Собак і котів на селі переписувати не будуть, – нардеп Ірина Суслова

548

Домашні тварини та їхні господарі стали однією з топ-тем для обговорень, адже у Верховній Раді з’явився новий законопроект. Буквально за кілька днів він встиг збурити суспільство.

Проект закону за номером 7220 має на меті запровадити обов’язкову реєстрацію домашніх улюбленців, а також ряд обмежень і зобов’язань для їхніх власників.

Найчастіше в інформаційному просторі звучать висловлювання про те, що за тваринок доведеться сплатити збір, їх оподатковуватимуть і проводитимуть перепис.

“Якби наша держава запроваджувала під час війни податок на коханок і коханців, то це ще можна було б якось зрозуміти. Але в чому сенс податків на утримання котів, чим коти гірші, скажімо, за єнотів, пітонів чи хом’ячків і морських свинок? І чому нема податку на зайву вагу депутата як на додану вартість?”, – обурюється у соцмережі користувачка Тетяна Перехрест.

Група у Facebook, яку створено для обговорення законопроекту №7220, також рясніє запитаннями. Дописувачка Жанна Бойко-Славенко цікавиться, чому не заборонили дельфінарії та зоопарки, і навпаки — заборонили перебування тварин у місцях, де вони реально можуть харчуватися (заклади громадського харчування і т. п.).

“На даний момент у мене вісім тварин удома, а в дворі (це місце біля мого під’їзду) дві собаки і з десяток котів, яких лікую, годую і т. д. І поруч ще кілька дворів. Я підбираю кошеня, яке можна прилаштовувати кілька місяців, а його треба зареєструвати протягом п’яти днів? Я не донька мільйонера. Я не хочу, щоб забирали у притулок тварин з двору. Є певні категорії громадян, які звільняються від сплати, я до їх числа не потраплю. Треба внести пункт про волонтерство,” – пише користувачка.

Однак не слід одразу ж хапатися за гаманець, адже про податки для простих громадян мова поки що не йде, а реєстрацію тварин, які у вас житимуть на момент прийняття закону, проводити не обов’язково. Що ж стосується приватних садиб на селі, то там норми утримання чотирилапих ще не прописані взагалі. Це пояснила журналісту видання Persona.top народна депутатка від фракції «БПП Солідарність», співавторка законопроекту №7220 Ірина Суслова.

– Як довго розробляли законопроект і чи брали за основу закордонний досвід?

– Досвід брали нідерландський, вели перемовини та консультації також із громадським середовищем, яке займається захистом тварин. Волонтери, власники притулків півроку це все обговорювали. Головним організатором був народний депутат Андрій Немировський. Основна ідея законопроекту – гуманне ставлення до тварин.

“ОСНОВНА ІДЕЯ – СТВОРИТИ СИСТЕМУ, В ЯКІЙ НЕ БУДЕ БЕЗПРИТУЛЬНИХ ТВАРИН. КОЖНА З НИХ ОТРИМАЄ НАШИЙНИК, ЧІП, БУДЕ ПРОВЕДЕНЕ ЩЕПЛЕННЯ, СТЕРИЛІЗАЦІЯ, ТВАРИНА ЖИТИМЕ У ПРИТУЛКУ. САМЕ ТАК ВІДБУВАЄТЬСЯ В ЦИВІЛІЗОВАНИХ КРАЇНАХ”

 Яка проблема у сфері розведення домашніх тварин зараз найбільш актуальна?

– Безвідповідальне ставлення власників до своїх тварин — люди нехтують елементарними правилами. Якщо ти, скажімо, власник собаки, що відноситься до категорії небезпечних порід, ти маєш дбати про її навчання, дресирування, харчування, робити їй щеплення від усіляких хвороб. Бо часто власники стають заручниками своїх собак, коли неналежно виховані тварини починають становити загрозу для оточуючих. Тут треба чітко сказати, що власник тварини відповідає за неї. Можу розповісти зі свого досвіду: я — власниця собаки, яку ми цим законом пропонуємо віднести до особливо небезпечних порід: бордоського дога, зараз вона важить 72 кілограми. Коли я її купувала, то перечитала багато літератури про особливості цієї породи, як таку собаку краще виховувати, яка небезпека чи проблеми можуть бути.

Фото автора

 З появою вашого законопроекту найбільше питань виникло не у тих, хто професійно розводить котів чи собак, а в сільських жителів і мешканців міського приватного сектора, адже там зазвичай на одному подвір’ї живе багато тварин, і реєструвати їх буде дорого. А люди вже чекають перепису…

– Ніякого перепису ніхто робити не буде. Ті тварини, які сьогодні утримуються у квартирах, будинках, у сільській місцевості, реєстрації не підлягатимуть і платити нічого за них не треба. Необхідно буде реєструвати протягом п’яти днів тільки тих тварин, яких візьмуть після того, як закон вступить в силу. Це загальноприйнята європейська практика, у тому числі й для сільського населення.

 У чому переваги реєстрації тварин?

– По-перше, якщо собака комусь завдасть шкоди, то можна буде знайти господаря. Тоді кожна людина, яка буде брати собаку, розумітиме свою відповідальність і буде належно собаку виховувати та доглядати за нею, щоб вона нікого не кусала. Переваги реєстрації ще й у тому, що якщо раптом зникне домашній улюбленець, то за чіпом чи жетоном його буде легше знайти. Більш значна перевага — поступово буде знищено чорний ринок тварин, коли над собаками фактично знущаються. Наприклад, зводять собак по два-три рази на рік, не враховуючи фізіологічних особливостей, бо деякі собаки можуть приводити потомство лише раз на два роки, а їх мордують, ганебно заробляючи на цьому гроші. Тепер це все можна буде відслідкувати. Законопроектом також вводиться пункт про порушення санітарних норм і норм утримання тваринНаприклад, є випадки, коли власник заводить по 30-40 котів, і від антисанітарії страждають усі сусіди. Тепер він за це буде притягнутий до адміністративної відповідальності, адже буде офіційно зареєстрованим власником цих тварин.

– Чи покращиться ситуація з мандрівними зоопарками та вуличними фотографами, які мордують тварин? Що буде з тваринами, яких експлуатують заради жебрацтва?

– Зараз жебрацтво з тваринами не заборонено, а ми якраз пропонуємо його заборонити, адже це – жорстоке поводження. Якщо ж людина хоче займатися підприємницькою діяльністю, то треба оформляти ФОП, сплачувати податки, реєструвати тварин та утримувати їх у належних умовах. Якщо у звіринцях чи цирках буде порушено умови утримання тварин, їх будуть вилучати, а власників — штрафувати. Норми, складені відповідно до Конвенції гуманного ставлення до тварин, існують і зараз, однак у законі не прописано, що за їх порушення власника можуть позбавити ліцензії та оштрафувати. А ми прописали.

– Чому ви підтримуєте обов’язкову стерилізацію домашніх тварин, що не мають породної цінності?

– Відсутність стерилізації домашніх тварин породжує армію безпритульних. От, припустимо, не стерилізували собаку, а потім у неї з’явилося вісім цуценят. Що з ними роблять? Частіше за все їх просто викидають або топлять. Інколи — роздають. Якщо люди захочуть мати потомство від своєї собаки, вони мають її зареєструвати й оформити відповідні документи. А щоб розводити цуценят на продаж, потрібно буде оформляти ФОП, відкривати розплідник і сплачувати податки, адже зараз в інтернеті процвітає тіньовий ринок продажу тварин.

“СИТУАЦІЯ З БРОДЯЧИМИ ТВАРИНАМИ ЗАРАЗ НЕКОНТРОЛЬОВАНА. БУКВАЛЬНО НЕЩОДАВНО В ЖИТОМИРІ СОБАКА, ХВОРА НА СКАЗ, ПОКУСАЛА ДВОХ ДІВЧАТОК”

– Торгівля з рук без ветеринарних документів буде заборонена, у випадку порушення тварин конфіскуватимуть. Куди будуть спрямовувати конфіскованих чотирилапих?

– У притулки. Їх мають створити, вони є у всьому Європейському Союзі. Це можуть бути як муніципальні, так і благодійні заклади, власники яких звільнятимуться від сплати реєстраційних 170 гривень. Однак волонтери мають бути зареєстрованими, створити благодійні фонди, аби можна було відстежити отримання та витрату ними коштів – це щоб благодійність не стала способом заробітку. Оцей комплексний механізм і має на меті запровадження нормальної єдиної системи. Я була в Бухаресті — там нема жодної безпритульної собаки. Там собак, щеплених та стерилізованих, навіть безпородних, охоче беруть із притулків.

 Як мотивувати людей забирати тварин із притулку, якщо за це ще й треба буде платити?

– Людина, яка заводить тварину, тобто бере її на утримання, має бути готова сплатити цю суму. Вона невелика у порівнянні з тим, що потім доведеться витрачати на годування, лікування тварини та інше.

Ці 170 гривень, які братимуть за реєстрацію, будуть спрямовувати до місцевого бюджету на відкриття та утримання притулків.

Фото автора

 Ви пропонуєте ховати померлих тварин на спеціальних зоокладовищах. Хто має їх створювати й коли?

– Така практика запроваджена в Голландії. Тваринок не повинні ховати на узбережжях річок, дитячих майданчиках чи клумбах під будинком. Господарі, які люблять своїх тварин, хочуть їх поховати у нормальному місці, такі цвинтарі також повинні будуть створити органи місцевого самоврядування.

– Що треба зробити, щоб цей закон виконувався? Адже, наприклад, закон про заборону куріння в публічних місцях у нас чомусь діє не дуже ефективно…

– Треба створити умови для виконання цього закону, і це залежить насамперед від місцевої влади. Наприклад, за кордоном куріння в публічних місцях немає, тому що там дотримуються прав усіх громадян — і тих, що палять, і тих, що ні. Для курців обладнано спеціальні місця, їх не цькують. Те саме і з собаками: варто подбати про урни, майданчики, чіпи, діяльність правоохоронців, і закон запрацює. А людям потрібно не бути пасивними, в разі потреби викликати поліцію…

 Якщо закон приймуть, коли він реально запрацює? Від чого це залежить?

– Процес запровадження цього проекту є досить довгим. Три-п’ять-десять років ішло на це в інших європейських країнах. Наш законопроект після прийняття у першому читанні очікує ще доопрацювання. Після того як його остаточну версію буде прийнято, Кабмін почне розробляти нормативно-правову базу для його імплементації. Тоді потрібно буде думати про притулки, електронні системи обліку, патрулі, майданчики для вигулу, сміттєві баки і таке інше. А для сільської місцевості механізми ще не прописані взагалі.

Довідка: Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запровадження обліку домашніх та безпритульних тварин) №7220  подали до Верховної Ради 20 народних депутатів 20 жовтня 2017 року.

Крім змін до вже діючих законодавчих актів, він запроваджує також і нові статті, в яких прописані обов’язки опікунів тварин, передбачене запровадження електронної бази даних, обов’язкової реєстрації, заборони на розведення безпородних тварин, заборони на продаж з рук тварин без документів. Також законодавець обмежує вік осіб, які можуть вигулювати собак особливо небезпечних порід — це зможуть робити лише повнолітні. Вводиться також поняття собаки-поводиря для незрячих, однак собака має бути спеціально навченим, пройти курси та отримати відповідний документ. Також депутати пропонують заборонити операції зі зміни зовнішності тварин, зокрема підрізування вух і хвостів. Особливо пильна увага законодавців звернута на собачі бої, пересувні звіринці та цирки, якщо тварини в них утримуються в неналежних умовах, жебраків, що використовують тварин для заробітку.

Автор: Ірина Басенко