошенком.

Д. Тимчук: Коли заходить мова про дiяльнiсть так званих посадовцiв у «ДНР» i»ЛНР», то нашi правоохороннi органи, зазвичай, бiдкаються, що замало доказiв їхньої участi в терористичнiй дiяльностi, сприяння тероризму тощо. Тому, мовляв, немає юридичних пiдстав розпочинати щодо цих персон кримiнальнi провадження.

Як на мене, це абсолютна дурниця! Правоохоронцi просто не вiдпрацьовують дiяльнiсть ахметовських структур. I не простежують, який потужний вплив Ахметов має на «ДНР» — не лише через свої гумконвої, а й через своїх людей у всiх її структурах. Це свiдчить, що в Ахметова є домовленiсть iз вищим керiвництвом України. I це єдине, що пояснює, чому ми не бачимо адекватних заходiв СБУ нi щодо Ахметова, нi щодо тих структур, якi так чи так пов’язанi з ним.

Чи можуть на чiльних «посадах» у «ДНР» опинитися нинi московськi члени команди Януковича, як це прогнозує один iз лiдерiв бойовикiв?

Д. Тимчук: В оточеннi Захарченка дiйсно називали прiзвища таких одiозних полiтикiв, якi можуть зiграти цю роль, — це Азаров та Арбузов. Поки що ця iнформацiя не пiдкрiплена якимись офiцiйними рiшеннями Кремля. Але якщо Москва пiде цим шляхом, якщо захоче зробити з «ЛНР» i «ДНР» квазiдержавнi утворення на кшталт Абхазiї, Осетiї та Приднiстров’я, тодi це можливо. Вони розумiють: робити ставку на вихiдцiв iз мiсцевих бойовикiв, далеких вiд державного управлiння та полiтики, не варто. Їм потрiбнi будуть люди з управлiнським досвiдом.

Нинi Москва хоче дотиснути Київ до виконання Мiнських угод за своїм сценарiєм, тобто схилити до проведення виборiв фактично пiд дулами автоматiв. Ось пiсля них ми можемо побачити з того боку i Азарова, i Арбузова, i iнших.

Автор материала: Наталiя Васюнець