Ігор Мізрах «Про козацьку Чайку»

Ігор Мізрах «Про козацьку Чайку»
139149 ПЕРЕГЛЯДІВ

Доброго ранку, на дворі 26 березня, і сьогодні темою для нашого спілкування стане «Козацька Чайка».

Розпочати потрібно з того, що на Запорозькій Січі суднобудівництво здавна розвинулось і досягло високого рівня й майстерності. Навіть за межами України славилися майстри-корабельники, їх запрошували навіть до Москви, щоб вони навчали корабельній справі.

Взагалі, «Чайка» — безпалубний плоскодонний човен запорізьких козаків який використовувався XVI—XVII ст. у вигляді величезної видовбаної колоди, по бортах обшитої дошками.

Довжина сягала — приблизно 18 м, ширина й висота бортів — до 4 м. Ззовні бортів для збільшення остійності і плавучості кріпився очеретяний пояс. Сам човен мав поперечні переборки і лави, щоглу з вітрилом, 10-15 пар весел, носовий і кормовий рулі, уміщав до 70 чоловік.

Також на човні було оброєння 4-6 фальконетів (гармати калібром 30 мм.).

На борту був запас зброї і провіанту, якого було вдосталь і для тривалих морських походів.

До кожного кінця човна прилаштовували окреме стерно, завдяки чому чайка в будь-який момент могла змінити курс на 180 градусів.

Стосовно будівництва, то одну чайку споруджували впродовж півмісяця, приблизно 60 чоловік. Технікою суднобудування володіли майже всі козаки, вона не була надто складною.

Для човна використовувалася липа чи верба, її очищували від галуззя, і видовбували днище, до нього прикріпляли дубові ребра, на які зверху вниз нашивали дубові дошки довжиною 3,5 метра, шириною 30 сантиметрів, а на носі і на кормі споруджували, щось типу «кают».

У центрі на спеціальному станку укріплювалась щогла з вітрилами, з обох боків човна було від 20-40 весел.

Отже, чайки які одночасно приводилися в рух веслами й вітрилами, були дуже маневреними.

А ось, борти Чайки обкладалися вязанками очерету, це була свого роду захисна одежина, яка утримувала судно на поверхні і захищала від ворожих стріл і куль.

Це, був дивовижний корабель, свого часу, із цікавою історією завдяки своїй конструкції, та своїм дивовижним поглядам.

Автор: Ігор Мізрах

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - [email protected]

Мої відео