Який плюс отримав Порошенко від приїзду Саакашвілі та що варто очікувати від екс-Президента Грузії

0
407

Нещодавно, 29 травня в Україну повернувся всесвітньовідомий грузинський та український політик Міхеіл Саакашвілі, а перед тим, 28 травня Президент України Володимир Зеленський скасував рішення 5-го глави держави Петра Порошенка про позбавлення його громадянства України.  

Нагадаємо, що за своє насичене життя пан Саакашвілі встиг спробувати себе на посаді Президента Грузії (2004-2013 роки), яку обійняв після «Революції троянд» у цій країні. Згодом став соратником Петра Порошенка під час «Революції гідності» вже в Україні. Після перемоги на виборах свого тодішнього друга обійняв посаду його радника (2015-2016 роках) та пізніше Голови Одеської ОДА. Крім цього, 26 травня 2015 року отримав громадянство України та, як виявилось – ненадовго. Вже 27 липня 2017 року він був позбавлений громадянства України «через недостовірні дані, надані при його отриманні».

Практично всі розуміли, що причиною цього був конфлікт із Петром Олексійовичем, адже Саакашвілі став лідером протестів проти політики 5-го Президента. Якщо глянути, що причиною позбавлення громадянства було те, що Міхеїл не вказав, що перебуває під слідством в Україні або за її межами – то варто було карати не екс-голову Одеської ОДА, а тих хто під чесне слово видав найвагоміший державний документ!

За час, що всесвітньовідомий «ЕКС» знаходиться в Україні практично всі державні і частково закордонні ЗМІ видали колосальну кількість сторінок із новинами про даного політичного діяча. Крім медіа в обговоренні новин і можливого прогнозування дій вишикувались в ряд вкрай багато експертів, які один поперед іншого стверджували практично одне і те саме — Саакашвілі повернули для помсти Порошенку і для гальмування рейтингів партії 5-го Президента. Звісно, це практично так і є або, як мінімум, так «намалювали» для народу, адже українців будь-які події навчили сприймати не однозначно.

Розглянемо чи є хоч один маленький плюс від такого повернення для Петра Порошенка. То на що спроможний Саакашвілі? Напрошується досить цікавий висновок: Порошенко за таких умов дострокові вибори якраз стали «на руку». До виборів у Верховну Раду залишилось неповних два місяці — Міхеїл навіть при великому бажанні і колосальній підтримці все ж не зможе нанести такої шкоди 5-му Президенту, якої міг би завдати на осінніх виборах. В даній ситуації час явно спрацює на користь очільника «Європейської Солідарності», адже багато виборців ще керуються емоціями Президентської гонки і будь-які закиди розцінюватимуть, як продовження війни проти їхнього лідера. А до осінніх виборів, по-перше: емоції від Президентської гонки б трохи вщухли; по-друге: Саакашвілі мав би більше часу провести широкомасштабну війну проти екс-Президента України. Це лише один малий можливий плюс від приїзду екс-очільника Одеської ОДА і його можна розцінювати в короткостроковому періоді, та крім нього, але вже в довгостроковому періоді для Порошенко може вималюватись ще один, більш вагомий плюс – про це обов’язково нижче буде сказано.

Головним чинником щедрості від Володимира Зеленського є те, що йому насправді зараз доводиться боротись на багато фронтів, а Саакашвілі якраз може один з них (Порошенко), як мінімум, пригальмувати. Такий крок від Глави держави досить передбачуваний і навіть йому потрібний. Якщо взяти до уваги чи потрібне повернення Саакашвілі народові то тут є багато за і проти – більшість побоюються певних політичних розгойдувань з його сторони.

Президент Зеленський на даний час сам має довести, що народ в ньому не помилився, бо це має прямий вплив на рейтинг партії «Слуга народу», а Верховна Рада даного скликання всілякими методами старається гальмувати Гаранта. У Зеленського зараз немає серйозних спікерів та критиків Порошенко і часів його правління, тому цю роль вирішили покласти на плечі Міхеіла, який з радістю приміряє на себе роль народного месника і за будь-якої нагоди старатиметься дискредитувати 5-го Главу України.

Зрештою, незадовго до грузина схожу роль прийняв на себе заступник Адміністрації Президента Януковича Андрій Портнов. Але, як ми вже зазначали в даній ситуації дострокові вибори підуть на користь «Європейській Солідарності», сюди варто також додати, що Міхеїл також заявляв, що цього разу буде більш обачний і не йтиме бездумно на таран.

Вважаю, що перед тим, як піти відкритою війною проти колишнього друга, він схоче на всі 200% впевнитись, які дивіденди з цього отримає. А так, як дехто говорить, що Президент тісно спілкується з олігархом Коломойським, з яким Міхеіл відкрито каву не пив, то не факт, що він повністю може бути задоволеним можливим перебігом подій, що в свою чергу сповільнить наступ, а це вже точно на користь Порошенко.

Тепер перейдемо до можливої вигоди Порошенко від приїзду Саакашвілі в довгостроковому періоді. Найперше, Петро Олексійович висловлювався, що матиме намір балотуватись в Президенти на наступних виборах Глави держави, а тому, у випадку якщо він відіб’ється від атак грузина, матиме ще один плюсик в поході знову за найвищою посадою.

Міхеїл Саакашвілі є цілеспрямованим політиком для якого гроші не головне – його ціль сама політична боротьба, а це може зіграти злий жарт із самим Зеленським, як свого часу із Порошенко. На даний час грузин емоційно-позитивно відноситься до чинного Глави України, та його поведінка залежатиме від ставлення до нього команди «ЗЕ». А у випадку, якщо він відчує, що його хочуть просто використати, як це зробив лідер «Європейської Солідарності», то з легкістю переключиться на війну із вже новим Гарантом, а це знову же дасть плюс Порошенко.

Повернення громадянства Саакашвілі для багатьох стало своєрідним доказом того, що Зеленський, як мінімум почав віддалятись від олігарха Коломойського. Адже у випадку певного конфлікту між олігархом і Президентом, Саакашвілі стане хорошою підтримкою Гарантові. Зрештою, така теорія має право на життя, бо навіть такий серйозний тактик, як Ігор Валерійович навряд ризикнув би погратись із вкрай експресивним і непередбачуваним Саакашвілі. В цій ситуації головне питання чи вся команда «ЗЕ» зможе знаходити спільну думку із екс-президентом Грузії, адже йому, щоб почати ополчення достатньо буде лиш одного ворога із команди. Історія показала, що дружба із Саакашвілі дуже швидко може перерости у війну, тому команда чинного Президента дуже ризикує граючись із запальним грузином.

То що ж робитиме Міхеіл Саакашвілі?! Найперше, попри всі красиві слова він думатиме про свою політичну кар’єру, у боротьбі із Порошенко буде виваженим і не лізтиме на таран, як цього всі чекають – все буде залежати від обіцяного «призу». Він не робитиме поспішних кроків, адже розуміє, що це може бути його останній шанс у великій політиці. А попри жагу помсти Порошенко він спершу вибере добре закріпитись, а вже тоді візьметься за справу.

З іншого боку міцно закріпитись йому буде вкрай важко, адже попри всі теплі слова, які лунатимуть в його сторону від нової влади, всі завжди дивитимуться в минуле, в якому Міхеїл завжди цінував лише свою мету – найвища влада. Тому, як висновок, можна сказати, що однозначно «цукерко-букетний період» між новою владою і Саакашвілі розтягнеться надовго – це вигідно всім сторонам. Владі на чолі із Зеленським – це зручна відстань у відносинах, де Міхеїл буде соратником, але не вкрай близьким другом, що може зрадити. Для самого Саакашвілі – це вкрай потрібний час, щоб окріпнути і об’єднати людей під своїм початком, спершу у боротьбі проти Порошенко, а далі, як час покаже. Тому із поверненням Міхеїла Саакашвілі Україну чекають безперечно непередбачувані, для когось можливо й цікаві події. Та головне, щоб все що відбувалось за участі всесвітньовідомого «ЕКСа» не шкодило державі і народові України.

Ihor Dumka