Злети та падіння українських олігархів: хто більше всіх втратив і заробив

Блокада, націоналізація та спад економіки майже не вплинули на рівень статків найбагатших українців. Як олігархам вдається не тільки зберігати, а й примножувати свої доходи, розбиралась DW.

522

В 2017 році 105 найбагатших українців збільшили свої статки на 33 відсотка та зараз сумарно володіють 26,7 мільярда доларів, йдеться в рейтингу, складеного виданням «Новое время» спільно з інвестиційною компанією Dragon Capital. Майже всі з багатіїв є старожилами таких списків, але не кожного року їм доводиться мати справи з такими проблемами, як в поточному.

Сталь перемагає блокаду

Перша четвірка найбагатших людей країни — Рінат Ахметов, Віктор Пінчук, Костянтин Жеваго та Вадим Новинський разом сконцентрували майже 11 мільярдів доларів. Збільшення їх статків пов’язано в першу чергу з підвищенням світових цін на сталь та руду, які є їх профільними бізнесами. «Для груп СКМ, Інтерпайп, Ferrexpo та «Смарт-Холдінг» цей фінансовий рік буде набагато кращим саме завдяки суттєвому зростанню цін на метали, вугілля і залізну руду. За перші 10 місяців цього року середні ціни на сталь що експортується з України і Росії зросли на 36 відсотків у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року, а ціни на залізну руду, відповідно, на 32 відсотка», — пояснив DW керівник підрозділу з фінансового аналізу корпорацій інвестиційної групи ICU Олександр Мартиненко.

Найбагатшому українцю Рінату Ахметову вдалось збільшити свої статки в цьому році на 68 відсотків — до 6,9 мільярда доларів і цьому не завадила навіть втрата усього бізнесу на неконтрольованій частині Донбасу. Загалом його група СКМ, до якої входять компанії ДТЕК і «Метінвест», втратила контроль над 18 підприємствами, а також нерухомістю. Але ріст цін на сталь та руду був настільки значним, що перекрив всі ці втрати. «У першій половині 2017 року консолідована виручка «Метінвесту» збільшилася на 36 відсотків в порівнянні з аналогічним періодом минулого року і склала 3,9 мільярда доларів. Це обумовлено відновленням світових цін на металопродукцію, залізну руду і вугілля», — повідомила компанія «Метінвест».

Як пояснили в компанії Dragon Capital, відповідаючи на запитання DW, більша частина статків Ахметова залежить від двох головних активів — «Метінвест» та ДТЕК. Позитивний вплив на вартість цих активів в останні 12 місяців мали не лише значне зростання цін на продукцію — сталь та руду, але й втілення в життя низки заходів з метою компенсації втрат внаслідок блокади Донбасу, а саме — розширення виробництва в Маріуполі, диверсифікація постачання вугілля тощо, зауважив голова аналітичного департаменту Dragon Capital Андрій Безп’ятов. Крім того, експерт звернув увагу на завершення реструктуризації заборгованостей цих компаній.

А от власнику гірничорудної компанії Ferrexpo, народному депутату Костянтину Жеваго, ріст цін на сталь дозволив зробити справжній стрибок в отриманих доходах. За рік його статки зросли на цілих209 відсотків і зараз складають 1,4 мільярда доларів, це дозволили йому піднятися в рейтингу одразу на десять сходинок вверх і зайняти третє місце серед багатіїв. Ferrexpo за перше півріччя збільшила прибуток до відрахування витрат з виплати податків на 79,3% — до 287 мільйонів доларів. «Зростання статків Жеваго виглядає закономірним — акції його основного активу — компанії Ferrexpo — зросли у 3,5 рази за рік. Це пов’язано зі зростанням цін на руду», — пояснює DW керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій. Ще один рекорд за збільшенням доходів поставив власник «Смарт-Холдингу» Вадим Новинський, який також володіє і «Метинвестом» — його статки зросли на 113 відсотків — до 1,2 мільярда доларів.

Банкрутства не привід для втрат

Серед тих олігархів, хто втратив, — власники групи «Приват» Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Торік їхні статки зменшились відповідно на 11 та 9 відсотків. Причина — банкрутство та націоналізація «Приватбанку». Але це їм не завадило залишитись у першій десятці найбагатших людей України. Згідно з актуальним рейтингом журналу «Новое время» та компанії Dragon Capital, статки Ігоря Коломойського оцінюються в один мільярд доларів, а Геннадія Боголюбова — в 763 мільйона доларів.

Хто більше постраждав від націоналізації «Приватбанку» — екс-власники або держава — досі залишається під питанням. Національний банк звинуватив акціонерів в виведенні з банку грошей, а також в тому, що всі корпоративні кредити банк насправді видав компаніям, пов’язаним з Коломойським. Колишні власники «Приватбанку» пообіцяли провести реструктуризацію інсайдерський кредитів, але так цього і не зробили. В результаті, усі видатки від націоналізації банку, яка вже коштувала більше 150 мільярдів гривень, зараз перекладаються на платників податків.

Новий власник банку — держава — не втрачає надії все ж таки якось вирішити цю проблему. «Процедура буде подібною до звичайної процедури стягнення у разі прострочки боргів, тож мова йде більшою мірою про примусове стягнення», — заявив Нацбанк. Але поки що екс-власники «Приватбанку» подають зустрічні позови і не визнають цих боргів. Тому і втрата банку майже не відобразилась на статках їх власників. Найбільші ж доходи власники групи «Приват» продовжують отримувати на іншому бізнесу. «Хіба Приватбанк приносив прибутки? У них нафтовий і феросплавні бізнеси, великий хімічний бізнес», — констатує Олександр Паращий.

Аналогічну проблему має і Костянтин Жеваго — він також винен державі 1,5 мільярда гривень, які взяв у Нацбанка і так і не віддав його збанкрутілий банк «Фінанси та Кредит». «Гарантія Костянтина Жеваго поширюється на кредитну заборгованість розміром 1,5 мільярда гривень, надану в 2015 році. Нацбанк подав позов до Жеваго на суму заборгованості. Рішення по справі ще не прийнято», — повідомили DW в НБУ.

Стабільна десятка

В топ-10 багатіїв також стабільно входять президент України Петро Порошенко, який цього року хоч і опустився на одну сходинку, тим не менш наростив статки на сім відсотків — до 1 мільярда доларів. Власник Group DF Дмитро Фірташа має наразі 746 мільйонів доларів, власник агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт» Юрій Косюк — 693 мільйона доларів, а замикають десятку співвласники мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр-К» та «Нова лінія» Галина та Олександр Гереги (688 мільйонів гривень).

Деякі з мілойонерів отримують значну підтримку з боку держави. В 2017 році власник агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт» Юрій Косюк став багатішим на 10 відсотків і зараз має активи на 693 мільйона доларів. За підсумками першого півріччя чистий прибуток його компанії виріс на 89 відсотків в порівнянні з аналогічним періодом минулого року і склав 210 мільйонів доларів. В той же час, згідно з даними Державної фіскальної служби, група компаній «Миронівський хлібопродукт» отримала найбільшу частку всіх дотацій для аграрних підприємств з державного бюджету – 942 мільйона гривень.

В уряді це пояснюють тим, що «Миронівський хлібопродукт» є одним із найбільших гравців на аграрному ринку. «Порядок підтримки аграрного сектора передбачає підтримку не конкретного підприємця, а виробника. Хто більше виробляє, той більше і отримує дотацій», — констатує прем’єр-міністр Володимир Гройсман.