Остання надія Порошенка чи шлях в нікуди: політологи про дострокові парламентські вибори

Остання надія Порошенка чи шлях в нікуди: політологи про дострокові парламентські вибори
110922 ПЕРЕГЛЯДІВ

У матеріалі видання – про те, чи потрібні Петру Порошенку позачергові парламентські вибори і чи відважиться він на них.

Під час неочікуваної прес-конференції 28 лютого президент, говорячи про перспективи проведення в Україні дострокових виборів ВРУ, заявив: «Я наголошую, що жодних розмов з цього приводу не веду. Якщо парламент замість того, щоб цим (реформами, розглядом законопроектів, – ред.) займатися, буде займатися виборами, то вони до цього призведуть. І хочу наголосити, що обраний на п’ять років президент має конституційне право розпустити парламент, коли він не працює 30 днів, або коли відсутня коаліція. Це право президента, та не обв’язок. Я безумовно робитиму усе можливе, щоб забезпечити ефективну координацію діяльності президента, уряду, парламентської коаліції і парламенту. Коли будуть інші умови, будемо тоді обговорювати».

Слова Порошенка важко трактувати однозначно: він сказав, що начебто й не підтримує розпуск Ради і дострокові вибори, але, водночас, не виключає такого сценарію. Оскільки 90 стаття Конституції України передбачає, що президент не може розпустити ВРУ в останні півроку своїх чи парламентських повноважень, а каденція президента закінчується в останню неділю березня 2019 року, то це означає, що достроково роботу Ради можна припинити не пізніше кінця жовтня 2018 року. Враховуючи, що на передвиборчу кампанію згідно з 77 статтею Конституції передбачається 60 днів, то у Петра Олексійовича і його команди є час до середини літа подумати, чи варто проводити парламентські вибори перед президентськими.

А поки на Банковій, ймовірно, продовжують обмірковувати над прийняттям остаточного рішення, ІНФОРМАТОР спробував розібратися, чи вигідні Петру Порошенку позачергові парламентські вибори і чи відважиться він на них.

Директор Інституту глобальних стратегій, політолог Вадим Карасьов переконаний: рішення щодо розпуску і переобрання Ради Банкова прийме в найближчі один-два місяці.

За його словами, все залежатиме від того, залишиться Володимир Гройсман прем’єр-міністром, чи призначать на його місце Юрія Луценка.

«Якщо в найближчі місяці Гройсман залишиться на посаді прем’єр-міністра, то це може означати, що під нього будуть об’єднуватися БПП і «Народний фронт». Він може очолити список БПП на дочасних осінніх парламентських виборах у 2018 році. Якщо ж нинішньому прем’єр-міністру вкажуть на вихід, а замість нього буде призначений Юрій Луценко, то це може означати, що Порошенко все-таки готується до президентської кампанії, а Луценко на посаді прем’єр-міністра буде проводити агітаційну передвиборчу кампанію діючого президента», – вважає політолог.

На проведення дострокових парламентських виборів президента підштовхує його оточення, переконаний директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортнік.

«Оточення Порошенка хоче, аби парламентські вибори пройшли раніше, ніж президентські, оскільки існує велика ймовірність того, що Петро Олексійович програє президентські вибори. Якщо він їх програє, то потім не буде можливості на парламентських виборах використати фінансовий, медійний та адміністративний ресурси. Тому його оточення хоче дострокових виборів Ради, щоби закріпити свій вплив у парламенті та регіонах, а потім торгуватися з будь-яким новим президентом і урядом», – розповів політолог.

Водночас, на його думку, сам президент також бачить вигоду у відповідній ініціативі своєї команди.

«За всю політичну кар’єру Петра Порошенка найвищим рейтинг в нього був у вересні-жовтні 2014 року, коли він розпустив парламент. Якщо президент звалить на Раду всю відповідальність за провали влади і після цього розпустить її, це може добавити йому рейтинг», – вважає політолог.

У той же час Бортнік бачить ризики для президента при реалізації такого сценарію. «У випадку поразки чи не переконливої перемоги на парламентських виборах Петру Олексійовичу на президентських взагалі нічого «не світить» – втративши коаліцію в парламенті та йдучи на президентські вибори з ворожими коаліцією і урядом, президенту в кращому випадку вдасться повторити «успіх» Ющенка у 2010 році, а в гіршому – Януковича, оскільки «замаячить» перспектива імпічменту», – переконаний він.

На думку політолога Валентина Гладких, Петро Порошенко навряд чи відважиться на те, щоб ініціювати дострокові вибори Верховної Ради.

«Стратегічно президент цим нічого не досягне. Після виборів у парламенті потрібно буде формувати коаліцію. Не факт, що ця коаліція буде пропрезидентською», – сказав він.

Крім того, вважає політолог, якщо такі вибори відбудуться не за відкритими списками і без оновлення складу ЦВК, то це конвертується у недовіру суспільства до пропрезидентської політсили, що негативно відобразиться на її рейтингу.

«Якщо не станеться чогось надзвичайного, то народні депутати досидять до кінця своєї каденції», – резюмував він.

Колега Гладких політолог Олексій Якубін також переконаний, що в Україні не будуть оголошені дострокові парламентські вибори. Більше того, експерт вважає, що Петро Порошенко боїться їх.

«Президент боїться дострокових виборів ВРУ, тому що він до кінця не впевнений, що зможе проконтролювати ситуацію, і не станеться так, що він дасть старт достроковим парламентським виборам, а вони плавно переростуть в дострокові президентські вибори. Очевидно, що наступна Рада буде менш лояльна до президента, ніж діюча, а тому може почати «грати» проти нього», – розповів він.

Політолог переконаний: ідея проведення позачергових виборів до парламенту належить оточенню Петра Олексійовича, і президент навряд чи візьметься за її реалізацію.

Кому б не належала ідея перевиборів ВРУ, але якщо вони будуть оголошені, то мають проходити одночасно з президентськими, переконаний політолог Леонід Кулєш.

«Якщо президент справді хоче оновити владу, то він має ініціювати одночасне проведення дострокових і парламентських, і президентських виборів. Крім того, це дозволить зекономити бюджетні кошти на організацію та проведення таких виборів», – заявив він.

Перед тим як розпускати Раду і йти на перевибори, депутати мають прийняти нове виборче законодавство, вважає політолог. «Вибори мають відбуватися за пропорційною системою з відкритими списками. Інакше взагалі немає сенсу проводити їх. Якщо буде збережена «мажоритарка», округи знову «засіють» гречкою, і результати виборів не відповідатимуть настроям громадян», – зазначив Кулєш.

До того ж, відмітив політолог, має бути змінений склад Центрвиборчкому. «Термін повноважень членів ЦВК вже давно стік. Президент не хоче оновлювати склад Комісії, бо більшість її членів лояльні до нього. Тому треба змінити склад ЦВК, прийняти нове виборче законодавство, і лише після цього ініціювати позачергові вибори», – підсумував він.

Нагадаємо, народні депутати від фракцій Радикальної партії, «Самопомочі», БПП і «Народного фронту» готові йти на дострокові парламентські вибори, якщо вони будуть оголошені.

Мар’ян Ощановський

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - contact.vse.media@gmail.com

Мої відео