Сигнал олігархам: Навіщо Зеленському «АрселорМіттал»

0
231

Після обшуків СБУ на «АрселорМіттал» спецслужба арештувала обладнання підприємства і заявила, що під час замірів на радіацію було помічене перевищення норми в десятки разів. Експертизу на радіацію проводило відомство «Держатомрегулювання», очолюване Григорієм Плачковим. А це син голови наглядової ради ахметівського «Київенерго» Івана Плачкова. На «АрселорМіттал» вже заявляють, що через дії спецслужби там зазнають збитків в $1,3 млн.

Нагадаємо, 13 липня президент України Володимир Зеленський розкритикував керівництво металургійного гіганта за шкоду екології, мовляв за останні 5 років в Кривому Розі в середньому кількість онкохворих зросла на 25 тисяч. СБУ відкрила справу за статтею «екоцид», провела обшуки 20 липня і заарештувала обладнання. Керівник спецслужби Баканов стверджує, що керівництво гіганта недобросовісно використовувало інвестиції власника підприємства, індійця Лакшмі Міттала.

Каламбур в тому, що незадовго до обшуків Зеленський випустив англомовне звернення, в якому закликав іноземних інвесторів приходити в нову Україну.

У цій історії кидаються в очі кілька речей.

По-перше, «АрселорМіттал» далеко не єдине підприємство, яке може шкодити екології. Досить взяти Маріуполь, Запоріжжя. Звичайно, «АрселорМіттал» до цього вже платив штрафи за шкоду навколишньому середовищу — в 2016-му за рішенням суду сума склала близько 70 млн грн. За часів Януковича також були позови і санкції.

Показовим є те, що Зеленський і його команда — люди з Кривого Рогу, де живуть батьки президента. І підприємство, яке після приватизації «Криворіжсталі» скорочувало робітників на 20 тисяч, хоч і є одним з головних платників податків в країні, а також роботодавцем, має не дуже хорошу репутацію в місті. Тому для Зеленського вирішити проблему екології вдома може бути справою принципу.

По-друге – це напряму стосується олігархів. Атака силовиків на «АрселорМіттал» може бути частиною концепції побудови нових правил гри Зеленського для великого бізнесу і олігархів. Володимир Зеленський як до виборів президента, так і після них говорив, що олігархів зобов’яжуть вкладати гроші в проекти держави. Ахметова президент бачить інвестором медицини – відповідні слова пролунали за кермом «Тесли» Андрія Богдана.

«Пресуванням» підпримства в Кривому Розі олігархам показують, як можуть розвиватися події, якщо вони не будуть співпрацювати. У Зеленського після парламентських виборів фактично буде монопольна влада. І хоч в його політсилі і є люди Коломойського і Пінчука, домовлятися їм з президентом доведеться безпосередньо. А главі держави будуть потрібні гроші. Як мінімум на ініціативу щодо скасування комуналки для людей старше 70-років.

Цікаво також і те, що у часи Леоніда Кучми «Криворіжсталь» досить скандально приватизували Пінчук з Ахметовим, які втратили підприємство за Ющенка. Тоді його продали світовому гіганту. Що ж буде тепер? Невже таким чином хочуть домогтися зміни власника?

Як ця історія відобразитися на інвестиціях в країну? З одного боку, екоцид — стаття неприємна. Металургія в Україні є синонімом шкоди екології. Але ось знадобляться зусилля, щоб іноземці повірили, що силовики тепер працюють інакше і «АрселорМіттал» банально не хочуть «віджати». Тому робота СБУ швидше негативно відіб‘ється на інвестиційному кліматі.