Жертвами вірусу Зіка в Бразилії стали більш ніж 50 людей

391

У Всесвітній організації охорони здоров’я вже попереджають про нову загрозу всій Західній півкулі. Це африканський вірус Зіка.

Він швидко поширюється країнами Латинської Америки та вже призвів до щонайменше півсотні смертей лише у самій Бразилії.

З Південної Америки вірус вже перекинувся на Північну. 19 випадків захворювання зафіксовано у США.

Цих комах зараз посилено вивчають у кількох лабораторіях світу. Комара із роду Кусаки — можна легко розпізнати за білими мітками на лапках. Саме він є збудником смертоносного вірусу, що налякав усю Америку.

Лихоманку Зіка виявили ще півстоліття тому. Та вона ніколи не становила загрози. За 50 років було зафіксовано не більше 15 випадків цієї хвороби. Утім, останнім часом ситуація радикально змінилася.

«Ситуація дуже тривожна. Можна говорити про надзвичайний стан. Не лише у Бразилії, але й у всіх країнах, на які впливають глобалізація та зміни клімату», — говорить Марко Колловаті, лікар, директор медичної лабораторії.

Спалах вірусу може статися у будь-якій країні, де поширені комарі роду Кусаки. А це тропічні та субтропічні зони усіх континентів. Утім, тепер, ймовірно, слід остерігатися не лише кровососів. У Всесвітній організації охорони здоров»я підтвердили один випадок зараження під час статевого контакту.

«Ми спостерігаємо поширення вірусу Зіка в країнах, де його зроду-віку не було. Виявили його навіть у Європі, де кліматичні умови аж ніяк цьому не сприяють», — говорить Маркус Вінічіус Феррейра, координатор програми із безпеки здоров’я та довкілля.

Захворювання Зіка у 80 % випадків не має жодних симптомів. Однак може викликати головний біль, температуру та висипання. У групі найбільшого ризику — вагітні жінки. Вірус впливає на розвиток плоду.

Діти народжуються з мікроцефалією — аномально малою головою. Захворювання призводить до пошкодження мозку та навіть смерті.

«Лише у Бразилії зафіксовано 4000 випадків мікроцефалії. Багато дітей мертвонароджених, інші — помирають після появи на світ. Небагатьом вдається вижити зі значними затримками розумового та фізичного розвитку», — говорить Крістіан Ліндмаєр, речник всесвітньої організації охорони здоров’я.

Спалах вірусу ставить під сумнів проведення двох основних масових подій у Бразилії. У серпні Ріо-де-Жанейро прийматиме свої перші Олімпійські ігри. А вже за тиждень у місті стартує знаменитий карнавал.

І організатори побоюються, що комарі відлякають багатьох відвідувачів та учасників.

Тож завчасно дезинфікують маршрут святкового дійства. Та попереджають — вагітним жінкам краще уникати країн, де поширений вірус. А тим, хто в них живе — радять найближчими роками не вагітніти.