Вчені вперше виростили повноцінну шкіру

197

Біологи з інституту RIKEN виростили зі стовбурових клітин повноцінну шкірну тканину. Ця шкіра містить в собі волосяні цибулини і потові залози. Вона вже успішно імплантована в тіло миші.

«До теперішнього часу створення штучної шкіри перешкоджало те, що подібні зразки тканин не містили в собі важливих компонентів, таких як волосяні фолікули або залози зовнішньої секреції, без яких шкіра не здатна керувати тепловим режимом тіла і виконувати інші функції. Наша шкіра має всі ці риси і її навіть можна використовувати в лабораторних тестах замість тварин», — заявив Такасі Цудзі з інституту RIKEN в японському Кобе.

Цудзи і його колеги змогли досягти подібного успіху завдяки особливій стратегії «перепрограмування» стовбурових клітин, в рамках якої вчені вирощували не окремі шари шкіри, а так зване «ембріоїдне тіло». Це своєрідна подоба зародка, що складається з суміші різних типів «заготовок» різних тканин. Ключем для всіх цих перетворень став ген Wnt10b, що змусив стовбурові клітини перетворитися в різні компоненти шкіри.

Отримавши кілька таких «зародків», вчені імплантували їх в тіло мишей, де ці органи почали рости і перетворюватися в дорослі тканини тіла. Коли ці ембріони виросли до досить великих розмірів, вчені видалили їх, зрізали з них шкіру і пересадили її на тіло інших мишей, шкіра яких була пошкоджена.

Ця операція була цілком успішною — шкіра повністю прижилася. Також вона володіла всіма рисами здорового покриву тіла гризуна — на ній було досить багато волосяних цибулин, потових залоз і інших важливих компонентів шкіри, які зазвичай викликають проблеми при її вирощуванні.

Створення першої повноцінної штучної шкіри, як відзначають вчені, відкриває дорогу для створення перших справжніх шкірних імплантатів. Ці імплантати допоможуть рятувати життя людям з множинними опіками і важкими хворобами шкіри.

Источникznaj.ua
Поделиться