Міністр Милованов сприяє формуванню «смотрящих» за українським ринком сертифікації

Міністр Милованов сприяє формуванню «смотрящих» за українським ринком сертифікації
113904 ПЕРЕГЛЯДІВ

Оновлене аграрне відомство нещодавно відсвяткувало свої перші 4 місяці. Нагадаємо, наприкінці серпня 2019-го колишнє Міністерство аграрної політики об’єднали з Мінекономрозвитку під дахом новоствореного Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, на чолі якого став Тимофій Милованов. Крісло заступника з аграрних питань посів Тарас Висоцький.

Обидва посадовці анонсували швидке реформування й осучаснення аграрного сектору. Утім, замість обіцяного кадрового перезавантаження у владних кабінетах відбувається справжня катавасія: крісла очільників державних сільгосппідприємств посідають одіозні корупціонери часів Януковича, а ефективні директори опиняються за бортом.

Тимофій Милованов Фото: «СтопКор»

17 листопада 2019 року міністр Милованов повідомив, що його відомство вже звільнило 47 керівників державних підприємств та держслужбовців категорії А. За його словами, головними критеріями при ухваленні рішень щодо звільнення є фінансові результати, ризики корупції, дисципліна – тобто стандартні показники ефективності діяльності.

А вже за два дні перелік з 43-х підприємств, де було змінено керівництво, пан Тимофій оприлюднив у Facebook. Зауважимо, більшість підприємств з «чорного списку» Милованова працюють саме в агропромисловій та харчовій галузі.

Два з них, зі схожими назвами – ДП «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» та ДП «Центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» – втягнули у майже детективну історію з призначеннями та перепризначеннями керівників, про яку «СтопКор» вже розповідав у своїх сюжетах.

2 жовтня 2019 року, згідно з наказом міністерства, очільником ДП «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» (ДП «ЦСЕНСМ») став Юрій Заставний (у минулому – один із заступників голови скандально відомого Держгеокадастру), а вже за 9 днів аналогічним наказом його звільнили з посади.

Як з’ясували медійники, пан Заставний мав на руках рішення Окружного адміністративного суду від 20 вересня. Це судове рішення зобов’язувало фактично вже неіснуюче Міністерство аграрної політики та продовольства призначити Юрія Богдановича директором ДП «Центру сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції».

Замість цього Заставного помилково призначили очільником іншої компанії зі схожою назвою – ДП «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу», а на чолі підприємства, про яке йдеться у судовому рішенні, поставили його колишнього підлеглого в Державній інспекції сільського господарства – Олександра Капустінського, який у 2017 році вже очолював це ж підприємство і ледь не довів його до банкрутства.

Абсурдність ситуації додає те, що коли представники Капустінського прибули на підприємство, то відрекомендувались як «люди Заставного».

Проте насправді так воно і є, адже ці двоє тісно пов’язані ще з часів виконання Юрієм Заставним обов’язків голови ліквідаційної комісії Держсільгоспінспекції.

За свідченням працівників держпідприємства, за попередньої каденції Капустінського в ролі директора, у 2017-му Юрій Богданович відкрито пересувався на службовій автівці Центру сертифікації та навіть мав там власний кабінет. Тобто фактично виконував роль такого собі «смотрящого» за унікальним підприємством.

Нагадаємо, ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» – єдина в Україні лабораторія, акредитована в Міжнародній асоціації з контролю за якістю насіння ISTA, що видає сертифікати міжнародного зразка, без яких Україна не може експортувати чи імпортувати продукцію.

На момент дивних кадрових розтасовок і «другого пришестя» Капустінського виконувачем обов’язків директора підприємства вже півтора року був Олександр Сєдов, якому завдяки ліквідації корупційних схем вдалося втричі покращити усі фінансові показники та за цей кошт поповнити державну казну.

Як повідомив журналістам пан Сєдов, на момент старту виконання ним своїх обов’язків на рахунках підприємства було 580 тис. грн, станом на 1 листопада 2019 року ця сума сягнула вже 19 мільйонів.

За 9 місяців менеджменту Сєдова вдалось сплатити до бюджету 6 млн чистого прибутку – це у 3 рази більше, ніж за аналогічний період керівництва попередників.

Ці та інші показники врахували загальнодержавні рейтингові організації, які визнали ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» лідером галузі.

ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» визнано лідером галузі

Проте для відомства Милованова це не стало аргументом при ухваленні кадрових рішень.

Ба більше, у бліц-інтерв’ю журналістці «СтопКору» Аллі Легезі пан міністр зазначив, що прізвище Сєдова йому взагалі незнайоме.

Тобто ухвалюючи рішення про заміну керівника унікального для України підприємства, голова відомства не взяв до уваги ані фінансові результати, ані ефективність менеджменту, ані ризики корупції – тобто усі ті показники, про які він так впевнено розповідав пресі. Бо якби він дійсно розбирався у ситуації та порівнював підсумки роботи Сєдова і Капустінського, то навряд чи міг би віддати перевагу останньому.

Як зазначають розслідувачі видання «Повінь», з урахуванням попереднього місця роботи у Держінспекції, пан Капустінський чудово знав, як можна заощадити на сертифікації продукції шляхом скорочення переліку показників, що відбивалося на її вартості. Різницю ж можна було покласти до кишені. А фінпоказники, як завжди, мав прикрити скандальний директор господарського-фінансового департаменту МінАгро Ахіджанов.

У 2018 році ця схема призвела до того, що план за доходами був виконаний лише на 36%. Крім того, майже мільйон гривень був виведений з підприємства за договором на надання консультаційних послуг від ФОП «Бельдій Н.М.». За цікавим збігом, Бельдій Н.М. також є дружиною співзасновника ТОВ «Новасерт», де другим засновником значиться дружина пана Капустінського – Палієнко Вікторія Василівна.

А у жовтні 2019-го на підприємстві повторилась ситуація з блискавичним призначенням без конкурсу і зняттям нового керівника. Так само як і Юрія Заставного, Олександра Капустінського звільнили 11 жовтня.

Юрія Заставного та Олександра Капустінського звільнили з посад наказом від 11 жовтня

Після звільнення одіозного «в.о.» Капустінського заступнику директора ДП Олександру Сєдову дозволили знову керувати підприємством лише місяць – до призначення нового виконувача обов’язків керманича. Ним став колишній підлеглий пана Олександра – Євген Ігнатенко.

Цікаво, що вся трійця – Заставний, Капустінський та Ігнатенко, відповідно до їхніх декларацій, володіє десятками тисяч квадратів землі на Тернопільщині, Житомирщині та Київщині, набутими переважно на початку 2010-х та у 2018 році. Капустінський та Ігнатенко – взагалі «сусіди»: обидва мають ділянки по 1200 кв. м у Качалах Бородянського району.

Нагадуємо ще раз: Ігнатенко – колишній співробітник Капустінського, Капустінський – експідлеглий Заставного, а усі втрьох вони – ланки одного корупційного ланцюга.

Здавалося б, від таких «кадрів» оновлене міністерство мало б позбавитись та триматись якнайдалі. Проте дивимось світлини із закритих івентів під проводом головного аграрія країни Тараса Висоцького – і бачимо там старі знайомі обличчя.

Тарас Висоцький поділився світлинами із закритої наради Фото: Facebook

От, наприклад, зустріч, яку головний аграрій провів з представниками насіннєвих асоціацій 6 грудня 2019 року. І фото, які сам пан Тарас, не соромлячись, виклав у своєму Фейсбуці. Звільнені у жовтні Олександр Капустінський та Юрій Заставний засідають у стінах міністерства, як ні в чому не бувало. Поруч із ними – і «виконувач обов’язків директора до призначення керівника в установленому законодавством порядку» Євген Ігнатенко.

Капустінський, Заставний та Ігнатенко на нараді у Висоцького Фото: Facebook

Тож виникає закономірне питання: що посадовці, які вже понад 2 місяці не мають жодного відношення до державних підприємств та відомства, роблять на цій нараді? На яку, до речі, не пустили журналістів. Чому вони там присутні та які інтереси відстоюють?

Самі ексочільники ДП від будь-якого спілкування з пресою на цю тему відмовились.

Жодної конкретики не міститься й у відповіді клерків з Мінекономрозвитку на відповідний запит інформагентства «Стоп корупції ТВ». Нам відповіли стандартною відпискою (цитуємо):

«У зв’язку з проведенням ряду реформ… асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу було запропоновано провести на базі Міністерства зустріч учасників насіннєвого ринку з представниками ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», зокрема в.о. директора Ігнатенком Є.М., екс в.о. директора Капустінським О.М. та екс. в.о. голови ліквідаційної комісії Держсільгоспінспекції Заставним Ю.Б.».

Відповідь Мінекономрозвитку на запит «СтопКору»

Яким боком колишній в.о. директора та колишній в.о. голови ліквідаційної комісії є представниками державного підприємства? Чому вони допущені на закриту нараду, де обговорюються доленосні для агроринку рішення?

І чому тоді на зустріч не запросили Олександра Сєдова, який  очолював підприємство півтора року і зумів вчетверо покращити показники рентабельності? Незрозуміло.

Та маємо цілком наочний факт, що попри гучні заяви про «оновлення» та «перезавантаження», прозорі конкурси на заміщення посад очільників «жирних» держпідприємств фактично не проводяться. А поплічники Баграта Ахіджанова, яких нібито «позбулися» Милованов та Висоцький, продовжують «розв’язувати питання» і впливати на всю аграрну галузь у стінах нового міністерства.

Наразі є інсайдерська інформація, що у випадку, коли відкритий конкурс на посаду голови «Центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» таки відбудеться, представники міністерства будуть лобіювати кандидатуру Заставного, щоб надати офіційність його статусу «смотрящого» за сертифікацією продукції в Україні.

Стопкор

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - contact.vse.media@gmail.com

Мої відео