Свята в січні сприяли зниженню курсу гривні, — НБУ

404

Національний банк пояснює поточне зниження курсу гривні формуванням надлишкового попиту на валюту в результаті великої кількості свят у світі в січні.

Про це Українським Новинам повідомив представник прес-служби Нацбанку.

Як зазначив заступник голови НБУ Олег Чурій, волатильність курсу гривні на міжбанку спостерігається з початку 2016 року і є наслідком перекосів у попиті та пропозиції валюти.

Попит на валюту формується, насамперед, за рахунок клієнтських заявок і трохи — за рахунок банків (їм дозволяється сумарно купувати для потреб власної валютної позиції валюту не більше ніж 0,1% від регулятивного капіталу).

Пропозиція валюти формується в основному за рахунок щоденних валютних надходжень від експорту товарів і послуг від інвестицій.

Регулятор повідомляє, що істотна частина валютного виторгу в Україну надходить у доларах США й, відповідно, у більшості випадків проходить через коррахунки українських банків у США.

«Обов’язковий продаж валютного виторгу вповноважені банки зобов’язані здійснити наступного дня після отримання валюти. Відповідно, коли робочий день в Україні збігається з вихідним у США, попит на валюту продовжує формуватися (клієнтські заявки продовжують проходити через валютний контроль, оскільки в Україні робочий день), а пропозиція валюти обмежена (у зв’язку з вихідними в США валютний виторг на рахунки українських банків не надходить)», — говорить Чурій.

Як наслідок, спостерігається надлишковий попит на іноземну валюту, а у протилежній ситуації (коли в США робочий день, а в Україні вихідний), навпаки, формується надлишкова пропозиція іноземної валюти.

НБУ вважає, що ці фактори значною мірою визначають динаміку курсу гривні на початку року у зв’язку з більшою кількістю святкових днів у грудні-січні у світі.

Зокрема, 16 січня 2016 року в Україні робочий день (відпрацьовування вихідного 8 січня 2016), у той час як у США — вихідний.

Як повідомляли Українські Новини, із середини грудня Національний банк провів п’ять аукціонів із придбання валюти, під час яких придбав 98,9 млн доларів, і чотири аукціони із продажу іноземної валюти, при яких продав валюти на суму 65,5 млн доларів.