В ЄС готові взяти паузу щодо України

221

Тепер питання візової лібералізації для України залежатиме не лише від виконання українською владою взятих на себе зобов’язань, а й від готовності європейської сторони виконувати свої зобов’язання щодо України.

Про це сьогодні у коментарі заявив дипломат, керівник благодійного фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко.

«Якщо виходити з того, як працює наша влада і, зокрема, парламент, то вони не можуть впоратися за ті два тижні з усіма завданнями, які ставляться Євросоюзом стосовно безвізового режиму. Якщо це не буде пріоритетом Президента, то це стане ще одним ударом по його іміджу і покаже нездатність виконати обіцянки», – зазначив він.

Але, додав дипломат, велика проблема полягає в тому, що ця ситуація вже завдала дуже серйозного удару по бажанню європейської сторони вирішувати питання візової лібералізації для України.

«І я не думаю, що на сьогодні готовність ЄС надати Україні безвізовий режим є абсолютною. На мою думку, вся ця ситуація свідчить про те, що Європейський Союз хотів би дипломатично взяти паузу, а недипломатично – відкласти питання щодо України. І це головний підсумок – далеко не все тепер уже в руках українських депутатів», – сказав Яременко.

Говорячи про те, чи є шанси, що питання візової лібералізації для України буде знову розглядатися разом з питанням Грузії, Яременко зазначив, що в цьому немає потреби. «Насправді ці питання розглядалися не в пакеті, а одночасно. Але проблема в тому що Грузія поїхала на поїзді, а для нас цей поїзд пішов. І чи буде наступний поїзд – це теж велике запитання», – сказав він.

На його переконання, наскільки довго триватиме взята Євросоюзом пауза, залежатиме насамперед від того, як швидко українська влада виконає все, про що ЄС їй нагадує. А по-друге, це залежатиме від того, чи готова тепер європейська сторона виконувати свої зобов’язання перед Україною. А тут у дипломата є не менше сумнівів, аніж у здатності Верховної Ради прийняти відповідні закони.

«Своєю чергою позиція ЄС залежатиме від того, як поводиться Україна, від її корумпованості, здатності проводити чітку політику, брати відповідальність за свої зобов’язання, виконувати їх. А друга сторона медалі – це референдум у Нідерландах (щодо підтримки Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, – ред.), це падіння інтересу до нашої держави, це і міграційна криза, і наростання тенденцій до обмеження пересування по Європі та відкритості у візовій сфері. Це не менш важливі питання, ніж те, що робитимуть наші депутати», – підкреслив Яременко.

Нагадаємо, народний депутат Юрій Луценко 2 березня озвучив висновки з закритих зустрічей з керівництвом Європарламенту та Єврокомісії.

«Маємо два тижні для формування нової коаліції, нового технократичного уряду, голосування за поправку в законі. Наступні 2-3 місяці уряд має усунути всіх партійних та олігархічних ставлеників з найкрупніших державних монополій, покінчити зі «смотрящімі» на митниці та здійснити інші видимі антикорупційні кроки. Інакше – фіаско. Брюссель сльозам не вірить», – написав він.

Як повідомлялося раніше, питання безвізового режиму для України розглядатимуть окремо від Грузії.