Високі ціни на нафту не врятують Россію

324

Економіст Владімір Сидорович за допомогою цифр пояснює, чому в недалекому майбутньому навіть високі ціни на нафту не врятують російську економіку.

Росію часто намагаються представити енергетичною наддержавою, благополуччя якої базується на видобутку корисних копалин. Доходи від експорту нафти і газу дають не менше 45% російського бюджету. Відкриття нових родовищ, трубопроводи, боротьба за арктичний шельф, пошуки винних в падінні нафтових цін — але небажання помічати революцію, яка відбувається в світі прямо зараз і загрожує покінчити з сировинними доходами країн-експортерів. Розвинені країни прагнуть до відмови від нафти і газу як основних джерел палива і електроенергії. Протягом десяти років розвиток альтернативного транспорту та відновлюваної енергетики може досягти критичної позначки, після якої вони почнуть перекидати сировинні ринки, а за ними і вуглеводневе благополуччя цілих держав.

Запаси нафти

Коли в 2005 році вийшла книга американського футуролога Джеймса Кунстлера «Що нас чекає, коли закінчиться нафта, зміниться клімат і вибухнуть інші катастрофи», вона спровокувала шквал апокаліптичних сценаріїв. Експерти змагалися в прогнозі хаосу, який спіткає людство, коли ми витратимо всі запаси нафти. Газети публікували на перших шпальтах цифри з доповіді компанії BP, згідно з яким світових запасів нафти вистачить лише на сорок років. Але пройшло всього десять, і це питання втратило актуальність. Більш реальним тепер виглядає сценарій, при якому попит на нафту впаде раніше, ніж вичерпаються її запаси.

Цілий ряд країн, регіонів і міст уже заявляє про повну відмову від нафти до 2050 року і навіть раніше. У найближчі десятиліття вона може втратити роль ключового природного ресурсу, як в кінці XIX століття цю роль втратила деревина. Тисячоліттями люди готували їжу і обігрівалися за рахунок дерева, воно займало практично 100% в світовому енергетичному балансі. Сьогодні деревина нікуди не зникла, але її не можна назвати ключовим ресурсом. Те ж саме може статися з нафтою: якщо транспорт перейде на альтернативне паливо — електрика, водень і біодизель, — виробникам залишиться тільки нафтохімія. В першу чергу це виробництво пластиків і полімерів, для якого достатньо буде зберегти близько 15% від сьогоднішніх обсягів видобутку. Подібний сценарій не виключають і самі нафтовики: Shell вважає, що автомобілі, які працюють на нафтопродуктах, можуть покинути ринок до 2070 року. Але цілком ймовірно, що це станеться набагато раніше.

Альтернативне паливо

Темпи розвитку альтернативних видів транспорту можна порівняти з поширенням інтернету: двадцять років тому тільки фахівці обговорювали технології, які сьогодні доступні кожному. Найбільші автоконцерни вже виробляють серійні водневі і електромобілі, а також гібриди. Весь модельний ряд Volvo в найближчі роки буде представлений в електричному та гібридному вигляді. Аналогічний план прийняв Volkswagen, який будує разом з BMW мережу станцій зарядки, яка зв’яже Західне і Східне узбережжя США.

Міжнародний альянс екологічно чистого транспорту ZEV, в який входять Великобританія, Німеччина, Норвегія, Нідерланди, канадська провінція Квебек і вісім американських штатів, просувають заборону автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння до 2050 року. Стратегія розвитку як окремих міст, наприклад Ванкувера, так і цілих країн — Шотландії та Данії — передбачає повну відмову від них до того ж терміну. Швеція планує забезпечити перехід на електромобілі і автомобілі на біопаливі вже до 2030 року, а мер Парижа Анн Ідальго лобіює заборону дизелів у французькій столиці до 2020-го.

Головна надія нафтового ринку сьогодні — Китай і Індія. Вважається, що як тільки мільйони їх жителів розбагатіють, вони відразу куплять собі машини. Але подібні прогнози не враховують жахливі екологічні проблеми, з якими вже зіткнулися ці країни. У грудні 2015 року через сильний смог в Пекіні було обмежено рух машин з двигуном внутрішнього згоряння і навіть гібридів — зате число звернень до дилерів електромобілів зросла в ці дні в десять разів. Розвиток електричного транспорту розглядається в Китаї як важливий засіб в боротьбі з поганою екологією: держава встановлює додатковий податок на бензин, розробляє програми фінансового стимулювання покупки електромобілів і інвестує в будівництво сотень тисяч зарядних станцій. Вже з цього року 30% державних закупівель автотранспорту в Китаї має припадати на електромобілі. Представники китайських сировинних компаній заявляють, що пік споживання дизельного палива і бензину пройде в країні в найближчі роки.

Альтернативна енергія

Приблизно 60% російського газу експортується в Європу, і стійкий попит на нього заспокоює російських чиновників. Вони повторюють заклинання про те, що поновлювані джерела енергії коштують на порядок дорожче за вуглеводні. Насправді їх ціна на ключових ринках постійно падає — завдяки конкуренції, розвитку технологій і зростанню масштабів виробництва. У листопаді 2015 року інвестиційний банк Lazard опублікував дослідження, яке показує, що на ринку США електроенергія з сонця і вітру вже дешевше за всі інші способи генерації. А американська корпорація Xcel Energy купує вітряну електроенергію за 25 доларів за МВт *год, в той час як газова електрика за контрактами таких же термінів коштує близько 32 доларів.

У Німеччині частка відновлюваної електрики в 2015 році склала 33%, а до середини століття повинна досягти 80% — це офіційно затверджене завдання. У Данії ще в 2014 році енергія вітру стала найбільшим джерелом електроенергії, покривши майже 40% споживання. Природний газ використовується в Європі в першу чергу для опалення, але в тій же Данії вже два роки заборонено встановлювати в житлових будинках котли, що працюють на газі і нафтопродуктах; а до 2030 року все електро- і теплопостачання країни має повністю забезпечуватися за рахунок поновлюваних джерел.

Азіатський ринок, який «Газпром» вважає пріоритетним, теж не врятує положення. Навіть при нинішніх низьких цінах природний газ не може конкурувати з іншими способами генерації електрики ні в Індії, ні в Китаї. В останньому вже зараз виробництво енергії з сонця і вітру дешевше, ніж з газу.

Революція і адаптація

Прийнято вважати, що залежність Росії від експорту нафти і газу — спадщина брежнєвського застою. Але Радянський Союз був одним зі світових лідерів відновлюваної енергетики. Ще в 1931 році в Криму запрацювала найбільша в світі мережева вітроенергетична установка, побудована за проектом інженера Шухова, а на рубежі 1960-70-х років СРСР продавав технології сонячної енергетики в Японію. Правда, тоді вони були занадто дорогими і не дозволяли зробити альтернативну енергію вигідною: в 1975 році академік Петро Капіца зазначав, що будь-які методи виробництва сонячної енергії досі не можуть покрити капітальних витрат. Але вже за часів перебудови у радянського уряду були грандіозні плани: в 1987 році була прийнята програма «Екологічно чиста енергетика» і випущена постанова Ради міністрів «про прискорений розвиток вітроенергетичної техніки» — до 1995 року по всій країні повинні були запрацювати 57 тисяч вітряних турбін. План цей, зрозуміло, не був реалізований, і сучасна біоенергетика в Росії як і раніше в зародковому стані.

При цьому у XXI столітті витрати на сонячну і вітряну генерацію знизилися на кілька порядків. Експерти визнають, що ніхто не міг передбачити таких темпів розвитку. Вони викликані безліччю факторів — від активності підприємців на кшталт Ілона Маска, які конкурують між собою і тим самим здешевлюють технології, до екологічної політики і боротьби з глобальним потеплінням.

Проте на зміну світового енергетичного балансу, звичайно, потрібен час, а значить, у сировинних компаній і сировинних держав залишається шанс адаптуватися до нових умов. У світі вже існують подібні приклади: нафтовий гігант Total володіє великими активами в сонячній енергетиці та виробництві біопалива, а італійський енергетичний концерн Enel обіцяє стати до 2050 року «кліматично нейтральною» компанією. Китайська корпорація Sinopec переорієнтує свої автозаправки на торгівлю товарами. Німецька E.ON, по річній виручці співставна з «Газпромом», відмовилася від розвитку газової генерації і зайнялася розвитком відновлюваної енергетики. А в Норвегії, яку теж прийнято вважати енергетичною державою, майже 100% електрики виробляють ГЕС.