Юрист Роман Неколяк: «Закон про імпічмент Україні не потрібен»

504

В Україні в умовах гібридної війни, економічної нестабільності та на фоні незадоволеності владою все частіше лунають заяви про необхідність прийняття закону про імпічмент. Однак юрист Роман Неколяк розповів журналісту видання Persona.Top, що спеціальний закон для цієї процедури не потрібен.

«Парламент відповідно до Регламенту може керуватися Конституцією. Але для втілення окремих її норм треба ухвалити закон, який визначить правовий статус тимчасової слідчої комісії», – говорить юрист, PhD студент Інституту держави та права імені В. М. Корецького Роман Неколяк.

За його словами, порядок імпічменту чітко прописаний у Регламенті Верховної Ради, а норми закону про комісію перетинаються за предметом регулювання з нормами Регламенту парламенту. Застосовані ці закони можуть бути, якщо Президент зрадить державні інтереси країни та скоїть злочин.

В Україні був закон про тимчасові комісії, але втратив чинність

Закон про тимчасові слідчі комісії, спеціальні тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради ухвалили ще в січні 2009 році, але у вересні цього ж року закон був визнаний Конституційним судом неконституційним і втратив свою чинність.

Зараз в українському парламенті під номерами 1098 та 2278 зареєстровані законопроекти про функціонування тимчасових комісій.

Є чітко визначені закони для усунення Президента від влади

Отже, на сьогодні український парламент може задля реалізації механізму імпічменту керуватися Конституцією, законом про спеціальну тимчасову слідчу комісію, законом про тимчасові слідчі комісії та тимчасові спецкомісії парламенту, а також безпосередньо Регламентом Верховної Ради (конкретніше – статтею 171 Регламенту Верховної Ради України).

Поняттям імпічменту спекулюють політсили

Юрист відзначив, що заяви політичних сил про ухвалення нового закону про імпічмент Президента у більшості випадків спекулятивні.

«Стосовно зацікавленості різних політичних сил у достроковому припиненні повноважень Президента слід зауважити про певну спекулятивність заяв саме про імпічмент. Оцінку тому, наскільки ефективно Президент виконує свої обов’язки, дадуть громадяни України на наступних виборах, процедура ж імпічменту може бути розпочата лише у випадку вчинення Президентом України державної зради чи іншого злочину», – пояснює Роман Неколяк.

Нагадаємо, що політолог Сергій Федуняк висловив думку, що в Україні імпічмент малоймовірний, а прийняття відповідного закону може дестабілізувати державу.

Автор: Олексій Рахманін