Україні не варто боятися перемоги Трампа на виборах в США

Україні не варто боятися перемоги Трампа на виборах в США
27597 ПЕРЕГЛЯДІВ

У США працює система стримування і противаг, яка не дасть Трампу самостійно вирішувати важливі для країни питання.

Завтра США обиратиме нового президента. Для багатьох американців вибір між Дональдом Трампом і Гілларі Клінтон – це вибір між чорним і білим. Насправді, це не зовсім так. Точніше, зовсім не так.

Президент США – голова виконавчої влади,  тобто голова Федерального уряду і головнокомандувач армією США. Законодавчу владу представляє двопалатний парламент – Конгрес, який складається з Палати представників та Сенату. Усі більш-менш важливі рішення і зміни до законодавства приймає саме парламент. Але перед ухваленням рішень демократи і республіканці як в Палаті представників, так і в Сенаті мають домовитись між собою. Президент, щоправда, має право вето, проте Конгрес може не тільки скасувати його, але й усунути президента з посади за допомогою процедури імпічменту.

Отже, визначена Конституцією США система стримувань і противаг слідкує, аби жодна окремій  людина або група людей не мала занадто багато повноважень, щоб самостійно вирішувати важливі для країни питання. Усі три гілки влади – законодавча, виконавча і судова – наглядають одна за одною і регулюють діяльність одна одної. І така система діє з 1787 року.

Однак це все теорія. Давайте подивимось на конкретні випадки, проаналізувавши два найпопулярніших в Україні міфи, пов’язані з Дональдом Трампом.

Міф 1: Прийде Трамп – зав’яжеться дружба з Путіним Дійсно, президент США визначає міжнародну політику. Рупорами міжнародного курсу країни на світовій арені є держсекретар і посол США в ООН.  Однак можливість впливу Путіна на Трампа, якщо його оберуть, сильно перебільшують. Значна частина республіканців незадоволена своїм кандидатом від самого початку. Трампа навіть називали «секретним проектом демократів, створеним для того, щоб поховати репутацію Республіканської партії».

Представники республіканців у Конгресі ставляться до Трампа більш ніж критично. Це означає, що навіть якщо Трамп стане президентом, йому буде дуже складно впливати на своїх однопартійців у Сенаті й Палаті представників у прийнятті рішень, вигідних Кремлю.

Дуже сумнівно, що обидві палати парламенту голосуватимуть за подібні ініціативи. Навпаки, очікується жорсткий спротив президентським ініціативам як із боку демократів, що цілком зрозуміло, так і республіканців, що парадоксально. До того ж система стримування і противаг практично унеможливлює відкрите підігрування Москві.

Міф 2: Прийде Трамп – і закінчиться підтримка України. США визнає Крим російським і втратить інтерес до Донбасу Позиція США щодо незаконної анексії Криму задокументована у резолюції Генеральної Асамблеї ООН за номером 69/263, яку ухвалили 27 березня 2014 року. Відступитися від цієї резолюції – рівноцінно політичному самогубству. Тому новий держсекретар на це не піде, навіть якщо він буде ще більшим невігласом, ніж Трамп.

Окрім того, 22 вересня 2016 року Конгрес США ухвалив закон H.R. 5094 «Про підтримку стабільності і демократії в Україні». Він фіксує збереження американських санкцій проти Росії «… до своєчасного, повного і доведеного виконання нею Мінських домовленостей». Також цей документ містить заборону на визнання Сполученими Штатами анексії Криму. До переліку передбачених законом координованих з союзниками та партнерами США засобів підтримки України включено летальні оборонні системи озброєнь.

Для того, аби цей закон підписав президент, потрібно, щоб аналогічний закон прийняв Сенат. Документ ініціював співголова Комітету закордонних справах Палати представників Конгресу США Еліот Енгель і вніс його до Конгресу спільно з конгресменом-республіканцем Адамом Кінзінгером. Окрім того, за цим законом стоять переважно республіканці, тому навряд чи Дональд Трамп ігноруватиме цю законодавчу ініціативу.

Отже, говорячи про імовірне президентство Трампа і зокрема його ставлення до України, не можна ґрунтуватися на версії, яку активно пропагують російські ЗМІ.  Тож розраховувати на «дружбу з Росією» не варто.

Якщо Дональд Трамп переможе, Республіканська партія, швидше за все, оточить його командою радників, адже його некомпетентність у міжнародній політиці визнають навіть самі республіканці. А вони (згадайте сенатора Джона МакКейна) не мають намір загравати з Кремлем.

Однак спершу Дональду Трампу потрібно перемогти. А зробити це буде дуже непросто.

Автор матеріалу: Андрій Васильєв, кореспондент PRESS AV (США)

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - contact.vse.media@gmail.com

Мої відео