Єдина україномовна газета більше не буде виходити в Криму

242

Єдина в Криму україномовна всеукраїнська суспільно-політична літературна газета «Кримська світлиця» припинила випуск на півострові. У номері за 25 березня вказано, що це останній випуск газети.

У матеріалі «Фронт усередині країни» зазначається, що 14 березня 2016 року вийшов наказ гендиректора Національного газетно-журнального видавництва про переведення редакції з Сімферополя до Києва. При цьому, підкреслюється в матеріалі, «тисячі відвідувачів сайту газети є кращим доказом сталого попиту на неї».

Кримські співробітники газети вважають таке рішення несправедливим і підкреслюють, що «практично від самого початку свого заснування «Кримська світлиця» – «своя серед чужих, чужа серед своїх» – змушена була вести боротьбу на двох фронтах, кримському і київському, домагаючись від влади уваги і державницького ставлення до гуманітарних проблем українства в Криму».

В останньому номері газети також опублікований лист однієї з найдавніших співробітниць «Кримської світлиці» Тамари Соловей віце-прем’єр-міністру-міністру культури України В’ячеславу Кириленку. У своєму зверненні журналіст запитує міністра, чи рішення про переїзд газети до Києва справедливим. У листі наголошується, що не всі журналісти видання зможуть переїхати до Києва, а столичні працівники не знайомі з кримською реальністю і, відповідно, не зможуть об’єктивно відображати те, що відбувається на півострові.

На сторінці «Кримської світлиці» у Фейсбуці відзначається, що в соцмережі у газети дві тисячі друзів.

Генеральний директор Національного газетно-журнального видавництва Андрій Щекун у коментарі «Крим.Реалії» зазначив, що штатним працівникам газети запропонували два реальні виходи із ситуації: переїзд до Києва і подальша робота на тих саме посадах. І друга пропозиція – перейти на роботу за договором цивільно-правового характеру (ЦПХ). Тобто, в цьому випадку переїзд не буде потрібний.

«Ситуація, яка сьогодні є: керівництво ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» як видавець газети не може нести відповідальність за штатних працівників, які перебувають на окупованій території. Редакція «КС» була захоплена і ліквідована ще в 2014 році. Відповідно, Міністерство культури України, як і інші державні відомства, видали директиви про переведення державних установ на материкову частину України», – сказав Щекун.

За його словами, відповідно до законодавства України роботодавці зобов’язані створювати безпечні умови праці на робочому місці, стежити за охороною праці та нести відповідальність у разі настання нещасних випадків або будь-яких інших із їхніми працівниками у робочий час на робочому місці відповідно до штатного розкладу підприємства.

У разі ж укладання договору ЦПХ, роботодавець не є роботодавцем з юридичної точки зору, а лише замовником, а працівник є лише виконавцем, який надає послуги (виконує роботи) на свій ризик», – підкреслив Андрій Щекун.

«Кримська світлиця» видається в Криму з 1992 року. Засновники – Міністерство культури і туризму України, Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка та трудовий колектив газети.

Після приходу до влади Віктора Януковича, у квітні 2010 року, газета припинила виходити як друковане видання.

З липня 2011 року газета знову почала друкуватися в звичайному форматі.

Національне газетно-журнальне видавництво з травня 2015 року припинило друкування газети, відтоді газета виходила в електронному форматі. З того ж часу ведуться переговори про переїзд редакції до Києва.

Після анексії Криму Росією в 2014 році на материкову Україну переїхала низка проукраїнських і кримськотатарських ЗМІ, які не підтримують анексію півострова або не пройшли реєстрацію за російським законодавством. Також із 2014 року на півострові припинила діяльність низка новинних сайтів.