Противниками запровадження страхової медицини можуть бути великі компанії, – експерт

Противниками запровадження страхової медицини можуть бути великі компанії, – експерт
222840 ПЕРЕГЛЯДІВ

З експертом медичної галузі Ростиславом Богомолом ІНФОРМАТОР поговорив про впровадження в Україні страхової медицини та реформу первинної ланки медицини. Також згадали про програму «Безкоштовна діагностика», яка має запрацювати вже у наступному році. 

– Розпочнемо з реформи страхової медицини в Україні. Що наразі представляє собою українська страхова медицина і куди ми рухаємося в цій області?

– Я вважаю, що рухаємося ми в правильному напрямку. У 2020 році в нас буде введена страхова медицина. Для цього уряд вже зробив усі необхідні кроки.

– І що передбачає ця реформа?

– Передбачає, що кожен громадянин України, в незалежності від його соціального статусу, місця роботи та зарплати, буде отримувати якісну медичну допомогу. Зі своєї зарплати він буде сплачувати 3,5% в державну казну, ще 4,5% буде сплачувати його роботодавець. При отриманні медичної допомоги більше ні за що не прийдеться платити.

– В такому випадку особи, які не працевлаштовані офіційно, зможуть отримувати безкоштовну медичну допомогу?

– Так, вони зможуть отримувати медичну допомогу. За них буде платити держава. Але для цього потрібно буде реєструватися у Держаній службі зайнятості, щоби отримати страховий поліс. Якщо ти не працюєш і не шукаєш роботу, то не зможеш отримати медичну допомогу.

– Чи може так статися, що в Україні не вдасться запровадити страхову медицину? Які ваші прогнози?

– Страхова медицина у нас 100% запрацює. Все буде так, як декілька років тому було в Молдові. Раніше там, як і в нас зараз, для медичної допомоги витрачалися лише бюджетні кошти. Траплялося, що навіть на елементарні медичні заходи не вистачало фінансування. Тому в Молдові було вирішено запровадити страхову медицину. Після запровадження в них суттєво піднявся рівень медицини, оскільки збільшилося її фінансування.

– Хто, на вашу думку, може бути противником запровадження страхової медицини в Україні? Чи є такі люди в органах влади?

– Що стосується уряду, то мені невідомо, хто там може бути проти. Можливо, будуть проти великі компанії, яким прийдеться додатково витрачати 4,5% своїх доходів. Не виключено, що в уряді знайдуться їхні лобісти.

– Поговоримо про реформу первинної ланки медицини. Як у нас тут йдуть справи?

– Реформа розпочата і активно проходить. Зміни в первинній медичній допомозі – це перший крок у реформуванні української медицини. В рамках реформи первинної ланки медицини, замість районних поліклінік, вже з’явилися сімейні лікарі, з якими необхідно заключати контракти. При цьому людина сама обирає лікаря, і не обов’язково це робити за місцем прописки. Тобто, з будь-якими медичними проблемами пацієнт звертається до свого лікаря, а вже він дає направлення до вузькоспеціалізованого медика.

– Чи повинна людина за підписання такого контракту платити гроші?

– Ні. Все повністю фінансується державою. За кожного пацієнта лікар отримує 370 гривень. Це американська система. Головні обов’язки сімейного лікаря – попереджувати захворювання на ранній стадії і надавати консультації. У сім’ї може бути кілька лікарів: в дітей – один, у дорослих – інший.

– Якщо людина не має підписаного з лікарем контракту, вона приходить в лікарню, її приймуть?

– Звичайно, приймуть.

– Скільки угод необхідно підписати лікарю, щоби отримувати більш-менш достойну зарплату, наприклад трохи вищу середньої?

– Приблизно дві тисячі за рік. При цьому немає значення, як часто пацієнт звертається по допомогу до лікаря, з яким підписав контракт. Може взагалі не звертатись. Це не впливає на зарплату лікаря.

– У 2019 році має запрацювати програма «Безкоштовна діагностика». Чим вона хороша чи, можливо, навпаки погана?

– З наступного року планується, що за направленням сімейного лікаря пацієнт зможе безкоштовно отримувати УЗ-діагностику, рентген, ехокардіограму і, взагалі, будь-яку діагностику, крім лабораторних досліджень. Зараз сімейний лікар направляє людину до стаціонарного лікаря, а вже він сам вирішує, куди далі направляти пацієнта. Програма «Безкоштовна діагностика» передбачає спрощення цієї системи, прибирає зайву бюрократію. Тобто, сімейний лікар сам буде направляти людину на діагностику.

Спілкувався – Мар’ян Ощановський

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - contact.vse.media@gmail.com

Мої відео