Сапожко «переступив» через власний поріг – ще раз про Prozorro

Сапожко «переступив» через власний поріг – ще раз про Prozorro
138546 ПЕРЕГЛЯДІВ

Першим розпорядженням мера Броварів у новому 2018 році стало скасування власноруч встановленого порогу публічних закупівель через систему Prozorro.

Нагадаємо, як було встановлено поріг закупівель у 10 тис. грн

9 серпня 2016 року частина броварських депутатів та місцевих активістів зібралась на мітингз вимогою до міського голови щодо встановлення порогу в 1 грн, після якого закупівлі обов’язково повинні проходити публічну тендерну процедуру. У результаті тривалої дискусії Ігор Сапожко зазначив, що провів нараду з розпорядниками коштів щодо надання пропозицій стосовно форс-мажорних обставин, які виникають при проведенні господарської діяльності: «Всі наші розпорядники погодились… Давайте пропишемо розумні форс-мажорні обставини… Завтра буде розпорядження з усіма напрацюваннями»:

Серед іншого під час спілкування броварчан з міським головою один з розпорядників бюджетних коштів, керівник управління освіти і науки Броварської міської ради Оксана Мельник, звертаючись до журналістів, ">зазначила: «Ви тільки оскорбляєте людей, ви не даєте працювать… Управління освіти давно вже працює за системою Прозорро… 484 договора заключено. Були закуплені продукти харчування, пральні машини, газові плити, миючі засоби закуплені і ми дотримуємось закону, а те, що ви робите – не правильно…Ми попросимо ввести штатну одиницю, щоб ви попробували попрацювати. Це надзвичайно складно, але ми робимо це… А ви зараз ґвалтуєте невідомо що і для чого…» .

Врешті-решт 11 серпня 2016 року на сайті Броварської міської ради з’явилось розпорядження Про впровадження та експлуатацію в місті Бровари Порядку застосування системи електронних закупівель розпорядниками бюджетних коштів, установ, організацій (скасоване 02 січня 2018 року).

У преамбулі документу зазначено, що розпорядження видавалось «…із метою забезпечення максимальної ефективності використання та економії бюджетних витрат, розширення добросовісної конкуренції, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі товарів за кошти міського бюджету та з метою приведення у відповідність Закону України «Про публічні закупівлі».

Додатком до розпорядження затверджувався Порядок застосування системи електронних закупівель розпорядниками бюджетних коштів, установ, організацій, де чітко виписано, на які випадки поріг закупівель у 10000 грн. не поширюється:

– нагальної потреби у здійсненні закупівлі товарів, робіт та послуг у зв’язку з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, аварій, пошкоджень (аварійні роботи мереж централізованого опалення, гарячого і холодного водопостачання, каналізації, електричних мереж, електричного обладнання, ліфтового господарства, житлових будівель і споруд тощо). Рішення про закупівлю поза електронною системою  в таких випадках приймає замовник з обґрунтуванням відповідних потреб;

–  послуги підприємств, що займають монопольне становище на ринку, в тому числі розміщення відходів;

– роботи та послуги з технічної підтримки спеціалізованого програмного забезпечення, обслуговування, якого здійснюється виключно розробником або його уповноваженою особою;

– проведення аварійного ремонту санітарного автотранспорту;

– проведення аварійного ремонту медичного обладнання, призначеного для зберігання медичних препаратів, вакцин тощо;

– придбання медикаментів в умовах епідемії;

– проведення аварійного ремонту систем пожежного оповіщення, систем спостереження, інженерного обладнання з метою забезпечення життєдіяльності міста;

– проведення культурно-мистецьких акцій, інформаційно – просвітницьких заходів (виставки, виступи художніх колективів, конференції, виготовлення фільмів, відеороликів (крім випадків, коли після виготовлення відеофільм береться на облік як нематеріальний актив);

– проведення учнівських олімпіад, конкурсів, конференцій, міжгалузевих та спортивних заходів тощо;

– роботи та послуги виконавцями яких є профільні комунальні підприємства, бюджетні установи;

– якщо аукціон було двічі відмінено через відсутність пропозицій, на умовах, зазначених в оголошенні про проведення закупівлі.

Також у розпорядженні враховано п. 3,4 ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі», де прописано випадки, на які дія закону не поширюється. Тобто, всі побажання стосовно форс-мажорних обставин, фактично  були враховані.

Нагадаємо також, що у листопаді того ж року відбулась ще одна «прозора» зустріч, на якій були присутні члени ветеранських організацій, депутати, громадські активісти та головні розпорядники бюджетних коштів. На запитання броварчан відповідали представники Мінекономіки, розробники електронної системи — Олександр Стародубцев та Тетяна Лісовська.

Бракувало на зустрічі Ігоря Сапожка, який був на відвідинах заходу «Осінній вальс» на запрошення ГО «Броварська мистецька агенція» Наталії Багмут. Підлеглі ж міського голови тим часом окреслили ряд питань, які їх турбували у темі тендерних закупівель.

Керівник УЖКГ Галина Плотнікова (до О.Стародубцева): «Я повторюсь… Жоден із замовників тут не ставить питання про погану роботу Прозорро, ми всі працюєм в ній, вмієм працювать і вирішуєм проблеми в робочому порядку. Тут стоїть питання чисто організаційне, оскільки збільшилось навантаження. На допорогових закупівлях ми проходим всю процедуру згідно закону, у нас виходить так, що людина, яка раніше проводила і готувала документи на 5 закупівель, тепер робить це на 235 закупівель…Ми зараз ставимо питання перед депутатами, як нам краще організувать роботу управлінь, щоб людина могла це якісніше готувати…У нас проблем немає з роботою в системі…». Нагадаємо, Галина Плотнікова наразі вже не керує Управлінням житлово-комунального господарства та переведена на іншу посаду.

Секретар ради Петро Бабич (до О.Стародубцева): «Я хочу ще раз наголосити, ми збирали робочу нараду…У нас виникло багато організаційних питань, які б ми хотіли прояснити. І одне з них, це те, що потрібно ввести якісь додаткові посади в управліннях. Ми зібрали цю нараду з депутатами, щоб їм це пояснити…Ви приїхали…ви думали, що ми тут відміняєм Прозорро…це у вас була така неправдива інформація. Але ми дякуєм за цю зустріч, що ми вас «виманили» сюди…Якраз ми вам зможемо задати багато питань, на які ми не маємо відповіді…Давайте кожен задасть запитання, починаєм…».

Сергій Сафронов, директор КП «Броваритепловодоенергія»: «Там у нас була аварійна ситуація, потрібно було терміново приймати рішення…Сказали проходити процедуру через Прозорро…Нам потрібно було проведення термінових робіт по відновленню трубопроводу, а через Прозорро потрібно робити проект, проходити експертизу, оголошувати тендер. У мене до вас конкретне запитання, чим ви керувались щодо встановлення термінів? На мою думку їх потрібно дещо скоротить…» До слова, Сергій Сафронов комунальним підприємством уже не керує, новим директором минулого року Ігор Сапожко призначив свого колишнього заступника Василя Андрєєва.

Загалом, депутати, розпорядники коштів та просто зацікавлені особи  мали змогу безпосередньо поспілкуватись та порадитись з тими, хто стояв у «витоків» створення та впровадження  електронної системи закупівель. Прояснити неузгоджені моменти, з якими вони стикнулись при роботі з системою. Поряд з питаннями щодо термінів проведення закупівель, аварійних ситуацій головною проблемою виявилась нестача кадрів  для роботи в системі «прозорих» закупівель.

Втім, як виявилось, кадрові питання з тих пір у місті вирішувались і досить успішно. Так, останнім часом найбільший розпорядник коштів – Управління освіти і науки Броварської міської ради – отримав «зелене світло» від депутатів для введення не однієї штатної одиниці, а цілої господарчої групи, результатом роботи якої і мало бути ефективне освоєння бюджетних коштів. Крім того, минулого року на допомогу очільниці освітян Оксані Мельникбуло затверджено ще одну посадову одиницю – заступника начальника управління – через великі об’єми робіт.

Стосовно Управління житлово-комунального господарства чи Відділу капітального будівництва, або інших розпорядників – питання збільшення штату для ефективної роботи з системою прозорих закупівель на розгляд депутатів ні міський голова, ні самі розпорядники не виносили. Кадрові зміни виконавчих органів до цього часу торкнулись ще відділу архітектурно-будівельного контролю (додано 1 штатну одиницю), введення до штату УЖКГ посади енергоменеджера та до штату виконкому – головного спеціаліста з питань екології. У вересні депутати підтримали  ідею Ігоря Сапожка щодо оптимізації структури виконавчих органів, яка, серед іншого, мала на меті «задоволення потреб територіальної громади м.Бровари».

Тож зараз ситуація виглядає так, що встановлення закупівельного порогу в 10 тис. грн, було введено міським головою швидше під тиском громади та на вимогу часу, проте не без участі розпорядників бюджетних коштів. Зрештою, випадки порушення останніми порядку про допорогові закупівлі траплялися і неодноразово.

Чим мотивували розпорядники коштів цього разу свої прохання про скасування «перестороги» у 10 тисяч гривень – наразі не відомо.

Зрозуміло одне – думка платників податків, чиїми коштами вони розпоряджаються, нікого не цікавить…

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - contact.vse.media@gmail.com

Мої відео