Юрій Косюк: король курей, власник палацу та отримувач дотацій

Юрій Косюк: король курей, власник палацу та отримувач дотацій
165440 ПЕРЕГЛЯДІВ

Як радник президента увійшов у першу п’ятірку найбагатших людей України

Народився Юрій Косюк на Кіровоградщині. Освіту здобув у Київському інституті харчової промисловості. Спеціальність – «інженер із переробки м’яса та молока».

Його старт у світі українського бізнесу був не надто вдалим. Заробивши певний капітал брокерською діяльністю в 1989-1991 роках, вклав гроші в цех із переробки м’яса в Чернігівській області. Проте справа виявилась нерентабельною. Цех довелося закрити.

Опісля розпочав осягати премудрості торгівлі. Зокрема, займався продажем меблевих виробів, переважно з Польщі. Потім торгував зерном, борошном і спиртом.

«Курка», яка врешті-решт знесла «золоте яйце» для майбутнього мільярдера, в прямому і переносному сенсі цього слова, стала справа «Наша ряба». Це – бренд, який менше ніж за рік став практично лідером ринку. Під цією маркою охолоджену курятину почало випускати ЗАТ (згодом ВАТ) «Миронівський хлібопродукт» (МХП), засноване Косюком у 1998 році.

Сьогодні це перша вітчизняна агропромислова компанія, акції якої котуються на Лондонській фондовій біржі. За версією Forbes, статки Косюка сягають більше ніж $1 100 млн.

Український Гетсбі

Юрій Косюк любить не лише заробляти гроші, а й витрачати їх. Його оточення, спосіб життя та численні хобі – яскраве цьому підтвердження. Він – поціновувач розкішних машин, таких як Lamborghini Murcielago  і Porche Panamera.

У гаражі мільярдера, за даними сайту topgir, стоїть кілька суперкарів і навіть особистий вертоліт Bell-430 (близько $6 млн). Але частіше він пересувається на представницькому Mercedes W222. Цю модель запустили у виробництво в 2013 році та продають майже за $300 тис.

У колекції є й дорожчі автомобілі. Наприклад, Porsche Panamera Moby Dick вартістю $600 тис, кілька рідкісних Lamborghini. Крім того, він іще й затятий яхтсмен.

Яхта Юрія Косюка

Сам власник «Нашої ряби» живе в містечку «Канадське село», що недалеко від Гостомеля в Київській області. Сусідом Косюка вже багато років є в минулому головний комуніст країни Петро Симоненко.

У 2009 році Косюк почав будівництво розкішного маєтку в селі Хотів, що на території Хотівського городища скіфських часів.
Будівництво палацу Косюка

Попередньо цю та деякі інші ділянки городища було виведено за межі пам’ятки археології. Будівництво знищило північну частину городища (одну з найбагатших на залишки давніх споруд, оточену найвищою ділянкою оборонного валу), а також прилеглий ландшафт. За версією самого Косюка, «те, що будується, будується в прірві, воно до городища жодного стосунку не має».

Політичне панібратство

Свою бізнес-кар’єру Косюк завжди вдало поєднував із політичною дружбою на найвищому рівні.

20 серпня 2008 року йому присвоїли звання Героя України – за видатні особисті заслуги перед державою в розвитку аграрної галузі та супутні справи.

Цікаво, що за 11 днів до цієї події тодішній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко звинуватила МХП у встановленні необґрунтовано високих цін на курятину. Однак жодних розслідувань із цього приводу не проводили.

2 липня 2014 року президент України Петро Порошенко на зустрічі з лідерами депутатських фракцій та груп Верховної Ради України заявив, що для координації дій та підвищення рівня керованості силовим блоком він призначає першим заступником голови Адміністрації президента з цих питань Юрія Косюка.

При цьому Юрій Анатолійович ніколи не був ані військовим, ані силовиком.

Проте відомо, що саме в 2014 році, тобто під час його каденції, «Миронівському хлібопродукту» відшкодували ПДВ на рекордну суму 1,6 млрд грн. 

Відшкодування ПДВ «Миронівському хлібопродукту» в 2014 році

Для порівняння: в 2013 році підприємству відшкодували лише 0,7 млрд грн. 

Відшкодування ПДВ «Миронівському хлібопродукту» в 2013 році

8 грудня 2014 року Порошенко звільнив Косюка з посади заступника голови Адміністрації. Водночас своїм указом №925 від того самого числа Косюка призначено позаштатним радником президента.

Звільнення його не засмутило. Після того як написав заяву, поїхав кататися на яхті.

Кому війна, а кому матір рідна

Війна та економічна криза на статки Косюка не надто вплинули. Як зазначає Forbes, усе це дивно зіграло йому на руку. Адже споживачі перейшли з дорогих видів м’яса на дешевші, передовсім – курятину. За 2015 рік продажі МХП на внутрішньому ринку зросли на 19%. Окрім того, компанія скористалася скасуванням імпортних мит на м’ясо птиці в країни ЄС.

Прикметно, що Косюку вдалося зберегти свій кримський бізнес (ПрАТ «Кримська фруктова компанія», ПрАТ «Дружба народів Нова»). Він перереєстрував його як російський. Тепер ця частина його активів – найбільші виробники у своїй сфері на півострові.

Наприкінці 2015 року Юрій Косюк потрапив у епіцентр парламентської боротьби навколо бюджету.

Щоб ухвалити зміни до Податкового кодексу, які входили в «бюджетний пакет», депутати пішли на поступки аграрним холдингам у питанні спецрежиму ПДВ. Йшлось, зокрема, про спеціальний режим оподаткування ПДВ для сільгосппідприємств, на скасуванні якого наполягав МВФ.

Як зазначає «Економічна правда», найбільше від цього вигравали «Миронівський хлібопродукт» Косюка і «Укрлендфармінг» Олега Бахматюка. Аграрні лобісти ледь не зірвали ухвалення бюджету та співпрацю з МВФ, намагаючись виторгувати для себе пільги.

Незважаючи на кризу та війну, компанія виплачує своїм акціонерам 50 мільйонів доларів квартальних дивідендів. Однак, до казни України жодних грошей у вигляді податків не надходить. Усі вони йдуть у казну Люксембургу. А податки з виплати 249 мільйонів доларів за єврооблігаціями, які «Миронівський хлібопродукт» випустив в 2007 році та розмістив на Лондонській біржі, будуть, відповідно, «гріти» економіку Великобританії.

Тимчасом в Україні компанія показує збитки і вимагає дотацій, що вона з благословення Банкової й отримує.

За січень-червень 2017 року із державного бюджету виділили 1,91 млрд грн на дотації для аграрних підприємств. Про це свідчать дані Державної фіскальної служби, опубліковані 8 серпня.

Держава виплатила птахівникам більше ніж 50% усіх дотацій для сільгоспвиробників. Найбільшу частку на загальну суму 809 млн грн. отримала група компаній Миронівського хлібопродукту (ПРАТ “Миронівська птахофабрика”, СТОВ “Старинська птахофабрика”, ПРАТ “Оріль-Лідер” та ДП “Перемога нова”).

За даними Лондонської фондової біржі, саме група компаній «Миронівський хлібопродукт» за перше півріччя цього року збільшила свій чистий прибуток на 89%, до $210 млн. Виручка компанії за цей час зросла на 24%, до $600 млн.

Біографія:

Дата народження:  27 травня 1968 року

Місце народження: с. Червоне, Гайворонський район, Кіровоградська область

Освіта: У 1985 вступив до Київського інституту харчової промисловості. Закінчив його в 1992 у зв’язку з тим, що був призваний на строкову службу. Спеціальність – технолог харчових виробництв.

Кар’єра:

1991 рік – брокер на Київській товарній біржі.

1992 рік – засновник і керівник СП «ЛКБ» (пізніше – Торговий дім “Рода”).

1995 рік – створює Бізнес-центр харчової промисловості (БЦТП), президентом якого був до 1999 року. БЦТП проводив діяльність на внутрішньому та експортному ринках зерна та іншої сільськогосподарської продукції.

1998 рік – заснував ЗАТ Миронівський хлібопродукт (із 2006-го – ВАТ).

Із 3 липня по 9 грудня 2014 – перший заступник голови Адміністрації президента з питань координації дій та підвищення рівня керованості силовим блоком.

Із 9 грудня 2014 року – радник президента України.

Сімейний стан: Одружений, виховує сина.

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - contact.vse.media@gmail.com