ВИЙШЛИ В НУЛЬ: переплата за добрива зрівнялась з сумою річного бюджету на весь агросектор

481

Українські агровиробники вносять недостатню кількість добрив у грунт через їх високу вартість. Про це заявив Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради.

За його словами, ціни на деякі види добрив перевищують світові на третину, зокрема, на карбамід та аміачну селітру, що широко застосовуються вітчизняними фермерами. За оцінкою консалтингового агентства «ААА», за минулий рік українські сільгоспвиробники за всі азотні добрива переплатили близько 5 млрд грн або $200 млн. Цю суму можна порівнянти із загальним обсягом державної підтримки аграрної галузі на 2018 рік.

Зазначається, що близько 30% всіх матеріальних витрат фермерів йде на мінеральні добрива. Зокрема, для виробництва пшениці витрати на добрива складають 33,5%, кукурудзи – 26% та ячменю – 29%.

На думку Соколова, заборона на ввезення добрив з Російської Федерації призведе до ще більшого зростання цін на них. З огляду на те, що азотні добрива в Україні виробляють заводи групи Ostchem Дмитра Фірташа, а сировиною для їх виробництва є російський газ криза на цьому ринку розпочалася ще три роки тому, коли Ostchem втратила доступ до російського газу.

Враховуючи, що витрати на природний газ хімічної галузі складають 80-90% у структурі собівартості виробництва, Україна вже платить за російський газ і аміак, що використовує Ostchem. «Стільки ж, або навіть більше, ніж могла б платити за готові добрива, вироблені з них» – розмірковує експерт.

Він вважає, що для вирішення цієї ситуації вітчизняні хімічні підприємства необхідно забезпечити сировиною за рахунок виробництва азотних добрив з українського природного газу або газового вугілля.

Нагадаємо, Кабінет міністрів прийняв рішення про введення тимчасової заборони на імпорт добрив із Російської Федерації. Альтернативою російським можуть стати азійські добрива, але це вже коштуватиме набагато дорожче.