Надважливий для України суднобудівний завод «Океан» захоплюють росіяни

Україна ризикує назавжди втратити «Океан»: під гаслом «збереження майна» стратегічний суднобудівний завод готують передати в руки олігарха з країни-агресора. І все це – на тлі економічної конкуренції та гібридної війни з боку Росії. Хто «каламутить воду» довкола миколаївської компанії? Та чому українські правоохоронці підіграють скандальному екс-помічнику Оксани Білозір, причетному до рейдерства, бандитизму та відмивання коштів? Спробуємо розібратись у цій заплутаній історії.
У січні цього року стало відомо, що Печерський райсуд Києва на прохання ГПУ наклав арешт на майно комплексу «Миколаївський суднобудівний завод “Океан”». У прес-службі Офісу Генерального прокурора це пояснили нібито запобіганням подальших спроб незаконного відчуження майна заводу та збереженням стратегічного для держави підприємства.
Наразі саме Офіс Генпрокурора здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом доведення суднобудівної компанії до банкрутства.

Нагадаємо, ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод “Океан”» (до квітня 2011 року відомий як «Вадан Ярдс Океан», до грудня 2008 року – Damen Shipyard’s Okean, до лютого 2001-го – Суднобудівний завод «Океан») – один із найбільших заводів цього профілю у колишньому СРСР. Унікальне для України підприємство спеціалізується на виробництві та ремонті танкерів, буксирів, контейнеровозів та барж.
Протягом останнього десятиліття назва компанії фігурує у низці гучних скандалів та резонансних кримінальних справ. За даними аналітичної платформи YouControl, лише за останні 3 роки кількість судових справ компанії сягнула 71, в тому числі справ, де «Океан» виступає відповідачем – 9, кримінальних судових справ – 44.
У листопаді 2013 року ПАТ «МСЗ “Океан”» рішенням Господарського суду Миколаївщини було визнано банкрутом.
У червні 2016-го правоохоронці затримали чинного на той момент керівника «Океану», екс-заступника Миколаївської облдержадміністрації Миколу Романчука на хабарі у 100 тисяч доларів. Ця справа досі не отримала логічного фіналу у суді, наразі процес триває. Утім, згодом стало відомо, що купюри у речових доказах виявились імітацією.
У 2017 році прес-служба ГПУ оприлюднила інформацію про те, що двом екс-очільникам заводу повідомлено підозру у розтраті 1,5 мільярдів гривень. Проте прізвища підозрюваних у Генпрокуратурі так і не розсекретили.
У січні 2018-го доведений до банкрутства завод продали «з молотка» – підсумкова ціна склала трохи більше 122 млн грн при початковій вартості у 1,1 млрд. На відкриті торги тоді виставили понад 7 тисяч позицій рухомого майна та 166 будівель і споруд.
Відомо, що чинний власник Василь Капацина є почесним президентом Миколаївського морського порту, у період з 2005 по 2010 роки був директором Миколаївського порту. За його керівництва в місті були реалізовані проекти розбудови портової інфраструктури, до порту зайшли такі транснаціональні компанії як COFCO і BUNGE, ArcelorMittal, а Інвесторами було вкладено майже 500 млн доларів.

За словами мера міста Олександра Сенкевича, цей досвід дав миколаївцям розуміння, що у заводу «Океан» теж є великі перспективи. А Капацина став інвестором «Океану» під чітке зобов’язання зберегти профіль заводу — суднобудування і судноремонт.
За останні два роки, доведений колишнім керівництвом практично до руйнації, завод відновив свою роботу.
За словами ліквідатора Ірини Сербін, «Океан» під керівництвом Капацини забезпечив роботою близько 700 людей, відремонтував десятки суден, почав будувати металоконструкції для мостів та естакад та зміг розпочати будівництво суден для замовника з Нідерландів.
У 2019 році в модернізацію саме суднобудівного і судноремонтного потенціалу були інвестовані 1,5 млн доларів. Заявлені 5 млн доларів інвестицій в 2020-2022 рр. – також кошти, які мали піти на відновлення суднобудівної діяльності заводу.
Аж раптом на компанію, яка ледь почала піднімати голову, знову розпочали «полювання».
Інвестор ПАТ «МСЗ “Океан”» Василь Капацина вважає рішення Печерського суду щодо арешту майнового комплексу заводу за вимогою прокуратури неправомірним та підозрює, що за цією схемою стоять екс-власники заводу.
«Відбувається спецоперація зі знищення стратегічного підприємства України руками правоохоронної системи. І мені досконально відомо, що це питання контролює конкретно пан Рябошпака, якого ввели в оману…», – наголосив інвестор під час конференції у пресцентрі агенції «Інтерфакс-Україна».
На думку чинного власника, багатоходівка спрямована на те, щоб визнати відкриті торги з продажу «Океану» недійсними і повернути компанію до рук колишніх бенефіціарів.
Розслідувачі видання Hubs з’ясували, хто саме насправді ініціював арешт майна заводу. Зокрема, у Єдиному державному реєстрі судових рішень міститься визначення Печерського районного суду міста Києва (суддя Білоцерківець О.А.) від 13.01.2020 р, з якого випливає, що майновий комплекс МСЗ «Океан» заарештований у межах кримінального провадження Державного бюро розслідувань (ДБР).
Про арешт клопотав старший прокурор групи прокурорів ОГПУ Гончаренко С.О., а дії слідчих і рішення судді ґрунтуються на свідченнях якогось громадянина України, дані про якого публічно не розкриваються. За інсайдерською інформацією, у матеріалах судової справи основним джерелом інформації для ДБР став екс-бенефіціар заводу – Ігор Ігнатов.

Раніше журналісти порталу «Цензор» зазначали, що пан Ігнатов наприкінці «нульових» років може бути причетний до діяльності організованого злочинного угрупування авторитета Олександра Капітонова (відомого як «Капітошка») – «виконавця рейдерських операцій та інших злочинів на території Росії й України».
У вересні 2017 року Ігор Ігнатов – на той момент помічник нардепа Оксани Білозір – був затриманий детективами НАБУ у справі про незаконне заволодіння та легалізацію близько 40 млн грн, що належали державному підприємству «Укрхімтрансаміак».
«Виконувача обов’язків директора ДП «Укрхімтрансаміак» підозрюють у скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»). Двох керівників приватних підприємств, задіяних, за даними детективів, в схемі заволодіння коштами ДП і їх подальшій легалізації, підозрюють у злочині, передбаченому ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 ККУ», – повідомили тоді у Бюро.
Окрім куми Порошенка Білозір, помічником якої був Ігнатов, медійники пов’язують бізнесмена з Євгеном Анісімовим («Онисим»), який перебував у розшуку, і Юрієм Іванющенко («Юрою Єнакіївським»).

Пізніше, через кіпрську Zonel Operations Limited, яку пов’язують з російським олігархом, екс-членом ради директорів «Газпрому» Ігорем Юсуфовим, пан Ігнатов отримав контроль над Миколаївським суднобудівним заводом «Океан».
За даними ЗМІ, Ігор Ігнатов та ще одна помічниця Оксани Білозір – Олександра Жарикова є представниками в Україні російського офшору Zonel Operations Limited разом з Леонідом Шумило, екс-генеральним директором ТОВ «Океан-Судноремонт», який отримав під відповідальне зберігання всі майно ПАТ НСЗ Океан. Саме під час так званого «відповідального зберігання» на території арештованого заводу розгорнулась незаконна діяльність зі знищення майна, здачею його на металобрухт, а також процвітала контрабанда.
Тоді ж колега Ігнатова Олександра Жарікова клопотала перед Печерським районним судом Києва як представник Zonel Operations Limited, щоб все майно МСЗ «Океан» було безкоштовно передано (з правом використання) російському офшору.
«Громадянин України Ігор Ігнатов представляє інтереси Юсуфова, і я готовий дати свідчення в центральному офісі СБУ, більш того, я про це говорив після придбання заводу: Ігнатов працює на Федеральну службу безпеки Росії», – коментує Василь Капацина.

Нині російські ексвласники МСЗ «Океан», які довели надважливе для України підприємство до занепаду, намагаються повернути контроль над компанією. Для цього вони використовують адміністративні важелі та чинять тиск на прокурорів України через депутатів нової монобільшості.
Про це заявив політолог, керівник Центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов, коментуючи оприлюднене у мас-медіа листування нардепа від «Слуги народу» В’ячеслава Медяника, в якому парламентаря просили вплинути на слідчих ГПУ у питанні «Океану».
Зауважимо, що рішення суду про накладення арешту на майно ТОВ, яке на сьогодні управляє заводом, загрожує зупиненням роботи заводу та розірванням міжнародних контрактів.
Та в цій ситуації йдеться не просто про великі гроші чи майно суднобудівного заводу. Захоплення «Океану» росіянами прямо загрожує національній безпеці та обороні України. Адже на сьогоднішній день будувати військові кораблі для потреб вітчизняної «оборонки» здатен лише цей завод. І саме тому він являє собою ласу мішень для атаки.
Нагадаємо, 28 лютого в Києві біля Офісу президента відбулась акція протесту. Громадяни вимагали збереження стратегічно важливого суднобудівного заводу «Океан». До акції ГО «Стоп корупції» приєднались активісти зі щонайменше 15-ти міст України.