Вся правда про призначення глави Чорнобільскої АЕС Сергія Калашника

Вся правда про призначення глави Чорнобільскої АЕС Сергія Калашника
28503 ПЕРЕГЛЯДІВ

В березні цього року на Чорнобильській АЕС відбулася надзвичайна подія – керівництво Державного агенства з управління зоною відчуження представило нового виконуючого обов’язки генерального директора.

Вперше за всю історію атомної енергетики керівником ядерної установки було призначено людину, яка не має ані профільної освіти, ані дня досвіду роботи в атомній енергетиці, при цьому в порушення всіх встановлених процедур та діючого законодавства. Ним став Сергій Калашнік, який раніше працював приватним підприємцем та за контрактом працював заступником керівника проекту з будівництва нового безпечного конфайнмента в спільному підприємстві НОВАРКА (компанії VINCI CGP/ BOUYGUES).

Наказ про призначення нового виконуючого обов’язки підписано головою Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталієм Петруком на підставі затвердженого постановою Кабінету Міністрів №564 статуту ДАЗВ та з урахуванням вимог статті 9 Закону України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії».

Довідка: Калашник Сергій Васильович. 

Народився у 1965 році.

У 1989 році закінчив Запорізький Машинобудівний інститут за спеціальністю технологія машинобудівництва, металорізні станки та інструменти, інженер-механік.

На Запорізькому абразивному комбінаті пройшов шлях від механіка до заступника начальника цеху. Довгий час працював на керівних посадах у різних українських та закордонних компаніях. Останнє місце роботи — заступник керівника проекту спільного підприємства «НОВАРКА».

З 19 березня 2019 року — виконуючий обов’язки генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС».

Чим обумовлено таке стрімке призначення, яке фактично зробив Міністр екології Семерак, змусивши голову ДАЗВ Петрука підписати наказ про призначення?

Заслуговують на увагу (в тому числі правоохоронних органів) події, які стосуються як самого призначення, так і кроків новопризначеного керівника ЧАЕС:

— дотримання процедури призначення, включаючи наявність погодження КМУ – на момент призначення таке погодження Державним агентством України з управління зоною відчуження отримано не було, розпорядження КМУ №274-р про погодження призначення Калашника С.В. в.о. генерального директора ДСП ЧАЕС було прийнято лише 24 квітня 2019 року, тобто через місяць після видання відповідного наказу ДАЗВ;

— відповідність особи кваліфікаційним вимогам, які пред’являються до керівника експлуатуючої організації (оператора) ядерної установки – Калашник С.В. не має ані відповідної освіти, ані досвіду роботи (кваліфікаційні вимоги наведено в додатку);

— наявність у в.о. конфлікту інтересів, як в розумінні законодавства про запобігання корупції, так і вимог Європейського банку реконструкції та розвитку, за правилами якого відбувається реалізація проекту будівництва Нового безпечного конфайнменту (до призначення пан Калашник працював заступником керівника проекту генерального підрядника, який будує новий безпечний конфайнмент на ДСП ЧАЕС, в.о. керівника якого його призначено). Майже відразу після призначення в.о. ген. директора ДСП ЧАЕС пан Калашник підписав із СП НОВАРКА акт про введення в експлуатацію Нового безпечного конфайнменту, який на той момент мав суттєві недоліки та недоробки; а трохи згодом – уклав із СП «НОВАРКА» договір на усунення недоліків силами ДСП ЧАЕС. , Таким чином, колишній працівник підрядника (СП НОВАРКА) прийняв незавершений об’єкт в експлуатацію вже як керівник організації-замовника – ЧАЕС та уклав контракт на усунення недоліків персоналом Чорнобильської АЕС, тобто – за державні кошти!!!;

— після призначення в.о. керівника ДСП ЧАЕС, під безпосереднім керівництвом пана Калашника було проведено тендер на демонтаж нестабільних конструкцій Об’єкту «Укриття» Чорнобильської АЕС, за результатами якого 29 липня 2019 року було укладено договір вартістю понад 2,5 млрд, грн. із компанією «Укрбудмонтаж» одіозного забудовника та колишнього народного депутата Максима Микитася. Цією подією вже зацікавилось Державне бюро розслідувань (розпочато відповідне досудове розслідування), але на окрему увагу заслуговує той факт, що вказаний контракт було укладено на проектування, будівництво та введення в експлуатацію. А це означає, що ціна в 2,5 млрд. грн. – лише початок шляху довжиною в 10 років, оскільки роботи будуть проводитися на Об1єкті «Укриття», а підрядник буде сам проектувати та закладати такі проектні рішення, які згодом сам і буде реалізовувати. За оцінками експертів, вартість контракту зросте в 10-20 разів (до 25-50 млрд. грн.), а його виконання триватиме близько 10 років;

— на особливу увагу заслуговує лобіювання паном Калашником інтересів компанії з Кіпру Velero Ltd., у просуванні якої на ринок переробки рідких радіоактивних відходів особисто зацікавлений вже колишній міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. Так, ще в липні 2017 року, за прямою вказівкою пана Семерака, ДСП ЧАЕС уклало договір із кіпрською компанією на виконання науково-дослідної та дослідно-конструкторської роботи на тему: «Створення пілотної установки та проведення випробувань маловідходної технології переробки РРВ на кубовому залишку та радіоактивно-забруднених водах ДСП ЧАЕС». За інформацією фахівців Чорнобильської АЕС, персонал Велеро Лімітед приступив до виконання досліджень 06.02.2018 і завершив їх у неповному обсязі 23.03.18. З огляду на низьку якість представлених звітних документів, вони були повернуті виконавцю, а роботи не були прийняті. Керівництво ЧАЕС також відмовилося оплачувати за невиконану роботу на офшорні рахунки компанії. Незважаючи на неодноразові офіційні повідомлення, представники Велеро так і не усунули зауваження, натомість у вересні 2018 року звернулися до суду, через який зобов’язали Чорнобильську АЕС надати Велеро Лімітед можливість і додатковий термін на завершення усунення зауважень і доопрацювання звітних документів. ДСП ЧАЕС не погодилося з таким рішенням суду першої інстанції та на початку листопада 2018 року оскаржило його до апеляційного суду.

Цікаво, що в травні 2019 року, ДСП ЧАЕС, яке на той момент вже очолив пан Калашник, уклало з Велеро мирову угоду, якою майже повністю задовольнило вимоги компанії з Кіпру, а згодом ще й оплатило на її рахунки 3,6 млн. грн. за роботи, які фактично не були виконані. Ще один цікавий факт: фактично компанія, просуванням якої опікувався колишній міністр природи та яку продовжує лобіювати виконуючий обов’язки генерального директора ЧАЕС, зареєстрована на Кіпрі, а роботи на ЧАЕС виконували (за наявною інформацією — неофіційно) громадяни Російської Федерації. Про компанію та пов’язаних із нею осіб можна прочитати за посиланням.

За інформацією представників ЧАЕС, з боку Велеро Лімітед відзначаються спроби чинення тиску через органи управління (Міністерство екології, ДАЗВ) з метою подальшого впровадження вказаної технології на майданчику ЧАЕС. Хоча представники Велеро, які контрабандою провозили з Росії сорбенти для цієї технології, відкрито говорили персоналу ЧАЕС, що технології вже використовується на атомних електростанціях Росії та не є унікальною. ДБР та СБУ повинні негайно розпочати розслідування цих фактів, оскільки громадяни РФ неодноразово відвідували ЧАЕС, яка має їхні особисті дані.

Не менш цікавим є й той факт, що ДСП ЧАЕС, після призначення пана Калашника в.о. керівника цього підприємства, з тріумфом було оголошено про введення в експлуатацію Заводу з переробки рідких радіоактивних відходів. Цікавим є той факт, що попереднє керівництво станції неодноразово заявляло про те, що запропонована для цього об’єкту переробка рідких радіоактивних відходів – вкрай недосконала, оскільки в результаті переробки кінцевий продукт збільшується в об’ємі в 4-5 разів! Відповідно, цей проект вимагає серйозного доопрацювання. До цього ж, запропонована технологія є дуже затратною – за оцінками фахівців Чорнобильської АЕС, вартість тільки витратних матеріалів (цемент, пластифікатор, бочки, контейнері тощо) оцінюється в 4-5 млрд. грн., зі строком виконання 10 років. Проте, це не завадило новому керівникові державного підприємства провести тендер та оголосити переможцем на постачання суміщі для цементування рідких радіоактивних відходів компанії … Велеро Лімітед, яке за дивним збігом обставин є офіційним дилером виробника цементної суміщі з міста Дніпро.

Не нехтує «майстер на всі руки» Калашник також реалізацією радіоактивно забрудненого металу, який демонтували на Чорнобильській станції структури, в яких він, як приватний підприємець, свого часу працював нібито «консультантом». Так, ТОВ «Промметбуд», ТОВ «Метал-Сервіс Плюс» та ТОВ «Метресурс» протягом кількох років виконували роботи з демонтажу машинних зал ЧАЕС. Вилучений в результаті демонтажу метал згодом мав проходити дезактивацію та продаватися на аукціонах через товарну біржу. І от, знову, мабуть, випадково – переможцями аукціонів завжди ставали компанії, яким пан Калашник надавав консультаційні послуги. Продовжувалося це до червня 2016 року, поки правоохоронні органи не призупинили їх діяльність, вилучивши в ході проведених слідчих дій велику кількість металу, яку фактично підконтрольні пану Калашнику структури намагалися продати за кордон. Що не менш цікаво, в цей самий час він також працював радником Голови Державного агентства з управління зоною відчуження, Віталя Петрука. Поки що невідомо, чим саме закінчилося слідство, але колишні власники та керівники ТОВ «Промметбуд», ТОВ «Метал-Сервіс Плюс» та ТОВ «Метресурс», вже в якості представників інших компаній, знову почали хазяйнувати на Чорнобильській АЕС – як тільки останню очолив їхній колишній консультант чи може – патрон?..

Дуже схоже, що подібним призначенням пан Семерак вирішив забезпечити собі серйозну фінансову підтримку на найближчі 10 років.

Руслан Якушев

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - [email protected]

Мої відео