Світова економічна криза: як вижити Україні?

639

Міжнародний валютний фонд попереджає про зростаючі ризики економічного краху в світі. Експерти по-різному оцінюють такі заяви. З одного боку, до них варто прислухатися, адже Фонд свого часу спрогнозував світову кризу 2008 року. З іншого — це може бути піаром МВФ: мовляв, без допомоги Фонду світ не обійдеться. Проте всі сходяться на думці, що чергова економічна криза може бути спричинена зміною технологічного устрою світу, коли зменшується використання газу, нафтопродуктів і вугілля, натомість зростає частка відновлювальних джерел енергії.

Перший заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон, виступаючи на сесії Національної асоціації економіки бізнесу, заявив, що глобальна економіка перебуває у «вкрай скрутному становищі». Фонд збентежило різке скорочення глобальних потоків капіталу та торгівлі за останній рік, коливання на світових ринках сировини, уповільнення економічного зростання країн.

Однією з причин тривог МВФ стала друга економіка світу — КНР. Обсяг китайського експорту в доларовому вираженні у лютому 2016 року впав на 25,4% після січневого зниження на 11,2%, продемонструвавши найзначніше падіння від 2009 року.

Окрім того, у МВФ вважають вкрай проблемними ринки Латинської Америки — Бразилії, Аргентини, Венесуели, де спостерігається рецесія економіки. Зазначається, що негативну динаміку покажуть країни СНД, передусім це стосується «просідаючих» економік Росії, Казахстану, Азербайджану — останній відчуває значний девальваційний тиск. Наявне уповільнення в економіці ЄС, насамперед за рахунок німецької, що впала до 1,8% росту. Є сигнали, які свідчать про насування рецесії на економіку США.

Глобальне зростання мляве, зазначають у Фонді, і світова економічна криза ризикує настати внаслідок певного поштовху. Так, катастрофічний вплив можуть мати геополітичні конфлікти, які загрожують перерости в реальну війну. Варто нагадати, що Іран вступив у дипломатичний конфлікт із Саудівською Аравією, а нещодавно Тегеран звинуватив Ер-Ріяд у бомбардуванні його посольства в Ємені.

На фоні таких ризиків Міжнародний валютний фонд закликав «Групу двадцяти» зробити активні й скоординовані кроки для підтримки економічного зростання, збільшивши інвестиції з бюджетів і активізувавши структурні реформи. Екс-заступник голови Нацбанку України Олександр Савченко зазначає, що схожі заяви МВФ зробив за рік до світової економічної кризи 2008 року. «Дійсно, падіння цін на сировину становить 40-60% за останні десять місяців. Причому Україні в цьому плані ще пощастило, адже ринок сільськогосподарської продукції обвалився менше, ніж нафти. Однак не варто забувати, що 50% нашого ВВП ми отримуємо за рахунок експорту. Загалом криза в сировинній сфері призвела до того, що на балансах багатьох підприємств, зокрема державних, накопичилась критична маса боргів. Тож країни, що розвиваються, просто погрузають у борговій ямі, надто це стосується Індії та Китаю. У Європі в середньому 5% непрацюючих кредитів: до 2008 року нормою вважалися 1,5%, після 2008-го — 2-3% невиплат. У світі зростає відношення кредитної заборгованості до ВВП — у реальному секторі економіки Китаю цей показник сягнув 160%», — зазначає Савченко.

Директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко додає, що, окрім ринку експорту, світова криза вплине на Україну шляхом сповільнення притоку прямих іноземних інвестицій: «Налякані інвестори намагатимуться виводити свої кошти з ринків, що розвиваються, і вкладати їх у «тихі гавані». Ці перетоки капіталу негативно відобразяться на Україні, яка не може запропонувати іноземним, та й вітчизняним інвесторам вигідні умови через колосальні адміністративні бар’єри для ведення бізнесу, неякісну судову система і високий рівень корупції». Окрім того, ми відчуємо імпульси всесвітньої економічної кризи ще через один канал — борговий ринок. «Досі українському бізнесу вдавалося пролонгувати свої кредити, які він брав у 2006-2008 роках. Однак зараз рівень відтермінування виплат буде низьким, і відтік валюти по кредитах для бізнес-сектора цього року може сягати 5 млрд доларів. А це — значний тиск на гривню», — пояснює Устенко.

Голова Комітету економістів України Андрій Новак зазначає, що світова економічна криза спричинена зміною технологічного устрою. «Ми живемо в період, коли зменшується використання класичних енергоресурсів — газу, нафтопродуктів і вугілля — і зростає частка альтернативних та відновлювальних джерел енергії. Інвестори, які вкладали у видобуток нафти й газу, переорієнтовуються на нові сфери. Важливо, щоб Україна також переходила в нову фазу — для цього нам потрібно зійти з «газової голки». Цікаво, що в такий переламний момент всі країни перебувають у приблизно рівних можливостях. І якщо ми зробимо технологічний стрибок, можемо навіть «заскочити» в групу провідних економік світу», — вважає Новак.

Цікаво, що Андрій Новак розцінює заяву МВФ щодо краху світової економіки як «глобальний піар фонду»: «Іншими словами, чиновники Фонду хочуть сказати: дивіться, без допомоги МВФ світ не обійдеться. Але економіка є безперервним процесом: вона не може зупинитися, торгівля відбувається навіть в умовах війни. Просто зараз ми опинилися на стадії спаду економічної синусоїди».

Водночас Олександр Савченко вважає, що Україна має прислухатися до таких прогнозів та аналізувати економічні ризики: «Проблема України в тому, що у нас нікому це робити — відсутній інтелектуальний потенціал, інституційна розбудова країни. У нас горизонт економічного планування здебільшого не перевищує 2-3 місяці».

Автор материала: Вікторія Чайка