Запрошуємо в курортний Моршин поглянути, як незаконно витрачають бюджетні кошти

231

Моршин – це красиве бальнеологічне курортне містечко у Львівській області з населенням у понад 6,9 тис. чоловік. Основу містоутворюючої бази міста складає курортне господарство, в якому в наш час зайнято близько 3,7 тис. осіб.

У Моршині добре розвинена мережа готельних закладів та санаторних комплексів. Про це місто можна багато сказати доброго, але, на жаль, попри всі позитивні моменти є і «ложка дьогтю». А вона, як не дивно, пов’язана із керівництвом міста, яке на свій розсуд взялось направо-наліво розкидуватись бюджетними коштами.

Минулого року Моршинська міська рада уклала договір на оновлення природного середовища курорту Моршин з дочірнім підприємством «Прикарпатське БМУ» ПАТ «Карпаткурортбуд». Ці роботи за результатами відкритих торгів коштували 29,1 млн грн. Та вже цього року підрядник поскаржився, що відбулося підвищення цін на будівельні матеріали та зростання середньої заробітної плати в будівництві. А моршинські чиновники виявились вкрай чуйними до даного підрядника і вирішили збільшити вартість договору застосувавши неконкурентну переговорну процедуру закупівлі. Як висновок, 28 травня цього року Моршинська міська рада перепідписала договір із вище згаданим підприємством. Щедрості не було меж, адже ціна на послуги, згідно нового договору зросла до 44,3 млн грн. Офіційною причиною вказано необхідність «здійснити додаткову закупівлю в того самого постачальника з метою уніфікації», бо заміна попереднього постачальника може призвести до несумісності або виникнення проблем технічного характеру. Для підтвердження своїх слів чиновники заручилися висновком приватних експертів з ТОВ «Серб».

Якщо поглянути на різницю в цифрах то можна на довгий час втратити дар мови. Крім того, у порівнянні між цінами підрядник і влада міста розумних обґрунтувань не надали, вони просто подали звичайну статистичну різницю. Та вона навіть без детального розгляду явно вказує, що чиновники перевищили свої повноваження, а крім того, вступили в незаконний зговір із підрядником. Ціль банальна – персональне незаконне збагачення групи осіб.

Переходимо до самих цифр. І так, за договором 2018 року, на заробітну плату було передбачено 2,5 млн грн, а у 2019 році ця цифра зросла на казкових 80% і становить 4,5 млн грн. Цікаво, що скільки ми не підіймали статистику зростань зарплат, зокрема в будівельній сфері, ніде не зустріли таке стрімке 80% зростання. Та, як бачимо: і підрядник, і моршинські чиновники цінують трудовий ресурс надто високо. Цікаво, чи ці гроші реально підуть простим роботягам, чи як завжди, осядуть в кишені керівництва – схиляємось до думки, що прості працівники навіть і не знають наскільки в них виросла зарплата! Щодо матеріальних ресурсів, то у 2018 році ціна питання була зупинена на цифрі 16,33 млн грн, та вже цього року зросла на 35%, тобто — 22 млн грн. Також, порівнявши дані – це дуже сумнівне зростання…

Також у порівнянні з 2018 роком збільшили кошти на покриття ризиків учасників будівництва з 267 тис. грн до 906 тис. грн – і тут різниця дивує, чи не так! Та апогеєм є перестрахування від інфляцій на додаткові витрати: ціна 111 тис. грн кардинально змінилась на 3 млн грн. Така зміна напевне пов’язана із висловлюваннями Ігоря Коломойського про дефолт, адже по іншому – це важко пояснити, звісно, крім як явного факту корупції.

Цікаво ж куди ці кошти мають піти крім кишень чиновників. Так, згідно великого проекту «Оновлення природного середовища курорту Моршин, як спосіб взаємодії людини і природи» озеленять та освітять територію двох озер міста, збудують човникову та рятувальну станції, вбиральню для пляжу, водяний млин, пішохідний міст до острівця, встановлять три альтанки на дамбі, фонтани, облаштують велодоріжки та інше. Та, це все жителі Моршина і туристи міста зможуть повністю побачити не скоріше, як у 2025 році.

Варто зазначити, що кінцевим бенефіціарним власником дочірнього підприємства «Прикарпатське БМУ» ПАТ «Карпаткурортбуд» є мешканець Моршина Олег Муска. Фірма даного підприємця вже не вперше співпрацює з мерією Моршина – 2017 року вони підписали договір на покращення моршинського ставу на 1 млн грн.

Це перепідписання договору є грубим порушенням Закону, і дуже неприємно, що по-перше: влада Моршина собі таке дозволила; по-друге: чому й досі немає реакції відповідних органів! Адже у Законі «Про публічні закупівлі» не передбачено застосування переговорної процедури у випадку зростання вартості будматеріалів, зарплат, тощо. Такого не може бути і крапка! А якщо підрядник відмовляється виконувати роботи через зростання цін, то замовник має провести нові відкриті торги, а не укладати прямий договір на більшу суму. Та у випадку укладеного договору від 28 травня 2019 року – на всю законність просто наплювали.

Дуже шкода, що навіть в такому красивому містечку процвітає корупція, тим більше прикро, що чиновники своїми відкритими діями показали, що не бояться абсолютно нічого. Цей випадок також є кричущим свідченням того, що Україна потребує повного перезавантаження влади. І найголовніше, що нова влада не пішла по стопах попередників, що, на жаль, у нас відбувалось за часи Незалежності!

Ihor Dumka