Школярикам готують «школу мрії» – без двійок у щоденнику

393

Міністерство освіти і науки України планує відмовитися від оцінок у початковій школі. Знання учнів 1-4 класів замість балів пропонують оцінювати вербально і умовними символами – фішками, значками тощо. Наразі концепція МОН на стадії обговорення, проте серед освітян та батьків школярів думки неоднозначні.

Що пропонує Міносвіти

Так, в оприлюдненому проекті Концепції початкової освіти зазначені основні проблеми молодшої школи, організація навчально-виховного процесу та система оцінювання навчання учнів 1-4 класів.

У 1-3-х класах початкової школи оцінювання навчальної діяльності учнів пропонують здійснювати вербально «у формі словесної характеристики результату й процесу навчання». Словесну характеристику не можна замінювати тільки окремими словами на зразок «чудово», «молодець», «мені сумно». Водночас можна використовувати умовні символи, фішки, проте вони не повинні замінювати власне оцінку.

Результати контролю й оцінювання фіксують в предметних таблицях досягнень, у яких показники оцінки відповідають програмовим вимогам.

У 4 класі пропонують запровадити оцінку результатів навчальної діяльності учнів, яка виражається словами-символами: «відмінно» (В), «добре» (Д), «задовільно» (З), «потребує покращення» (П).

Навчальні досягнення випускників початкової школи мають визначатися за результатами підсумкової контрольної роботи з української мови (мова і читання), математики, світознавства.

Думка освітян

В. о. начальника управління освіти ЛМР Зоряна Довганик зазначає: «Зараз це на стадії обговорення. Але думаю, що на рівні міста це питання неодноразово підіймалося. Звичайно, це важливо. Сьогодні вже зроблені перші кроки, і в багатьох школах у першому класі діти не отримують оцінок. Але, як на мене, зовсім відмовитися від оцінок не можна. Треба змінити систему оцінювання і ставлення до оцінювання.

Коли дитина переходить до 5 класу, це є стрес. Зазвичай успішність навчання п’ятикласників знижується, з’являється багато нових предметів і вчителів. Тому починати оцінювання треба з 3-4 класу, щоб дитина звикала, оскільки потім буде велике навантаження. Оцінка має бути заохоченням. Тому, можливо, треба змінити не систему оцінювання, а ставлення вчителів і батьків до того, як дитина сприймає ці оцінки. Думаю, для дитини у початковій школі не настільки важливо отримати певну оцінку. Якщо вчитель говорить «добре» чи «постарайся наступного разу», це і так вже є оцінкою».

Натомість заступник директора ССЗШ №81 ім. П.Сагайдачного Олександра Цимбаліста вважає, що маленькі діти дуже вразливі, а до оцінок – особливо.

«Часто оцінка, поставлена вчителем, навіть і заслужена, викликає у дитини негативні емоції, зміну настрою, учень втрачає бажання вчитися. Тому, можливо, навчання без оцінок і стане тим позитивним моментом для маленьких учнів. У школі учень повинен отримувати знання, а не оцінки. І вже змалку діти повинні вчитися, розуміючи це. Дитина має з радістю йти до школи, не боячись того, що буде оцінкою покарана за те, що десь чогось не довчила чи не зрозуміла. Є багато інших як позитивних стимулів, так і способів спонукання до навчання тих дітей, які не особливо хочуть вчитися.

Звичайно, в середній і в старшій школі без оцінок не обійтись. Багато дітей стають байдужими до навчання і для них оцінка мусить бути результатом їхньої діяльності чи бездіяльності.

А взагалі зміни в освіті мають дати дитині розуміння того, що вона вчиться не для батьків чи вчителів, а для себе, щоб забезпечити своє майбутнє. На жаль, до більшості учнів розуміння цього приходить надто пізно…», – вважає вона.

Вчитель початкових класів однієї зі львівських шкіл п. Галина, яка попросила не називати її прізвища, вважає, що навчання без оцінок добре для першокласників, але не до четвертого класу.

«У початковій школі зараз немає оцінок у першому класі та першому семестрі другого класу. Я вважаю, що це виправдано і доречно, тому що коли оцінюєш таких маленьких дітей, вони можуть болісно на це реагувати. Але якщо оцінки скасують аж до 4 класу, вважаю, що це недобре. Все ж таки має бути диференціація. Дитина повинна реально оцінювати свої можливості. Школярі тоді, можливо, будуть братися до виконання домашніх завдань з меншою відповідальністю», – зазначає вчитель.

Реакція батьків

Серед батьків школярів думки розділилися: одні вважають оцінки – перепона до особистісного розвитку дитини, інші – одним з найважливіших стимулів до навчання.

Наприклад, мама трьох дітей, які навчаються у сільській школі на Львівщині, п. Ольга, вважає таку ініціативу Міносвіти невдалою.

«Я думаю, що це недобре, оскільки кожну дитину потрібно зацікавити і мотивувати навчання. Чим зацікавити дитину до навчання? Не цукерками ж. Робота вчителя – оцінити дитину, а не просто похвалити. У початковій школі немає таких дітей, які постійно приносять двійки. Є багато предметів, на які учні ходять із задоволенням. Тому, все ж таки, бали – це результат праці і вчителя, і учнів, і вони необхідні у школі».

Натомість львів’янка п. Ірина, у якої донька цієї осені піде до першого класу, підтримує запропоновані Міністерством освіти і науки зміни.

«Я думаю, що це добре, тому наша система, яка залишилася ще з радянських часів, не направлена на розвиток особистості, всіх оцінюють за шаблоном. Як кажуть, якщо оцінювати рибу за її вмінням лазити по деревах, то вона все життя проживе з заниженою самооцінкою. Вважаю, що це добра ініціатива, але невідомо, як її впроваджуватимуть у життя», – говорить вона.

Автор материала: Ольга Іващук