Яресько VS Гройсман: хто замінить Яценюка?

231

Доля Яценюка вже фактично вирішена. Він залишається в прем’єрському кріслі тільки тому, що наразі немає голосів під нового главу уряду. На сьогодні називають дві основні кандидатури на цю посаду – нинішнього міністра фінансів Наталії Яресько і спікера парламенту Володимира Гройсмана.

Політичні експерти оцінили шанси кожного з кандидатів.

Директор Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко:

Кого будуть висувати на посаду Прем’єр-міністра – визначиться найближчим часом. Зараз це питання остаточно не вирішено. За моїми спостереженнями, за останні дні ситуація міняється майже щодня. Одні джерела називають Гройсмана, інші – Яресько. Але всі джерела підтверджують, що обидві ці кандидатури розглядаються. Тому їх шанси 50/50.

Водночас на сьогодні немає ідеального кандидата для всіх політичних сил, тобто певні є мінуси і проблемні питання є у кожної з цих кандидатур.

Наприклад, Гройсман, здавалося б, зручніший кандидат. Але всі розуміють, включно із самим Президентом, що тоді вся відповідальність за соціально-економічну ситуацію в країні буде на президентській партії. І це проблема, не всім це подобається і всередині країни, і за кордоном. Сам Президент розуміє ризики, які будуть у такому разі. Це, безумовно, буде не однопартійний уряд, але все рівно він буде сприйматися як уряд президентської команди.

Щодо Наталії Яресько політолог сказав, що в Порошенка дуже добрі з нею стосунки, але Яресько – нейтральна кандидатура. На відміну від Гройсмана, вона має репутацію технократа, хоча висувалася в уряд за квотою президентської команди.

Вона хоче формувати технократичний уряд, але ми бачимо, що такий уряд не всім у парламенті подобається. Наприклад, специфічна позиція фракції «Самопоміч», яка каже, не називаючи прізвищ, що може підтримати Прем’єра, але в коаліцію входити не буде, тому що не хоче брати на себе відповідальність за новий уряд. Тобто є ризики, чи затвердять цей уряд у парламенті, хоча кандидатуру Яресько підтримують закордонні партнери України.

Політолог Володимир Цибулько:

Серед тих завдань, які повинен виконувати Прем’єр-міністр за нових обставин, міжнародна комунікація є ключовою. Наталія Яресько, судячи з успіху її перемовин із МВФ, є якраз одним із найсерйозніших міжнародних комунікаторів у владі, тому логічно, що їй пропонують очолити уряд.

Серед кандидатів називають також Гройсмана. Але насправді мені здається, що Яресько більш зручна фігура, оскільки вона дозволяє Петру Порошенку і його політичній силі уникати звинувачень у надмірній концентрації влади у своїх руках. Все-таки вона незалежна фігура, а для Президента і БПП цікавіше мати свого генпрокурора і голову Верховної Ради, аніж Прем’єра.

Чи підтримають інші політичні сили у парламенті кандидатуру Яресько, залежатиме від балансу інтересів. Але те, що інші політичні сили не мають фігури з успішним досвідом міжнародної комунікації, це факт. Тобто вони просто не мають у себе на балансі кадрів, які могли би успішного виконувати прем’єрські функції.

Доля ж нинішнього глави уряду Арсенія Яценюка – це доля його політичної сили. Якщо він зацікавлений в тому, щоб його партія зникла з політичного ландшафту, він повинен далі чіплятися за посаду. Якщо він все-таки мріє про відновлення довіри до його політсили, йому варто якомога швидше залишити посаду, зайнятися розбудовою партії – можливо, навіть не на перших ролях – і потім отримати шанс повернутися у велику політику. Тобто це можливо тільки через повернення його політсили.

Голова Центру політичних студії та аналітики Віктор Таран:

Ключове питання для того, щоб Україна вийшла із кризи, – це не питання людини – Яресько, Гройсмана, Садового, Яценюка чи когось іншого, – а питання того, в яких рамках ця людина буде працювати, хто буде міністрами в її уряді, яка буде її програма і чи буде під цю програму мінімум 240 голосів у Верховній Раді, щоб проводити необхідні закони. Бо якщо парламент недієздатний, кого б не поставити Прем’єром, уряд не запрацює. І тому зараз дуже важливо насамперед отримати відповіді на ці питання.

А що стосується Яресько, то на сьогодні під неї голосів у парламенті і шансів, що її кандидатура пройде, немає, тому що «Народний фронт» і «Самопоміч» відмовляються за неї голосувати. Водночас кандидата дата, який би задовольнив усі фракції, не існує.

Також потрібно розуміти, що, як мінімум, дві фракції – «Батьківщина» і «Самопоміч» – ведуть себе і позиціонують так, що постає питання, чого вони хочуть більше: сформувати дієву коаліцію і новий уряд чи запустити процес дострокових виборів. Судячи з їхніх дій, у мене однозначної відповіді немає. Складається враження, що вони більше зацікавлені якраз не у конструктивній роботі, а у дострокових виборах.

Щодо самого Яценюка, то на сьогодні шансів залишитися на посаді він фактично не має, тому що під нього голосів у парламенті нема. Він залишається на посаді тільки тому, що поки що не назбиралось голосів під нового Прем’єра.

Нагадаємо, фракція «Блок Петра Порошенка» виступає за призначення прем’єр-міністром нинішнього міністра фінансів Наталії Яресько, повідомив глава фракції БПП Юрій Луценко. Він зазначив, що за новий Кабмін необхідно проголосувати якомога швидше, щоб зупинити бездіяльність нинішнього складу уряду, а також висловив надію, що позачергове засідання ВР буде проведено 24 березня.

Сама Ярeсько раніше заявляла, що нe має прeм’єрських амбіцій. «Я не маю прем’єрських амбіцій. Моя мета – допомагати українському народові, у даному разі – на посаді міністра фінансів. А завтра буде, що буде», – сказала Яресько.

Нагадаємо, 16 лютого парламент заслухав річний звіт Кабінету Міністрів. Депутати визнали роботу уряду незадовільною, однак провалили голосування за відставку Кабміну.

Автор материала: Тетяна Штифурко