В Україні 25% банківського ринку контролюють росіяни

308

25% українського банківського ринку належить російським фінустановам. У них зберігається понад 70 млрд. грн. Про це на вихідних повідомила голова Нацбанку Валерія Гонтарєва.

За її словами, заборона діяльності російських фінустанов може негативно вплинути на українську економіку.

«Ті, хто закликають до активних дій стосовно російських банків, повинні розуміти наслідки. А вони можуть бути катастрофічними для нас», – сказала вона під час інтерв’ю на «5 каналі».

2013 року, за підрахунками Комітету економістів України, 20 % української банківської системи займали російські банки. Їх було більше 10. За останні 2 роки перестав існувати лише один російський банк — «Русский стандарт».

Восени 2014 року його перейменували на «Форвард банк». Позиціонують як австрійський.

«Російських банків не стало більше. Просто поменшало українських банків. Тому відсоток виріс. Для іноземців Україна — це фінансовий придаток. На ньому можна примножувати гроші й підтримувати свою економіку. Згадайте, 15 років тому саме іноземні фінустанови заохочували людей брати кредити у валюті. Банки убезпечували себе від падіння гривні. Постраждали в результаті українці. Робота іноземних фінустанов на нашому ринку великого позитиву не несе. В тому числі робота російських банків», — говорить Олексій Кущ, радник президента Асоціації українських банків.

На його думку, російські фінустанови не повинні працювати в Україні. Це може призвести до фінансових проблем державного рівня.

«По-перше, з Росією йде війна. Це означає, що нормальної співпраці поки бути не може. По-друге, зрозуміло, що не весь російський бізнес підтримує політику Путіна щодо України, але їхнім банкам все одно вигідно, щоб Україна не йшла в ЄС. Так простіше вести бізнес. Тому всі перерахунки в спеціальні фонди, на армію, якісь організації будуть гальмувати», — пояснює фахівець.

Найбільше розширення російських фінустанов було 2010 року. Тоді у кожному обласному центрі з’явився «Сбербанк Росії» і ВТБ. Фінустанови через великі фінансові можливості стали одними із найкрупніших в Україні. Кожен п’ятий зарплатний проект обслуговували саме вони.

«Останні роки популярність російських банків знижується. Люди забирають звідти депозити. Деякі — із патріотичних міркувань, деякі — через страх, що банк завтра перестане існувати. Думаю, на державному рівні треба обмежити роботу саме державних російських банків у нас. Вони тут здебільшого збирають інформацію про вкладників. Комерційні хай працюють», — говорить Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.

Станом на грудень минулого року, із російських фінустанов вивели 9 млрд грн. Найбільше постраждав ВТБ, позбувся 45% російських вкладників.

«Політика щодо російських банків не має бути однозначною. Особливо у теперішніх економічних умовах. Депозитів туди давно не несуть. А ось кредити ці фінустанови дають. Не розумно від них відмовлятися, поки вони роблять вливання у нашу економіку. «Сбербанк Росії» дає кредити для різних підприємств, що займаються виробництвом», — каже Олексій Лупоносов, доктор економічних наук.

Нагадаємо, тиждень тому голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль наказав забрати із вивісок банку «Сбербанк Росії», слово «Росії».