Замість дому: художники малюють у пустельному таборі для біженців

272

Табір Za’atari для біженців на кордоні Йорданії та Сирії є новим домом 80 тисяч сирійців, які були змушені втекти з країни.

Імпровізоване місто розташоване на похмурому клаптику пустелі.

Тисячі невеличких металевих прихистків простяглися на території табору, створюючи запилений та безнадійний краєвид без натяку на рослинність.

Багато сирійців живуть тут роками.

Щоб якось зарадити безнадійності та смутку, місцеві художники почали малювати «живі» мурали, створюючи у пустельному таборі яскраві плями надії.

«Ми хотіли зробити щось таке, що принесе світло і колір у пустелю», – сказав прес-секретар Агентства ООН у справах біженців Насер Туаібія, котрий працює тут.

У ситуації непевності, в якій живуть біженці, мурали пропонують їм інший світ.Він розповів, що нині цих муралів вже сотні, і художники не збираються спинятися.

Група художників у таборі працює під керівництвом 30-річного барбера Мохаммеда Йокхадара (Mohamed Jokhadar).

Яскраву гіперреалістичну красу створюють 16 митців – серед них є і молоді початківці.

Художник живе у таборі з 2013 року, після втечі з батьками та дружиною з рідного міста Хомс.У Мохаммеда Йокхадара є магазин із товарами для барберів на місцевому ринку, який згодом став працювати також як портретна студія.

Раніше він брав участь у міжнародних виставках у Дамаску, однак нині його мистецтво – мурали на вагончиках табору і портрети у магазині.

«Ми знаходимо натхнення у тому, що нас оточує. У кожній секції табору є свій базовий колір та тема – це історія Сирії, освіта, море. Всі політичні теми суворо заборонені – такими є умови проекту, який допомагають втілити співробітники ООН та Норвезької ради зі справ біженців», – каже Мохаммед.

Дехто з них просить намалювати зелень – бо її так не вистачає у пустелі.Художники також питають дозволу у родин, які живуть у тих приміщеннях, де запланували намалювати мурал.

«Багато хто з людей просить нас намалювати ті дерева і квіти, які росли біля їхніх будинків у Сирії», – розповідає митець.

Один чоловік благав його намалювати жасмін, який росте навколо фонтану, — так, як це було насправді біля його будинку у Дамаску.

Інші ж просто хочуть бачити гарні далекі краєвиди.

Час збігав, але тисячі нових мешканців табору перетинали кордон, і йорданська влада разом із Агентством ООН у справах біженців споруджували білі металеві фургони.На початку створення табору, у 2012 році, біженці жили у тентах, бо всі були переконані, що конфлікт не триватиме довго.

Нині тут є базар, де продають усе – від взуття до смартфонів. У таборі навіть працює доставка піци.

Однак життя тут все одно тяжке. У людей обмежений доступ до електрики та води. Влітку денна температура тут сягає 41 градуса за Цельсієм.

Однак тепер у таборі побудують арт-школу і галерею, щоб діти і дорослі могли реалізувати свої таланти.Місцеві мешканці не можуть йти та приходити до табору, коли їм заманеться, тож довгі дні перетворюються на страждання.