Журналісти упіймали міністра Милованова на маніпуляціях з цифрами Агрофонду

Журналісти упіймали міністра Милованова на маніпуляціях з цифрами Агрофонду
113788 ПЕРЕГЛЯДІВ

Клінічний «профан» чи гра в наперстки на урядовому рівні? Поки у столиці тривають суди над чинним нардепом Борисом Приходьком та його спільниками щодо розкрадання 2 мільярдів з ПАТ «Аграрний Фонд», міністр економрозвитку Милованов призначає керівником Агрофонду людину з орбіти того ж таки Приходька. Та гучно озвучує цифри, що нібито мають засвідчити: підприємство збиткове, в усьому винні «попередники». От тільки ці тези – не що інше, як замилювання очей наївній публіці.

Цей відеозапис звіту нового керівника Агрофонду Тимофій Милованов виклав у своєму профілі у Фейсбук.

«Я його призначив два місяці назад. Масштаб корупції попередників вражає. Новий керівник вичищає підприємство та передає всю інформацію про зловживання та крадіжки попередників у правоохоронні органи», – підписав відео очільник Мінекономрозвитку.

Та при перегляді старанно зрежисованого ролика виникає одразу декілька цікавих питань.

Тимофій Милованов та Олег Устенко Фото: скрін

По-перше, що на урядовому івенті робить Олег Устенко, якого можна помітити із задумливим виглядом і папірцями звіту ліворуч від міністра?

Зауважимо, пан Устенко є виконавчим директором Міжнародного фонду Блейзера, створеного за участі приватної американської інвестиційної компанії SigmaBleyzer. Наприкінці травня минулого року Володимир Зеленський також призначив пана Олега своїм радником. Та до підприємств державного сектору цей представник приватного капіталу офіційно жодного відношення не має.

По-друге, чому голова економічного відомства поспіхом сам озвучує всі «потрібні» тези (а фактично – видає бажане за дійсне) замість новопризначеного очільника Аграрного фонду?

Нагадаємо, після відсторонення від посади Андрія Радченка за поданням Милованова, Кабмін призначив виконувачем обов’язків керівника Агрофонду Івана Баришева – ексменеджера цієї ж компанії часів Януковича. Пан Баришев у 2013-2015 роках був членом команди тодішнього голови правління – Олександра Кірюка, який фігурує у справі про розкрадання 2 мільярдів державних коштів за попередньою змовою з ексзаступником голови НБУ Борисом Приходьком та посадовими особами «Брокбізнесбанку».

Зауважимо, що резонансна 2-мільярдна справа, яку наразі намагаються «злити» у судах, весь час перебувала у фокусі уваги президента, про що свідчать, зокрема, оприлюднені в листопаді 2019-го в Мережі аудіозаписи розмов у кабінеті очільника ДБР Романа Труби. Тема Агрофонду звучить там у контексті наради голови держави з силовиками як така, результат по якій необхідно було показати до кінця року.

Те, що відбувається зараз, нагадує шахрайські фокуси, коли за допомогою «спритності рук» (судова тяганина та відверті маніпуляції Милованова) замість доведення гучної справи до логічного фіналу Володимиру Зеленському та українській громадськості намагаються замилити очі й нав’язати хибну картину подій.

Тобто поховати справу «Брокбізнесбанку», повісити всіх собак на «попередників» та тишком-нишком продовжити грабувати Аграрний фонд, поставивши до керма людину все того ж Приходька. Який, до речі, за дивним «збігом», є чинним нардепом монобільшості. І членом парламентського Комітету з питань економічного розвитку

Тож чи не є поведінка профільного міністра своєрідною платою за «правильні» законопроєкти і голосування в Раді? Чи не розроблено стратегію виведення Приходька з-під удару на Банковій? Залишається лише здогадуватись.

І, нарешті, ще одне важливе питання: чи розуміє пан міністр, жонглюючи цифрами, який саме сенс мають оприлюднені ним показники? Чи й сам починає вірити в озвучені казочки «для лохів»?

«Звіт» від Милованова Фото: скрін

Що ж, розберімо їх детальніше і по пунктах.

Міф №1. Попередні керівники ПАТ «Аграрний фонд» дезінформували уряд про фінансовий стан компанії.

Як заявив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов, попри заявлений баланс підприємства у 7,4 млрд грн, міністерська перевірка буцімто засвідчила, що фактичний баланс становив 2,9 млрд грн.

От тільки головний економіст країни нібито забув, що балансовий мінус Агрофонду є прямим наслідком списання у 2019-му тих самих вкрадених Приходьком і Ко 2-х мільярдів гривень у збитки на основі рішення Фонду гарантування внесків про ліквідацію «Брокбізнесбанку». До цього сума просто обліковувалась на балансі ПАТ «Аграрний фонд» як дебіторська заборгованість.

Міф №2. Підприємство насправді є збитковим.

Знову очевидний фейк. Адже, якщо підприємство збиткове, то як тоді бути зі сплаченими Агрофондом податками і дивідендами? Адже ці виплати здійснюються саме внаслідок чистого прибутку. Чи, може, попередні управлінці (за легендою Милованова – «неефективні» та недоброчесні) розраховувались з акціонерами та держбюджетом власними валізами з кешем?

Міф №3. ПАТ «Аграрний фонд» має прострочені кредити: 183 млн грн перед «Укргазбанком» (пеня – 80 млн), 880 млн грн – перед «Укрексімбанком» (пеня – 110 млн).

І знову ж таки, міністр скромно замовчує, що саме попереднє керівництво фонду домовилось із банками про реструктуризацію вказаних кредитів до весни і мало підписати відповідні угоди. Але дозволу на це не надав саме пан Милованов. Що і спричинило подальше нарахування величезних штрафів.

Міф №4. На наявні товари ціна завищена в середньому на 20%, добрива зберігаються понад допустимий термін.

Чергова маніпуляція від Тимофія Сергійовича. Адже насправді товар був придбаний не за «завищеними цінами», а за ринковими цінами на момент купівлі. Але ці ціни дійсно вищі на 20% у порівнянні з чинними сьогодні – через зниження ринку.

А ринок знизився, не в останню чергу, через дії уряду «технократів і реформаторів»: у законі про бюджет-2019 курс гривні до долару на грудень був закладений на рівні 29,2. А за фактом він становив 23,5 – тобто якраз майже на 20% нижчий. У січні 2020-го ця тенденція продовжилась, і курс становив 24,1 грн/дол, тоді як в бюджеті враховано 27 грн/дол. І зробили це Нацбанк з Міністерством фінансів, але аж ніяк не попереднє керівництво Агрофонду.

Не слід забувати й про те, що грудень-січень не є топсезоном для продажу добрив, тому й ціна закономірно знижується. Та пан Милованов про сезонні коливання, вочевидь, не чув. Або йому просто не вигідно про них згадувати?

Не згадує міністр і про контрабандний та дешевий російський товар, що наводнив територію України і теж не сприяє підйому вітчизняного ринку. Хоча боротися урядовці мали б першочергово з цим, а не з менеджментом державного підприємства.

Міф №5. Новий керівник «вичищає» підприємство, розроблено новий план розвитку Аграрного фонду на 3 роки.

Вочевидь, тут міністра теж накрила раптова амнезія. І він «забув», що державне підприємство діє на основі двох документів, узгоджених вищими інстанціями – фінансового плану на поточний рік та стратегічного – на 5 років.

Стратегічний план «Аграрного фонду» був розроблений попереднім керівництвом, затверджений і має діяти протягом 2019-2023 років. Та й проєкт фінплану на 2020-й так само був розроблений і поданий на затвердження ще командою Андрія Радченка.

Тож про який «новий» план зараз йдеться? Чи можна десь побачити затверджену урядом стратегію розвитку Агрофонду або хоча б фінансовий план на поточний рік? Чи це черговий блеф?

До речі, пан Милованов геть заплутався у власних показах щодо «Аграрного фонду». Адже спочатку, у жовтні 2019-го, він запевняв, що підприємство взагалі треба закрити. Згодом змінив риторику і стверджував про необхідність зміни формату роботи фонду та проведення прозорого конкурсу на посаду керівника. Аж ось тепер – ані про переформатування, ані про конкурс вже не згадує.

Пост на сторінці міністра у Facebook Фото: скрін

Міф №6. Ексголова Аграрного фонду Радченко виписав собі та своїм топменеджерам «космічні» суми вихідної допомоги при звільненні.

Йдеться про 9 млн грн вихідної допомоги. Сума ніби й немаленька. Але якщо уважно роздивитись подані у НАЗК декларації Радченка і Баришева, неважко побачити: заробітна платня чинного «в.о.» аж ніяк не нижча, аніж у попередника.

Ба більше, Іван Григорович не вважає за потрібне платити премії співробітникам компанії, натомість проводить кадрові чистки і зменшує кількість персоналу.

Низка центральних ЗМІ вже оприлюднила свідчення того, що разом з керівниками часів Януковича у фонді відродилися й колишні методи управління і манера спілкування зі співробітниками компанії через тиск, залякування, приниження, образи.

Схоже, що саме посилена увага з боку медіа до ситуації довкола Агрофонду і справи про 2 мільярди Приходька стимулювала Милованова та компанію зробити «хід конем» та оприлюднити зліплений «на колінці» звіт щодо підприємства.

При цьому якоїсь конкретики на подані до МЕРТ запити щодо кількох топпідприємств журналісти так і не дочекались. Пан міністр і далі робить ставку на популістичну риторику. Мабуть, вважає, що «піпл схаває».

На " rel="nofollow">ефірі «Свободи слова» у Савіка Шустера міністр економіки вкотре розписався у власній непрофесійності та знову ж цього сам не помітив. Ефект Даннінґа-Крюґера в дії. Ось лише пара цитат:

Милованов: «Ми вперше зібрали і вислухали основних боржників по заробітній платні».

Міністр забув чи не знає, що на всіх рівнях виконавчої влади, від районної до міністерської, діють спеціальні комісії із заборгованості по зарплаті, які збираються щонайменше раз на місяць із запрошенням «на килим» усіх підприємство-боржників. А Всеукраїнський селектор із заслуховуванням 10 топборжників стабільно відбувається раз на місяць під егідою Мінсоцполітики.

Милованов: «Ми провели ревізію держпідприємства і виявили, що при реальній заборгованості по зарплаті в 30 млн грн керівник підприємства надавав фіктивну звітність по заборгованості на рівні 8 млн».

Виникає питання: як таке взагалі стало можливим, якщо наразі приховати заборгованість по заробітній платні. З технічної точки зору – просто нереально. Особливо на державному підприємстві. Ба більше, з подальших слів міністра випливає, що «шкідливе» керівництво держпідприємства звільнили. Але… не до кінця. Оскільки досі не розібрались, хто чий начальник. Фейспалм.

Тимофій Милованов на «Свободі слова» Фото: скрін

І «вишенька» на торті – міністр скаржиться на ток-шоу, що викликав на нараду очільника підконтрольного Мінекономрозвитку державного підприємства, а той проігнорував, не пояснюючи причин. І вплинути на нього голова відомства начебто не може жодним чином! Власне, це все, що потрібно знати про чесність та фаховість чинного очільника одного з топових відомств країни.

Куди здатна вирулити національна економіка за такого керманича? Страшно навіть уявити.

stopcor.org

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - contact.vse.media@gmail.com

Мої відео