Справа скандальних «офшорів» вдарить по Порошенку сильніше, ніж по Путіну

250

Якщо порівняти, який вплив має справа “панамських офшорів” на Президента України Петра Порошенка і президента Росії Володимира Путіна, стає зрозуміло, що українського лідера вона зачепила сильніше, передає редакція з посиланням на The Economist.

Кремль ще до публікації матеріалів “панамських офшорів” попереджав через свого прес-секретаря Д.Пєскова, що готується “інформаційна провокація проти В.Путіна” напередодні парламентських виборів в Росії. Але коли з’явилися документи з Панами, відкриваючи масштабну корупцію в оточенні В.Путіна в розмірі $2 млрд, керівництво РФ з полегшенням зітхнуло. “Ми очікували більш вражаючих результатів”, — сказав Д.Пєсков. — “Вони не знайшли нічого нового”.

Втім, темні справи, корупція та незаконне збагачення свого Президента не викликають у росіян ні подиву, ні роздратування. Лише кілька активістів з опозиції вийшли на акцію протесту в центрі Москви 5 квітня, та й ті були швидко затримані. Близько 76% території країни вважає, що її влада корумпована, 66% говорять, що В.Путін несе значну або повну відповідальність за корупцію на високому рівні.

Тим не менш, він залишається у безпеці. “Корупція розглядається як факт життя, у тому сенсі, що ми нічого не можемо з цим зробити, вона занадто широко поширена”, — говорить Марія Ліпман, головний редактор журналу “Контрапункт”. Останні викриття не зроблять нічого, щоб змінити ці уявлення.

За допомогою дружніх ЗМІ, Кремль замість цього використовував витік, щоб зміцнити знайому історію про західне втручання у справи Росії.

Ім’я В.Путіна, відзначають у Кремлі, в документах Mossack Fonseca ніде прямо не з’являється. Питання про те, як старий друг президента, віолончеліст Сергій Ролдугін отримав таке величезне багатство відкидаються як “Путінофобія”.

В той же час, ці документи можуть виявитися набагато більш руйнівними для колеги В.Путіна в Україні, Петра Порошенка.

Кондитерський магнат, П.Порошенко пообіцяв продати свою компанію «Roshen» після перемоги на президентських виборах у травні 2014 року. Пізніше він оголосив, що передав свої активи в так званий “сліпий траст”. Замість цього, документи свідчать, що вони були перенесені на Британські Віргінські острова.

З юридичної точки зору П.Порошенко може мати пояснення. Його колеги припускають і деякі експерти сходяться на думці, що компанія на його ім’я на Британських Віргінах була створена як засіб для передпродажу та реструктуризації активів «Roshen». Документи не передбачають, що П.Порошенко міг збагатити себе. Генеральна прокуратура України після перевірки заявила, що “не бачить складу злочину” у діях Президента України.

З політичної точки зору це гігантська проблема для Президента, який прийшов до влади після революції, обіцяючи очистити політичну систему своєї країни. Кілька реформаторів-депутатів закликали до створення спеціальної слідчої комісії в парламенті, в той час як популісти добивалися імпічменту П.Порошенка. Частко офшорний скандал також нашкодив справі України в Нідерландах, де виборці переважною більшістю голосів проголосували “проти” асоціації України-ЄС на референдумі 6 квітня.

Справа “панамських документів” з’явилася в чутливий момент для Києва. Урядова криза тягнеться вже більше місяця. Переговори щодо формування нової коаліції в парламенті і заміни прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, здавалося, мали прогрес, але тепер знову опинился під загрозою.

Як повідомлялось 7 квітня, В.Путін прокоментував справу “панамських офшорів”. У той же час фінансова група Rothshild підтвердила, що траст П.Порошенка відповідає усім світовим стандартам.