Тютюнова монополія: як депутати та активісти вирішили замінити АМКУ

272

Антимонопольний комітет терпить дистрибуційну монополію на українському тютюновому ринку. До справи взялись активісти, волонтери, громадські організації та депутати парламенту.

У центрі уваги активістів та депутатів вкотре опинився так званий російський бізнес. Цього разу пильної уваги заслужила найбільша дистрибуторська компанія з розповсюдження цигарок — «Мегаполіс-Україна», яка протягом останніх років впевнено монополізувала ринок розповсюдження цигарок.

Вчора активісти заблокували її склади у шести містах України — Києві, Львові, Рівному, Луцьку, Ковелі та Тернополі. Активісти обіцяють, що стоятимуть «на воротах» складів доти, доки компанія не закриє бізнес в Україні, оскільки «Мегаполіс» має російське коріння. Наразі перед складами розгорнуто намети, завозяться дрова — активісти дають зрозуміти, що вони тут надовго. Проте, як зрозуміло з депутатських дописів у соцмережах, довготривалого плану дій у блокувальників немає.

Монопольна історія

Питання до діяльності «Мегаполіс-Україна» у антимонопольних органів виникають регулярно: компанія є єдиним дистриб’ютором, з яким працюють великі виробники тютюнових виробів. Враховуючи, що частка чотирьох найбільших компаній — «Філіп Морріс Україна», «JTI Україна», «Імперіал Тобако Україна» і «BAT Україна» — 99%, то звинувачення у монополізмі цілком обґрунтовані.

За даними АМКУ, в 2014 та 2015 роках 100% вироблених в Україні сигарет реалізовані «Мегаполісу-Україна». При цьому формально вхід на ринок відкритий: за даними Державної фіскальної служби, в Україні видана 31 ліцензія на оптову торгівлю сигаретами — 9 — виробникам, 22 — дистриб’юторам, в тому числі і» Мегаполісу-Україна». Неофіційно представники тютюнової галузі зізнаються, що співпрацювати з одним контрагентом для них зручніше, ніж з безліччю, оскільки всі вони пропонують різні умови. Однак офіційно коментувати ситуацію з «Мегаполісом» представники індустрії відмовляються.

Минулого року АМКУ кілька разів піднімав гучну тему тютюновиробників. Спочатку «Мегаполісу» та всій індустрії надали «рекомендації, обов’язкові до розгляду». Виробникам — щодо бездіяльності виробників при ціноутворенні на сигарети. А «Мегаполісу-Україна» рекомендовано встановлювати торговельну надбавку, яка могла б забезпечити конкуренцію на ринку. Однак, з приходом на посаду голови АМКУ Юрія Терентьєва стало зрозуміло, що ситуація не виправляється.

Раніше в АМКУ заявляли, що монополісту загрожує багатомільйонний штраф. У випадку встановлення наявності зазначеного порушення, залежно від обставин, комітетом може бути прийнято рішення про примусовий поділ «Мегаполіс-Україна» та накладення штрафу в розмірі 45% доходу від реалізації продукції, пов’язаного з порушенням, але не більше 10% доходу підприємства за останній звітний рік. Відповідно, Мегаполіс може отримати штраф у 3,2 млрд грн, який може стати найбільшим в історії України.

Але зараз чиновники АМКУ навіть допускають варіант збереження монопольного становища на ринку за умови особливого регулювання діяльності монополіста. Розслідування, за словами Юрія Терентьєва, триває. Проте з його перебігом громадськість ознайомити не поспішають. Наразі виробники сигарет готові обирати розповсюдувачів своєї продукції прозоро: компанії, згідно рекомендацій комітету, оприлюднили умові відбору посередників задля дотимання економічної конкуренції.

Російське коріння

Активістів така ситуація категорично не влаштовує. І не тому, що «Мегаполіс-Україна» не реагує на зауваження АМКУ, а тому що антимонопольне відомство не показує результатів боротьби з монополією.

Більше за це активістів хвилює російське походження монополіста. «Компанія «Мегаполіс-Україна» заснована російською компанією «Мегаполіс» і «сім’єю» Януковича. За часів минулої влади була монополістом із дистрибуції сигарет в Україні», — написав у Facebook народний депутат Сергій Висоцький. За словами Висоцького, власник компанії «Мегаполіс» — російський олігарх Ігор Кесаєв і він також володіє російським виробником зброї — заводом імені Дегтярьова. При цьому він додав, що Кесаєв також очолює благодійний фонд «Моноліт», який спонсорує ветеранські організації ФСБ Росії «Півроку ми йшли за процедурою, писали листи і звернення до різніих інстанцій. В Антимонопольному комітеті України підійшли навіть до того, що готові були пред’явити «Мегаполісу» реальні звинувачення і розділити його. Проте все почало буксувати. Зі зрозумілих причин», — зазначає Висоцький. Він та інші депутати — Андрій Левус та Ігор Лапин, офіційно взяли на себе відповідальність за акцію. Активісти переконані, що Кесаєв спонсорує російську армію.

Дійсно, згідно реєстру фізичних та юридичних осіб-підприємців та Федеральної антимонопольної служби Росії, ТОВ «Мегаполіс-Україна» створено в 2010 році році російською Торгової компанією «Мегаполіс» шляхом покупки найбільших дистриб’юторських компаній України. Згідно з реєстром фізичних та юридичних осіб-підприємців, власниками «Мегаполіс-Україна» є шість офшорних компаній. За підсумками 2014 «Мегаполіс-Україна» отримав 1,2 млрд ​​грн. прибутку при чистому доході в 32,0 млрд грн.

У свою чергу, згідно з даними Федеральної антимонопольної служби Росії, перша з офшорних компаній — «Мегаполіс Холдінгс» (Оверсідс) Лімітед знаходиться у власності московської торгової компанії «Мегаполіс». Серед засновників російського «Мегаполісу» значаться дві компанії — зареєстрована в Нідердандах приватне товариство з обмеженою відповідальністю Privatе LimitedLiability Company Megapolis Distribution BV та ТОВ «Мегаком» з московською пропискою.

Російські ЗМІ пов’язують «Мегаполіс» з групою компаній «Меркурій» Ігоря Кесаєва, статки якого, за оцінками російського Forbes, становить $ 3 млрд. Йому належить 60% акцій компанії, ще по 20% в 2013 році купили найбільші в регіоні виробники сигарет — Japan Tobacco Inc (JTI) і Філіп Морріс Інтернешнл (PMI). Вся компанія тоді була оцінена в $ 3,75 млрд.

Натомість учора «Мегаполіс-Україна» спростував будь-яку причетність до Росії. «Інформація про те, що Торгова компанія » Мегаполіс-Україна » є філією російської групи компаній «Мегаполіс» і входить до групи компаній » Меркурій «, не відповідає дійсності. Власниками «Мегаполіс-Україна» є фізичні особи-громадяни України , Ірландії і Великобританії. Таким чином, серед прямих або опосередкованих власників Торгової компанії «Мегаполіс-Україна» немає ні російських компаній, ні громадян Росії, в тому числі Ігоря Кесаєва «, — йдеться у заяві компанії. Проте імен власників у компанії не розкривають.

Вже кілька років в інформаційному просторі шириться інформація, що український «Мегаполіс» купив бізнесмен Борис Кауфман, відомий як людина Януковича. Офіційного підтверження цьому немає, але, за словами депутатів, це таки правда. Дану блокаду анонімно співрозмовники Agravery.com пов’язують саме з бізнесменом та його економічними інтересами. Окрім «Мегаполісу», у Кауфмана, за даними ЗМІ, є ще готельний бізнес та він контролює Platinum Bank.

Проте депутати наголошують, що версія з бізнесом — малоймовірна. Адже «Мегаполіс» в Україні є монополістом. І з цим повинна була б боротись нова влада та Антимонопольний комітет.

Історія без кінця

У тому, що «Мегаполіс-Україна» буде покараний штрафом, юристи не впевнені. «У силу того, що монополісти такого рівня завчасно готуються до того, що до них можуть бути пред’явлені санкції з боку АМКУ, вони готові до цих спірних питань У підсумку ці питання вирішуються без неприємних наслідків для самої компанії в цілому», — каже Аліна Потапович, юрист консалтингової компанії SAFIRLaw & Фінанси. Нагадаємо, визвав провину, учасникам картельної змови в «справі меблевиків» вдалося знизити розмір штрафу з 419 млн до 300 млн грн. Ще одна гучна справа — штраф за змову рітейлерів, яким пред’явили 203 млн штрафа.Однако ніхто з рітейлерів штраф не сплатив, а оскаржує рішення АМКУ в судах.

Інакше вважає Ганна Власенко, юрист юридичної компанії EVERLEGAL. «Зараз керівництво АМКУ помінялося Можна говорити про зміну вектора діяльності АМКУ у бік європейських цінностей, неупередженості та політичної незаангажованості Ми очікуємо збільшення кількості рішень АМКУ про визнання скоєння суб’єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним становищем», — каже вона. Проте вихід компанії з України прогнозують з найнижчою ймовірністю. Швидше за все, вважають юристи, компанію розділять.

Автор материала: Марія Бровінська