Відновиться стабільність – даватимуть кредити

269

Заступник Голови НБУ Владислав Рашкован розповів, чому вирішення питання проблемних боргів юридичних осіб за рахунок фінансової реструктуризації, передбаченої законопроектом № 3555, зараз актуальне.

Основні тези матеріалу:

— … після прийняття законопроекту №3555 у кредиторів буде прописаний процес того, як створити клуб для роботи з проблемним боржником, і як колегіально працювати з іншими кредиторами. До речі, часто позичальникові невигідно, щоб такий клуб формувався.

— Кредитори теж стають сильнішими, коли вони разом.

— Після прийняття закону «Про фінансову реструктуризацію» компанія зможе сказати всім своїм кредиторам щось на кшталт: «Так. У мене є заборгованість перед кількома кредиторами. У кожного з них свої умови, ми не хочемо нікого образити і просимо їх зібратися разом і зрозуміти ситуацію, в якій опинився наш бізнес. Ми впевнені в своїй життєздатності, ось розрахунок і аналіз, підкріплений аудиторами або інвестбанкірами. Прошу зробити загальний графік платежів, а за це вам буде те-то і те-то».

— … тепер невизначеність стала новою реальністю і всім — і кредиторам, і інвесторам — необхідно закладати потенційні кризи у свої моделі зростання.

— В умовах, коли і банк, і компанія прорахувалися в своїх розрахунках, цей закон теж допоможе. Така компанія теж може сказати: «Вибачте, ми були занадто оптимістичні, реальність виявилася більш жорстокою, ми можемо повернути, наприклад, тільки 25 копійок з гривні боргу, і лише в розстрочку на якийсь термін. Або забирайте компанію за борги». Це цивілізовано.

— … у цілому, законопроект в більшій мірі стосується компаній із життєздатною моделлю. Тих, хто доброзичливі і адекватно розуміють складнощі, які у них виникли. Банки в свою чергу також повинні бути адекватними і не перетворюватися на шулік. Нам, як регулятору, буде цікаво подивитися, як банки будуть готові домовлятися з боржниками в несудовому порядку.

— У банків немає практики або досвіду вирішення такого роду проблем колегіально. Іншими словами — банки знаходяться на початковому етапі кривої навчання. Останні реструктуризації тієї ж «Мрії» або «Креатива» показують, що банки не дуже налаштовані домовлятися один із одним.

— Ми просто створимо нові умови — надамо банкам і клієнтам можливість використовувати таку юридичну конструкцію для позасудового вирішення спорів. Чи скористаються вони цим, буде залежати від них самих, їх досвіду роботи в нових умовах.

— Чи буде відновлення кредитування? Це залежить від відновлення політичної стабільності в країні. Ще один фактор, що впливає на процес, це приватизація … Тоді і відновиться попит на кредитні ресурси, а на той час у нас повинні бути створені механізми захисту прав кредиторів.