Вигрібна яма Андрія Парубія

672

Якщо вам потрібна очисна споруда, сміливо можете звертатися до голови Верховної Ради. Думаєте, це жарт? Та ні! Підконтрольне панові Парубію підприємство Верховної Ради, яке більш ніж півстоліття зводило та ремонтувало адмінбудівлі, раптом узялося за спорудження… очисних споруд. Та не для парламенту, а для маленьких міст. Масштаби освоєння останнього об’єкта вражають — майже 70 мільйонів гривень

Свій до свого по своє

Моніторячи на офіційному сайті держзакупівель тендери, ми знайшли один дуже цікавий конкурс: замовник шукає, кому віддати на освоєння майже 70 мільйонів гривень для будівництва очисних споруд у містечку Кам’янці-Бузькій. Усе б нічого, та в око впадає одна непересічна деталь: замовником цього будівництва є не міськрада чи котресь з її комунальних підприємств, а… Верховна Рада України. Точніше, Державний будівельний комбінат Управління справами Верховної Ради України.

Як? Чому? І навіщо парламентському комбінатові будувати очисні споруди в райцентрі? «Але в нас не було досвіду, щоби проводити такий тендер і освоювати кошти в такій великій сумі, — пояснив нам міський голова Кам’янки Бузької Олег Омелян. — Саме тому і звернулися до будкомбінату Верховної Ради».

Ой, та невже це правда?

Промоніторивши сайт цього підприємства, бачу, що головне його завдання — ремонт адмінбудівель та спорудження житла для депутатів. А от досвіду спорудження очисних споруд до 2016 року — жодного.

Але й не це головне. Далі — цікавіше.

22 мільйони? Та це для них копієчка!

Отож після того, як влада Кам’янки-Бузької зробила будкомбінат розпорядником коштів, підприємство Верховної Ради не взялося за спорудження очисних споруд, а стало замовником робіт і оголосило тендер. Очікувана вартість будівництва — 67 мільйонів 844 тисячі. Для участі в конкурсі подалися три фірми. ТОВ «Будгарант групп», яке запропонувало звести очисні за 45 млн 868 тисяч грн (майже на 22 млн дешевше від очікуваної вартості), ТОВ «АС Спец Інвест Технології» з ціновою пропозицією 45 млн 869 тисяч (теж майже 22 млн економії). А третім учасником стало ТОВ «Гелон Груп», яке запропонувало ті самі роботи за 65 млн 897 тисяч грн (жодної економії).

І тут таки запахло криміналом

Державний будкомбінат ВР працює дуже давно, з 1943 року. І весь той час займався будівництвом та ремонтом адмінспоруд, як я вже згадувала. Інтерес до очисних споруд з’явився в нього лише торік, коли з бюджету почали виділяти десятки мільйонів гривень на такі об’єкти. Ну а тут ще голова Верховної Ради, керуючий справами ВР та заступник директора будкомбінату — свої люди, земляки. То чого ж не взятися освоювати бюджетні сотні мільйонів?

Ось так і пішло-поїхало. Скажімо, у листопаді минулого року ДП «Державний будівельний комбінат Управління справами апарату Верховної Ради України» уклало угоду на будівництво очисних споруд у селищі Баришівка Київської області. Там вартість робіт була майже 20 мільйонів гривень. І, о диво, підрядником робіт там теж стала вже відома нам «Гелон Груп», адже і в цьому тендері комбінат відхилив дві дешевші пропозиції.

Фірмі-підрядникові переказали 11 мільйонів гривень за нібито виконану роботу. Проте через декілька місяців Національна поліція розпочала за цим фактом кримінальне провадження. Як йдеться у документах справи (її ще досі розслідують), чиновники з будкомбінату перерахували кошти і підписали акти за… невиконані роботи!

Промоніторивши офіційний сайт держзакупівель, бачимо, що зі 112 мільйонів гривень, розіграних цим комбінатом на тендерах від минулого року, 110 мільйонів отримує компанія “Гелон Груп”, що перебуває під слідством.

Варто додати, що компанія «Гелон Груп», як і будкомбінат ВР, спорудженням очисних споруд зацікавилася у 2016 році. А до 29 серпня 2016 року компанія мала назву «Гелон Транс», ідеться в офіційних джерелах, і займалася… вантажним залізничним транспортом. Лише цьогоріч у квітні «Гелон Груп» отримала ліцензію на діяльність, пов’язану зі створенням об’єктів архітектури. 110 мільйонів бюджетних коштів ця фірмочка хоче освоїти силами аж 10 працівників, які мають працювати в містах, віддалених одне від одного на сотні кілометрів…

Цікаво, що сайт цієї компанії порожній і був створений нашвидкуруч, про людське око, у процесі тендеру лише 17 жовтня 2017 року.

Учасники останнього тендеру таки звернулися до Антимонопольного комітету із скаргою. Результати цих торгів уже визнано недійсними. А Кам’янка-Бузька міська рада оголосила новий тендер, де замовником робіт виступила вже сама мерія.

Невдовзі стане відомо, чи ризикнуть підлеглі Андрія Парубія знову освоїти у властивий їм спосіб майже 70 мільйонів державних коштів. Ми стежимо за цим.

Автор: Оля ПІЛІЩУК